Niusy nie rozpieszczają naszych skołatanych izolacją nerwów. A mimo to wzrok bezbłędnie wybiera kolejne nagłówki straszące nas doniesieniami ze świata ogarniętego pandemią koronawirusa. Narzekamy, że mamy tych lektur już dość, ale i tak – wiemy to w redakcji dobrze – nie chcemy czytać nic innego.
Co tydzień redakcja Krytyki Politycznej poleca Wam w newsletterze najciekawsze teksty ostatnich dni. Czytelniczki i czytelnicy, którzy są zapisani na newsletter, dostali poniższy tekst już wczoraj. W tym tygodniu newsletter przygotowała Kaja Puto. Zapiszcie się na newsletter, a regularnie będziecie dostawać od nas autorski przegląd tygodnia.
*
5 grzechów głównych polskiego biznesu. Pewnie znalazłoby się więcej, ale w kontekście pandemii koronawirusa to właśnie optymalizacja podatkowa, omijanie umów o pracę, tępienie związków zawodowych, brak odpowiedzialności za środowisko i pompowanie szarej strefy uderzą w nas wszystkich rykoszetem. O czym przypomina nam Piotr Wójcik.
czytaj także
Mimo stosunkowo niewielkiej ilości zdiagnozowanych zachorowań na COVID-19 już teraz jesteśmy świadkami widowiska pt. katastrofa polskiego systemu ochrony zdrowia. W regionie wygląda to nie lepiej. Ukraina dzieli się na udzielne, oligarchiczne księstwa, Orban wprowadza dyktaturę, a Czarnogóra publikuje listy nazwisk osób objętych kwarantanną. Tak się walczy z koronawirusem, kiedy państwo jest bezsilne.
Jak z koronawirusem radzą sobie państwa, które nie działają – level Europa Wschodnia
czytaj także
Państwa, które są bezsilne wobec koronawirusa mogą ulec pokusie autorytaryzmu. Agnieszka Lichnerowicz przygląda się Chinom i ich sposobom radzenia sobie z epidemią. Niby obserwuje się tam spadek zachorowań na COVID-19, ale w sumie to nie wiadomo. Bo towarzyszy tematu ukrywanie informacji, uciszanie lekarzy i propaganda sukcesu… Brzmi znajomo? Niestety tak.
czytaj także
Pandemia koronawirusa negatywnie wpływa na sytuację milionów kobiet na świecie. Konieczność łączenia opieki nad dzieckiem z pracą, wzrost przemocy domowej, ograniczone możliwości egzekwowania swoich praw… Na szczęście wiele z nich może liczyć na wsparcie swoich partnerów. Tak było też w historii, kiedy ambitne naukowczynie mogły realizować się zawodowo dzięki swoim mężom.
czytaj także
Na koniec trochę literatury. Michał Sowiński rusza z wywiadami z pisarzami w czasach… sami wiecie czego. Na pierwszy rzut Michał Zygmunt, autor queerowego romansu historycznego osadzonego w Polsce międzywojennej. Chłopaki rozmawiają o koronawirusie (ofc), Polsce i ironii, czyli o tym, co tygryski lubią najbardziej.
Michał Zygmunt: Wróćmy do polskości, ale na własnych zasadach
czytaj także
Jeśli wywiad zachęci was do lektury, książkę Michała Zygmunta można kupić w sklepie wydawnictwa Krytyki Politycznej. Na czas pandemii przygotowaliśmy też moc promocji na e-booki i audiobooki: aż 40% taniej. Promocja obejmuje wszystkie wasze ulubione serie wydawnicze!
Jeśli chcesz co tydzień otrzymywać nasz newsletter – zapisz się.