O projekcie
Wszystko zaczęło się od projektu „Teatr w linii prostej” realizowanego przez Świetlicę Krytyki Politycznej w Cieszynie na przełomie 2015 i 2016 roku.
Do współpracy zaprosiliśmy aktora i reżysera Bogusława Słupczyńskiego, który wspólnie z dziećmi uczęszczającymi na zajęcia w Świetlicy przygotował spektakl „Okruchy” według scenariusza Katarzyny Słupczyńskiej na motywach książek Krytyki Politycznej Bieda. Przewodnik dla dzieci Hanny Gill-Piątek i Henryki Krzywonos, Zaufanie Anny Cieplak i Lidii Ostałowskiej oraz baśni Królowa śniegu Hansa Christiana Andersena.
Wspaniałe efekty artystyczne, a zwłaszcza społeczne tego działania, sprawiły, że edukacja teatralna stała się jednym z najważniejszych elementów naszego programu. A Bogusław Słupczyński dołączył do stałego zespołu Świetlicy.
Wideo
Stawiamy na długotrwałą i pogłębioną współpracę z dziećmi. Tworzymy przestrzeń, w której młode osoby w różnym wieku i o zróżnicowanych kompetencjach mogą czuć się dobrze i bezpiecznie.
Bardziej niż na szlifowaniu talentów artystycznych, zależy nam na rozwijaniu w uczestniczkach i uczestnikach umiejętności, których nikt wcześniej nie dostrzegł lub nie chciał dostrzec.
Ważny jest dobór poruszanych tematów. Przygotowaliśmy do tej pory dziesięć spektakli poświęconych wątkom związanym z Holocaustem, zachowaniem dziedzictwa kulturowego, historią społeczną Cieszyna, ekologią, emancypacją kobiet i edukacją.
W pandemii nie mogliśmy organizować stacjonarnych zajęć oraz prób, ale pracując zdalnie przygotowaliśmy dwa filmy krótkometrażowe.
- Odwaga
- Wszystkie nasze lęki
Galeria zdjęć
Współpracujemy także z młodzieżą i osobami dorosłymi. W 2022 r. przygotowaliśmy czytanie performatywne fragmentów książki „Malina” Ingeborg Bachmann. Projekt ten będzie rozwijany w kolejnych miesiącach.
Jesienią każdego roku otwieramy nabór do nowych grup teatralnych. Zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby!
Zrealizowane spektakle: Okruchy, Rozmowy przy zbieraniu borówek, Drzewostan, Maryśka i Maszyny, Opowieści z Przykopy, Bele dzianin, Mat i Świat, Pamiętnik Blumki, Szkoła Marzeń, Wstawajta no bracia….
Realizacja projektów teatralnych jest możliwa dzięki finansowemu wsparciu indywidualnych darczyńców oraz z grantów (m.in. MKiDN, Instytut Teatralny, Urząd Marszałkowski w Katowicach, ZAiKS).