#Sphera

Sieć Sphera tworzy dziesięć organizacji medialnych i kulturalnych z całej Europy. Razem produkujemy filmy, podcasty i wydarzenia. Tworzymy nową opowieść o Europie.

Media i organizacje zaangażowane w sieć Sphera to 444 w Węgier, El Salto w Hiszpanii, Popaganda z Grecji, Arty Farty, Street Press i Cafe Babel z Francji, VD i Dinamo z Włoch oraz Bulle Media.

Sphera już dziś kształtujeme Europę jutra. Jesteśmy siecią niezależnych i zaangażowanych społecznie mediów, jednoczących europejskich milenialsów i pokolenie Z. Trzymamy ręke na pulsie, tworząc treści odpowiadające potrzebom naszej różnorodnej europejskiej publiczności. Nasza misja jest jasna: wspierać współpracę międzynarodową i proponować rozwiązania palących wyzwań naszego kontynentu, ponieważ w Spherze nie boimy się kształtować przyszłości – aktywnie ją budujemy.


Więcej na spheranetwork.comInstagramieYoutube oraz w newsletterze Sphery.

Grób generała Francisco Franco na cmentarzy Mingorrubio pod Madrytem. Fot. Jakub Szafrański

Hiszpania: Zmagania z historią prawackiej dyktatury

Zmagania z historią i pamięcią, a w zasadzie niepamięcią o dyktaturze Francisco Franco to hiszpańska codzienność. Zapytaliśmy Hiszpanów i Hiszpanki o to, jak sobie z tym radzą.

Léa Chamboncel. Fot. YT KrytykaPolityczna

Prawo do aborcji w konstytucji Francji. Jak do tego doszło? Wyjaśniają francuskie feministki

O tym, jak Francuzki wywalczyły zapis w konstytucji, opowiadają nam senatorka Mélanie Vogel, która jako jedna z pierwszych zaproponowała takie rozwiązanie oraz dziennikarki Alice Coffin i Léa Chamboncel.

profre
Łukasz Drozda. Fot. Jakub Szafrański

Spacer śladami miejskich strachów z Łukaszem Drozdą

Spacer śladami mitów, którymi karmi się urbanistyczny populizm.

jasna 10

Jasna 10: Społeczna instytucja kultury

JASNA 10 jest miejscem oporu, a zarazem bezpieczną, twórczą przestrzenią dla mniejszości budujących wspólnotę.

węgry

Węgry – krajobraz po skandalu

W lutym rządy Viktora Orbána popadły w największy kryzys od lat.

Maja Staśko

Maja Staśko: Dlaczego jestem hejtowana?

Jestem hejtowana, dlatego że ktoś decyduje się hejtować. To jest zawsze wybór tej osoby. To nie jest wina osoby hejtowanej, jej wyglądu, zachowania. Hejt jest przemocą.

studenci uniwersytet

Co trapi polskie uczelnie? Studenci i studentki wyjaśniają

Akademików jest za mało i są w złym stanie; czynsze na rynku prywatnym są coraz wyższe; stypendia socjalne są niskie i przyznaje się ich za mało.

Hanna Machińska

Polowanie na ludzi. Hanna Machińska o polityce migracyjnej rządu

Mówiłam funkcjonariuszom: proszę państwa, przecież wy łamiecie prawo międzynarodowe. A oni na to: w lesie, proszę pani, prawo międzynarodowe nie działa – opowiada Hanna Machińska, była zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich.

grabowski

Grabowski: Prezydentura Komorowskiego była próbą wybielenia polskiej historii

Brat mojego dziadka został zamordowany przez ludzi, którzy dziś są stawiani przez państwo polskie za przykład moralności dla polskiej młodzieży – mówi prof. Jan Grabowski.

Greta Thunberg przemawia do aktywistek zgromadzonych w Glasgow Fot. Przemysław Stefaniak

Nie tylko Greta Thunberg

W połowie października, przed hotelem InterContinental w Londynie miały miejsce wielkie protesty przeciwko odbywającej się tam konferencji Energy Intelligence Forum. W trakcie protestów policja zatrzymała Gretę Thunberg i wiele innych aktywistek.

Maciej Lorenc. Fot. Jakub Szafrański. Ilustracja: Masia Dębska

Zastosowanie terapeutyczne psychodelików staje się nowym lukratywnym rynkiem

Pogłębienie kryzysu zdrowia psychicznego w krajach zachodnich zmusza psychiatrów i psychofarmakologów do poszukiwania nowych potencjalnych sposobów leczenia pacjentów psychiatrycznych, a kliniczne zastosowanie psychodelików jest jednym z nich.

Jan Mencwel. Fot. Jakub Szafrański

Kto zabiera polską wodę?

Jan Mencwel, autor wydanej przez Krytykę Polityczną „Hydrozagadki” spotkał się nad Wisłą z hydrologiem Piotrem Bednarkiem, by porozmawiać o polskich problemach z wodą.

Maja-Stasko-SM

Czy możemy bawić się bez alkoholu?

Marki alkoholowe promują się twarzami influencerów, a ci trafiają ze swoim przekazem głównie do młodych ludzi. Biznes wytwarza potrzebę sięgania po alkohol, przy pomocy reklam buduje związane z nim pozytywne skojarzenia.

Fot. KPH/Facebook.com. Ed. KP

Przestańcie nas zabijać! Jak polskie sądy skazują aktywistów za walkę z homofobią

Paweł Sz. został skazany na 11 miesięcy prac społecznych i karę finansową za zniszczenie furgonetki fundacji Pro – Prawo do życia.

Fot. Jakub Szafrański

Czy polskie media są dostępne dla głuchych?

W Polsce żyje około pół miliona osób głuchych. Ich walka o dostępność mediów wciąż trwa. Zobaczcie, jak opowiada o tym Adam Stoyanov, aktor, poeta i pracownik Polskiego Związku Głuchych.

Zamknij