Unia Europejska

Europa udaje, że ta zbrodnia nie jest jej winą

„Islamscy ekstremiści mają plan. Poprzez propagowanie strachu i nienawiści chcą doprowadzić do zamknięcia uchodźców w gettach, odcięcia ich od europejskich społeczeństw, uczynienia ich ofiarami europejskiej ksenofobii. To ich strategia rekrutacyjna, za pomocą której rozpalają nienawiść pomiędzy Wschodem a Zachodem, przez co stają się liczącymi się graczami” – o obozach dla uchodźców na greckiej wyspie Lesbos piszą Janis Warufakis i George Tyrikos-Ergas. Zdjęcia: Luigi Avantaggiato.

W 2015 roku setki tysięcy uchodźców dotarło do wybrzeży greckiej wyspy. Wielu z nich zginęło w morzu. O choć opinia międzynarodowa została uśpiona zapewnieniami, że grecki kryzys uchodźczy zelżał, w rzeczywistości jednak stał się on chronicznym trądem zżerającym duszę Europy, tyglem, w którym gotują się przyszłe problemy. Wyspa Lesbos była i pozostaje ich epicentrum.

Mitylena, plaża Agrilia Kratigou. Fotografia pokazuje obraz termiczny wybrzeża Turcji w pobliżu Cesme. Urządzenia termiczne wykorzystywane są do patrolowania i identyfikowania łodzi uchodźców, które potajemnie przybywają z Turcji. | Tekst i fot. Luigi Avantaggiato.

Historia Szabira pokazuje, jak gwałtownie rzeczywistość zderza się z oficjalnym stanowiskiem Europy. Czterdziestoletni Szabir mieszkał z żoną i dwójką małych dzieci w średniej wielkości mieście w Pakistanie, gdzie prowadził wypożyczalnię samochodów. Jednej grudniowej nocy w 2015 roku lokalna grupa islamskich ekstremistów obrzuciła koktajlami Mołotowa dom sąsiadów Szabira, po czym czekała na zewnątrz na uciekającą z płonącego budynku rodzinę.

Sąsiedzi Szabira byli chrześcijanami i ekstremiści chcieli ich wykurzyć, aby ich dom zamienić w madrasę (szkołę wyznaniową). Szabir instynktownie rzucił się w obronie sąsiadów. Okrzyknięto go przechrztą, a jego firmę spalono, brutalnie zamordowano jego brata. Żona i dzieci uciekły do sąsiednich wiosek, a Szabir wraz ze swoim wiekowym ojcem rozpoczęli długą i morderczą podróż przez Iran i Turcję do wymarzonego bezpieczeństwa w cywilizowanej Europie.

Ojciec Szabira zmarł z wycieńczenia po drodze, na którymś z pokrytych śniegiem szczytów w Turcji. Wiele miesięcy później Szabirowi udało się dostać na rozklekotaną łódź nielegalnego przewoźnika na tureckim wybrzeżu Morza Egejskiego. Rozbili się na morzu, a dookoła unosiły się ciała tuzina innych uchodźców, którzy utonęli w katastrofie. Uratowano go niedaleko wybrzeży Lesbos i umieszczono w obozie Moria. Wtedy rozpoczęła się kolejna gehenna.

Nikt, kto widział Morię zimą 2016/2017, nie mógł czuć się w pełni człowiekiem. Błoto, śmieci i odchody ludzkie zlały się tam w magmę cierpienia, krajobraz rodem z piekła otoczony drutem kolczastym. Oficjalny brak zainteresowania przejawiał się znikomymi środkami, które dostarczała Unia Europejska i władze Grecji.

Mytilene. Tamin Fakti jest dziewiętnastoletnim pakistańskim uchodźcą. Wielu z nich ucieka z oficjalnych obozów, by żyć jako dzicy lokatorzy w zniszczonych budynkach i rozpadających się starych pałacach. | Tekst i fot. Luigi Avantaggiato.

Uchodźcy tacy jak Szabir czekają minimum dziewięć miesięcy na pierwsze spotkanie z jakimkolwiek urzędnikiem, który może przyjąć ich podanie o azyl. W ramach obozu jedno małe przenośne biuro, otoczone jeszcze większą ilością drutu kolczastego i setkami rozpaczających uchodźców, przyjmowało jedną do dwóch osób na godzinę na pierwszą rozmowę. „Nawet jeśli jesteś chory, ale jesteś Afgańczykiem lub Pakistańczykiem, może upłynąć dwanaście miesięcy zanim będziesz mógł porozmawiać z urzędnikiem” – powiedział nam jeden z uchodźców. „Jesteśmy jak duchy krążące wokół, a których nikt nie widzi” mówił, po czym dodał: „wolałbym zamiast tego zginąć na wojnie”.

