Świat

Warufakis: Jesteśmy z wami!

Nasza przyjaciółka została brutalnie zaatakowana przez dwóch neofaszystów.

5 września dwóch mężczyzn zaatakowało i pobiło w Bratysławie Alenę Krempaskę, aktywistkę słowackiego Human Rights Institute i regularną korespondentkę anglojęzycznej edycji Krytyki Politycznej, PoliticalCritique.org.

Alena została zaatakowana wieczorem. Mężczyźni napadli ją kiedy wychodziła z pracy w Instytucie, przewrócili na ziemię, kopali i obrzucali wyzwiskami – miało to miejsce zaledwie kilka godzin po tym, jak użyciem przemocy fizycznej grożono jej i innym aktywistom podczas ulicznego wiecu prawicowych partii politycznych SaS i OĽaNO.

Publikujemy list do Aleny i innych aktywistów z Europy Środkowo-Wschodniej, napisany przez lidera ruchu DiEM25, Janisa Warufakisa.

**

Nasza przyjaciółka i towarzyszka, członkini DiEM25 i aktywistka Human Rights Institute, wychodząc w zeszłym tygodniu z biura w Bratysławie została brutalnie zaatakowana przez dwóch neofaszystów.

Alena była jedną z przemawiających podczas lutowej inauguracji ruchu DiEM25. Podkreślała, jak bardzo ważna jest nasza obecność i współpraca w Europie Środkowo-Wschodniej. Miesiąc później napisała znakomity artykuł, w którym zawarła wiele celnych uwag o tym, w jaki sposób skalibrować działania naszego ruchu w tym właśnie regionie. „Nie mamy tu swojego Podemos, nie mamy swojej Syrizy” – pisała. „Kolejne punkty sondażowe zdobywają za to ksenofoby, islamofoby, religijni konserwatyści i inne, radykalnie prawicowe ugrupowania, które nie zawahają się wyprowadzić nasze kraje z Unii Europejskiej.

Wszyscy jesteśmy obrzydzeni i zasmuceni tym, że sympatycy takich właśnie ugrupowań ośmielili się zaatakować Alenę. Ta barbarzyńska napaść jest dla nas wszystkich bolesnym memento – ekstremizm i mizantropia kwitną dziś w Unii Europejskiej.

Szczęśliwie Alena dochodzi do siebie i czuje się już znacznie lepiej. W przyszłym tygodniu spotkam się z nią w Budapeszcie na konferencji Future of Europe – Europe of the Future. Będę miał dla niej bardzo wiele życzliwości i ciepłych słów wsparcia od jej towarzyszy i towarzyszek z ruchu DiEM25.

Wszystkim aktywistom i aktywistkom z Europy Środkowo-Wschodniej chcę w tym miejscu powiedzieć: nie traćcie odwagi, tak jak nie straciła jej Alena. Działajcie dalej.

Jesteśmy z wami, będziemy was wspierać i ciężko pracujemy, żeby DiEM25 było bardziej obecne przy was, w waszym regionie.

– Janis

***

In English on PoliticalCritique.org: In Support of Alena and Our Friends in Central and Eastern Europe

Lipski-Idea

**Dziennik Opinii nr 258/2016 (1458)

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Janis Warufakis
Janis Warufakis
Ekonomista, współzałożyciel DiEM25
Ekonomista, od stycznia od lipca 2015 roku minister finansów Grecji, współzałożyciel ruchu DiEM25 (Democracy in Europe Movement 2025). Autor książek „Globalny Minotaur” (2016) i „A słabi muszą ulegać?” (2017), „Porozmawiajmy jak dorośli” (2019).
Zamknij