Unia Europejska

Zagrzeb już (prawie) lewacki

Po raz pierwszy od 1990 r. zdarzyło się, by tak radykalnie lewicowa siła polityczna osiągnęła sukces wyborczy w postsocjalistycznej Chorwacji.

Nowa lewicowa koalicja Zagreb je NAŠ zdobyła 7,64% głosów w wyborach lokalnych, które odbyły się 21 maja w Chorwacji. Wynik ten zabezpiecza dla koalicji miejsca w 14 z 15 rad dzielnic chorwackiej stolicy.

Zagreb je NAŠ to szeroki, lewicowy front koalicyjny składający się z pięciu autonomicznych środowisk, partii i nowych ruchów politycznych: od lewicowych liberałów przez zielonych po antykapitalistów. Koalicja uzyskała łącznie ponad 24 000 głosów, a na niższych szczeblach samorządu terytorialnego notowała gdzieniegdzie jeszcze lepsze rezultaty (w niektórych dzielnicach uzyskując nawet 30% głosów!). Poza rozbiciem zaskorupionego układu sił politycznych w stolicy kraju, wynik wyborczy Zagrzeb je NAŠ zaskakuje z jeszcze jednego powodu – po raz pierwszy od 1990 r. zdarzyło się, by tak radykalnie lewicowa siła osiągnęła sukces wyborczy w postsocjalistycznej Chorwacji.

Srecko Horvath, filozof, pisarz i jeden z liderów ruchu DiEM25: – Po dwóch dekadach tak zwanej „transformacji”, wśród zwyżki nastrojów nacjonalistycznych i historycznego rewizjonizmu, sukces progresywnej koalicji Zagreb je NAŠ jest w tej chwili największą nadzieją na chorwackim horyzoncie politycznym. Wyraźnie zainspirowana doświadczeniami Barcelona en Comu i innymi „zbuntowanymi miastami”, koalicja ta nie tylko odzyskuje nową i radykalną politykę dla całej Chorwacji, ale udowadnia też możliwość czegoś, co wydawało się dotąd na Bałkanach niewyobrażalne: zbudowania szerokiego frontu koalicyjnego i pojednania aż 5 nowych partii politycznych, od zielonych przez antykapitalistów po lewicowych liberałów. To pokazało, że jest szansa na wydostanie się z patowej dla lewicowych sił sytuacji politycznej. To również jeden z powodów, dlaczego ruch DiEM25 poparł i będzie popierał „Zagrzeb jest nasz” w przyszłości, mając nadzieję, że ta siła polityczna stanie się jeszcze silniejsza przed kolejnymi wyborami – już na szczeblu krajowym.

Janis Warufakis: Dlaczego popieramy Zagreb je NAŠ [ENG]

Tomislav Tomasevic, jeden z liderów i wspólny kandydat na burmistrza: – Jako koalicja wystawiliśmy kandydatów i kandydatki we wszystkich pułapach wyborów lokalnych: od prezydenta przez radę miasta po rady osiedlowe i komitety lokalne. Byliśmy też jedyną listą opartą na zasadzie równości płci i ułożoną według suwaka: z równą liczbą mężczyzn i kobiet ubiegających się łącznie o 51 stanowisk w miejskich urzędach. Z list wyborczych naszej koalicji wystartowało około 500 kandydatów i kandydatek, z czego wielu ubiegało się o urząd publiczny po raz pierwszy w życiu. Byli to aktywiści, akademiczki, pracownicy kultury, nauczyciele, związkowcy, badaczki i wielu innych – podkreśla Tomasevic.

Paul Mason wśród dzikich plemion

czytaj także

– Jesteśmy fundamentalnie różni od naszych politycznych konkurentów – mówi Danijela Dolenec, kandydatka na radną Zagreb je NAŠ. – Mamy stuprocentowe zaufanie do demokratycznego pryncypium, które mogę nazwać po prostu wspólnym podejmowaniem decyzji. Stare elity wciąż przekonują nas, że „zwykli” ludzie się politycznymi analfabetami niezdolnymi po podejmowania odpowiedzialnych decyzji, że trzeba ich najpierw odpowiednio „urobić”, poinformować i wyedukować, a dopiero potem, stopniowo i w nieokreślonej przyszłości, dopuszczać do udziału w decyzjach politycznych. Tymczasem nasza strategia jest dokładnym tego przeciwieństwem: wierzymy, że prawdziwa demokracja to otwarta przestrzeń do podejmowania wspólnych decyzji, a wokół tej przestrzeni zorganizowane muszą zostać sprawdzone metody i bezpieczne kanały, za pomocą których ludzie mogą zaangażować się i wziąć udział w podejmowaniu decyzji, które wpływają na ich życie – mówi Dolenec.

Chorwacka polityka coraz bardziej przypomina polską i węgierską

Przychylni Zagreb je NAŠ komentatorzy wskazują, że dobry rezultat wyborczy koalicji i jej zaskakujące dla wielu wejście do urzędów publicznych w Zagrzebiu może zapowiadać falę wznoszącą dla całej chorwackiej lewicy, co jest dobrą wiadomością w świetle najbliższych wyborów parlamentarnych, które prawdopodobnie odbędą się jesienią.

Koalicji Zagreb je NAŠ gratulujemy dobrego wyniku wyborczego, a nadal nieprzekonanych zostawiamy z bezwzględnie najlepszą piosenką wyborczą ostatnich lat na Bałkanach:

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij