Najważniejsze wiadomości o tym, co robimy. W Twojej skrzynce email.
Nowe:
Stephen King króluje i w Ukrainie
„Wojenne zagrożenie pokazuje marność spraw materialnych i wywołuje potrzebę sensu, którego dostarcza kultura, sfera ducha” – mówi nestor ukraińskiej socjologii Jewhen Hołowacha. Edwin BendykEco i Carrière zapewne idiotyzmem nazwaliby autorytatywne stwierdzenia o tym, że Tokarczuk emanuje klasową wyższością i pogardą dla ludu, formułowane na podstawie minutowego fragmentu z ponadgodzinnej rozmowy.
Dla co najmniej kilkunastu procent społeczeństwa odczytanie rozkładu jazdy autobusu, infografiki czy mapy pogodowej jest problemem. To analfabetyzm funkcjonalny.
Rasistowskie „W pustyni i w puszczy”? To dopiero początek problemu [rozmowa]
Nic tak nie obrzydza młodym ludziom książek jak wymuszanie opanowania wiedzy o stercie ksiąg zupełnie niezwiązanych z ich sprawami. Rozmowa z Justyną Drath, nauczycielką i działaczką społeczną.Michał SutowskiMoże gdybyśmy poszerzyli kanon lektur o raperów, mniej osób zraziłoby się do czytania czegokolwiek dłuższego od artykułu o siedmiu najlepszych modelach trampek w sezonie?
O czym to jest? O cenzurze prewencyjnej i jedynie słusznej linii promocyjnej Polski? Aleksandra Cieślak o swojej współpracy z Instytutem Książki.
Z okazji Światowego Dnia Książki życzę wszystkim, żeby przestali posiadać książki. I wtedy pogadamy o czytaniu.
Rozmowa z Claire Armitstead z „Guardiana”.
Najwyraźniej stabilna praktyka nieczytania, łącząca polskie pokolenia, jest podstawą trwałości polskiej kultury, niezależnie od tego, jak bardzo by na to pomstowali polscy inteligenci bibliofile.
Uczestnictwo w kulturze i rozwijanie kreatywności kontra robotyzacja pracy.
Czas ogłosić, że polska młodzież jest wychowana przez wydawnictwo Greg, potentata na rynku usług lekturowych.
A ty ilu książek nie przeczytałeś? Pyta w felietonie Kinga Dunin.
Czy w drugiej dekadzie XXI wieku czytanie anachronicznych tekstów to jedyny sposób na rozwijanie kompetencji kulturowych i społecznych?
Dlaczego w Polsce czytała i czyta niezmiennie inteligencja?
Jestem czytelnikiem i marzy mi się, żeby w tej sprawie wybrzmiał również głos czytających i kupujących książki.
Tu nie chodzi tylko o handel zadrukowanym literami towarem.
Rozmowa z Anką Karczewską, założycielką Kolektywu Księgarń Kameralnych.
Jakie będą skutki wprowadzenia jednolitej ceny książki?
Wydawczynią, współzałożycielką i redaktorką naczelną wydawnictwa W.A.B., Obywatelką Kultury.
Rozmowa z Romanem Chymkowskim, kierownikiem Pracowni Badań Czytelnictwa Instytutu Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej.
Zaczynam wielki remanent – mówi ministra edukacji.
Mówi Gunnar Ardelius, pisarz i przewodniczący Szwedzkiego Związku Pisarzy i Tłumaczy.
Dlaczego MEN nie stworzy sensownej listy wartościowych książek dla dzieci, tylko proponuje nam niezobowiązująca zabawę internetową?
Czytelnictwo w Polsce ustabilizowało się na niskim poziomie. Ale z najnowszego badania Biblioteki Narodowej wynika znacznie więcej.
Na polskim rynku księgarskim wszyscy walczą na ceny. Dlatego niezależne księgarnie przegrywają z sieciami i supermarketami.
Jeśli chcesz podarować komuś książkę z okazji Światowego Dnia Książki, dowiedz się, jak zrobić to dobrze.
Dzieci często nie wiedzą, że czytać można dla przyjemności. Z nieczytającego przedszkola trafiają do szkoły, gdzie napotykają przymus w postaci lektur szkolnych.
Dlaczego krytycy-mężczyźni polecają pisarzy-mężczyzn? Dlaczego książki noblistki mają okładki jak romansidła? No właśnie, dlaczego?
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa obejmuje 15 długofalowych działań i w żadnym nie uwzględniono bibliotek szkolnych.
Czytanie jest bez sensu w świecie, w którym wszystko musi mieć swój cel, a każde działanie jest nakierowane na korzyść.
Puszczajcie książki w obieg – to nie myśliwskie trofea! Maciej Gdula o domowych księgozbiorach.
Do władz centralnych księgarze mają tylko jedną prośbę – o Ustawę o Książce.
„Pierwsza książka mojego dziecka” mogła być początkiem sensownych działań, jednak chyba zabrakło należytej uwagi.
PR-owcy to odradzają, bo się źle kojarzy – mówi Tomasz Makowski, szef Biblioteki Narodowej.
Jesień to sezon literackich nagród. Jak kształtują literacki kanon? Jakie mechanizmy nimi rządzą?
Czym karmi się fantazja o pisarskim stylu życia i jak odnajdują się w niej współcześni polscy pisarze? Samson, Pilch, Podsiadło, Tokarczuk, Chutnik…
Program One Book, One City narodził się w 1998 roku w Seattle, dziś akcja obejmuje setki miast – nie tylko w USA, ale także w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii. Na czym polega pomysł, dzięki któremu udało się przyciągnąć do bibliotek wielu nowych czytelników?
„Klucze”, „punkty”, „matura”, „oceny” to narzędzia mordu na książkach. To one sprawiają, że w szkole się czytać nie opłaca. Jak nie przeczytasz, wypadniesz lepiej. Czytanie szkodzi. Tekst Marty Konarzewskiej.
Biblioteki są dramatycznie niedoinwestowane. 30 proc. z nich znajduje się w pomieszczeniach, do których w ogóle nie należałoby wchodzić. Kiedy wójt ma do wyboru: zbudować drogę czy powiększyć księgozbiór, wiadomo, co wybierze. Próbujemy to zmieniać. Z Elżbietą Kalinowską rozmawia Magda Majewska.
Spotkania z doradcami zawodowymi, nauka obsługi komputera dla starszych, warsztaty dla dzieci. To się dzieje w nowoczesnych bibliotekach. Również w Polsce. Z bibliotekarką Moniką Cieślak rozmawia Magda Majewska.