Spacer po obozie pokazał jasno widoczną segregację. Niektóre z rodzin korzystały z luksusu kontenerów, osłanianych wysokimi płotami. Pomimo braku bieżącej wody, ogrzewania i jakichkolwiek sanitariatów, to byli ci uprzywilejowani.

Mithymna, wyspa Lesbos, Grecja. Na obrzeżach miasta znajduję się stos tysięcy kamizelek ratunkowych oraz wraki łodzi używanych przez uchodźców. | Tekst i fot. Luigi Avantaggiato.

Idąc na północny zachód, w górę wzniesienia, doświadczało się rosnącego odczłowieczenia. Najpierw pojawiły się afgańskie slumsy, całe w błocie i nieznośnym fetorze. Na szczycie wzgórza przebywali Pakistańczycy w tak samo strasznych warunkach – palący cokolwiek się dało, żeby coś ugotować. Tuż obok byli Algierczycy, których wszyscy się bali, zamknięci w klatce potrójnych zasiek z drutu kolczastego. U podnóża wzniesienia, tuż obok okropnych półotwartych polowych toalet, byli „Afrykanie”, a między ich namiotami płynęły ścieki ze szczytu pagórka.

W rok po przybyciu Szabira na Lesbos i trzy miesiące po jego pierwszej rozmowie z urzędnikiem, jego podanie o azyl zostało odrzucone i wydano nakaz deportacji. Apelację Szabira bezceremonialnie odrzucono, a kiedy próbował znaleźć schronienie wśród wspierających go ludzi w pobliskich wioskach, policja urządziła na niego polowanie. W końcu się poddał, po czym odesłano go do Turcji. Od tamtej pory nie mamy od niego wieści.

Szabir wyobraził sobie – jak zwierzył się jednemu z nas – że pomimo bycia muzułmaninem Europa udzieli mu azylu „chociażby dlatego że sądziłem, że bronienie chrześcijan kosztem mojej rodziny będzie się liczyło”. Ale „Europa” sądzi inaczej. Umowa między UE a tureckim prezydentem Recepem Tayyipem Erdoğanem, wynegocjowana w 2016 r. przez kanclerz Niemiec Angelę Merkel, miała jeden cel: za wszelką cenę zatrzymać potop uchodźców zalewających Grecję od strony Turcji. Jeśli to miało oznaczać, że UE będzie musiała przekupić Erdoğana kilkoma miliardami euro, aby naruszyć międzynarodowe przepisy chroniące uchodźców takich jak Szabir, to trudno.

W samym wrześniu na Lesbos przybyło kolejnych 2238 uchodźców, pomimo starań Turcji, aby ich napływ zatamować. Obóz przeznaczony dla dwóch tysięcy osób, teraz „mieści” ich trzykrotnie więcej. Na początku października pierwsze jesienne burze znów zamieniły obóz Moria w pole błota.

Eftalou, Lesbos. Manuel jest właścicielem Taverny Eftalou. „Każdego ranka spoglądam przez okno w stronę plaży naprzeciwko mojej restauracji i mam nadzieje, że nie zobaczę żadnej łodzi imigrantów”. Wielu przedsiębiorców i innych mieszkańców dzwoniło na pogotowie w sprawie przybyszów, używając zwrotu „inwazja”. Słowo to opisuje także wewnętrzny dyskomfort i traumę, której doświadczyli. | Tekst i fot. Luigi Avantaggiato.

Europa sama przed sobą udaje, że ta zbrodnia przeciwko ludzkości jest niczyją winą. Władze Grecji obwiniają UE o niezapewnienie środków finansowych, UE oskarża Grecję o brak wystarczających działań w oparciu o przyznane fundusze, a wielkie organizacje pozarządowe zajęte są utrzymaniem własnej struktury i finansowania. Jako jedyne w tej moralnej katastrofie morskiej uratowały się lokalne zespoły działające u podstaw – wolontariusze z całego świata i mniejsze NGO-sy. To one utrzymują ducha humanizmu przy życiu.

A tymczasem Zachód ogółem, a Unia Europejska w szczególności, mnoży gospodarcze, środowiskowe i wojskowe czynniki napędzające toczący się humanitarny kataklizm.

