Podcasty

Twarze przemocy wobec kobiet

Przemoc nie jest sprawą prywatną. Z przemocowych domów i obojętnego otoczenia biorą się kolejne pokolenia mężczyzn krzywdzących kobiety, teraz również w ramach nowego zjawiska – cyberprzemocy, czyli nowej twarzy starego problemu.

To, ile kobiet nie może czuć się w domu bezpiecznie, to jedna z największych patologii XXI wieku. Jednocześnie tak wielu nadal to bagatelizuje, umniejsza krzywdę kobiet, szuka usprawiedliwień i okoliczności łagodzących dla sprawców. Tak wielu polityków nadal próbuje doklejać walce o prawa kobiet łatkę ideologii, wpisywać sprawę życia i śmierci kobiet w bieżącą walkę polityczną, walkę o kolejną kadencję.

SŁUCHAJ NA SPOTIFY:

SŁUCHAJ NA SOUNDCLOUD:

SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS:

Kobiety doświadczające tej przemocy widzisz w tramwaju, w biurze, w telewizji. Ich status majątkowy czy osiągnięcia nie mają znaczenia. Źródłem przemocy nie jest alkohol ani żadna inna patologia. Przemoc wynika po prostu z czyjegoś przekonania, że ma on władzę i kontrolę nad innymi członkami rodziny i może ją wyegzekwować, także w sposób przemocowy.

Premiera odcinka ma miejsce w czasie 16 Dni Przeciw Przemocy Wobec Kobiet. To globalna kampania poświęcona nagłaśnianiu zjawiska przemocy ze względu na płeć oraz przeciwdziałaniu jemu, organizowana na całym świecie od 1991 roku. Symbolicznie odbywa się między 25 listopada (Międzynarodowym Dniem Przeciw Przemocy Wobec Kobiet) a 10 grudnia (Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka), aby podkreślić, że prawa kobiet to prawa człowieka, i zwrócić uwagę na związek pomiędzy przemocą wobec kobiet a naruszaniem praw człowieka.

To już kolejny rok, kiedy dra Sylwia Spurek angażuje się w kampanię 16 Dni, koncentrując się tym razem na problemie cyberprzemocy wobec kobiet.

Prawo Spurek

Od ponad 20 lat walka o prawa kobiet, zwłaszcza tych doświadczających przemocy w rodzinie, to moja codzienność. Jako aktywistka, a teraz polityczka z bliska słucham ich historii, widzę skutki nierówności, szukam rozwiązań i zmieniam system. Tak powstało Prawo Spurek, podcastowa platforma, która mówi w imieniu wszystkich tych, które i którzy sami nie mogą zabrać głosu lub ich głos nie jest wystarczająco słyszalny.

Posłuchaj też innych podcastów Krytyki Politycznej: 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Sylwia Spurek
Sylwia Spurek
Posłanka do Parlamentu Europejskiego
Doktora, radczyni prawna, posłanka do Parlamentu Europejskiego, była zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, współautorka pierwszej ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.
Zamknij