Galrim, kolejny pakistański uchodźca na Lesbos, wyjaśnił nam błąd Europy: „Islamscy ekstremiści mają plan. Poprzez propagowanie strachu i nienawiści chcą doprowadzić do zamknięcia uchodźców w gettach, odcięcia ich od europejskich społeczeństw, uczynienia ich ofiarami europejskiej ksenofobii. To ich strategia rekrutacyjna, za pomocą której rozpalają nienawiść pomiędzy Wschodem a Zachodem, przez co stają się liczącymi się graczami”.

Galrim coś o tym wie. To demokrata, który sprzeciwił się fałszowaniu wyborów w swoim mieście. Jego ciało zostało połamane przez sieci mafijne w „bezpiecznej” Turcji podczas kolejnych sesji tortur w celu wymuszenia okupu. W czasie jednej z nich ciągnęli go za pędzącą ciężarówką. Wniosek o azyl złożony przez Galrima także został odrzucony, a jego nazwisko umieszczono na liście do deportacji.

Jakieś dwa i pół tysiąca lat temu Safona z Lesbos napisała:

Ich serca oziębły
Porzucili skrzydła
(org. Their heart grew cold
they let their wings down)

Aby podobnie nie stało się z humanistami w całej Europie, potrzebujemy nowego ruchu, który będzie domagał się oswobodzenia uchodźców z ohydnych warunków i sprawnego procesu azylowego. Poza tym musimy skończyć z polityką, która przyczynia się do ich desperackiej ucieczki.

Cierpliwy jak Grek [reportaż]

czytaj także

Mytilene, Lesbos. Kenan, 27-letni uchodźca z Senegalu spogląda przez okno w centrum pomocy szwajcarskiego Czerwonego Krzyża. „ Mam nadzieję dostać dokumenty najszybciej jak to możliwe, by dostać się do północnej Europy i zacząć nowe życie”. | Tekst i fot. Luigi Avantaggiato.

 

Lesbos, Moni Mirsinidiou. Widok wybrzeża. | Fot. Luigi Avantaggiato.

 

Mytilene. Łódź ratunkowa NGO Erci podczas patrolu na morzu. Od 2015 roku wiele organizacji pozarządowych otrzymało mandat i fundusze od Grecji i UE, aby pomóc przybywającym statkom uchodźców. Setki organizacji działających w całej Grecji codziennie przeczesują obszary swojej działalności. | Tekst i fot. Luigi Avantaggiato.

 

Port Chios. 19-latek z Aleppo skacze z molo. | Fot. Luigi Avantaggiato.

 

Lesbos, plaża Eftalou. W 2016 na tej plaży znaleziono liczne zwłoki uchodźców, którzy utonęli podczas podróży do Europy. Plaża obecnie jest opustoszała. Podczas spaceru w poszukiwaniu śladów imigracji pozostawionych na wybrzeżu znalazłem padlinę psa, który zmarł kilka miesięcy wcześniej i został porzucony, aby tu zgnić. | Tekst i fot. Luigi Avantaggiato.

 

Ateny, park Pedion Areos. Uchodźca pokazuje swoje ciało, oferując usługi seksualne w zamian za kilka euro. | Fot. Luigi Avantaggiato.

 

Mitylena, plaża Agrilia Kratigou. Kąpiel uchodźcy. „Woda jest piękna i krystalicznie czysta. Nie za zimna?” – pytam podczas robienia mu zdjęcia. „Tak, ale nie mam nic innego do roboty”. Śmiejemy się razem. „Jak masz na imię ?” pytam. Odpowiada: „To nieważne”. | Tekst i fot. Luigi Avantaggiato.

 

Ateny, obóz dla uchodźców Elliniko. Safir, 23 lata. | Fot. Luigi Avantaggiato.

 

Lesbos, obóz dla uchodźców w Morii. Uchodźca wraca do namiotu. | Fot. Luigi Avantaggiato.

 

Mitylenie. Tamer al-Hamri, 68-letni palestyński uchodźca rozpala ognisko w opuszczonym domu na wybrzeżu Makris Gialos, aby się rozgrzać i ugotować ryby złapane w ciągu dnia. | Fot. Luigi Avantaggiato.

 

Chios, Wyspa Chios. Obóz dla uchodźców „Souda” znajduję się wewnątrz zabytkowej strony zamku Chios, zbudowanym w epoce bizantyjskiej w około IX wieku. Obóz zniszczył lokalną gospodarkę, która opierała się na turystyce. | Fot. Luigi Avantaggiato.

 

Chios, dom rodzinny Agios. Nanà pomaga swojemu synowi w odrabianiu prac domowych. „Dwa lata temu, tutaj w Chios, wszyscy sypiali z otwartymi drzwiami. Nic się nie działo, ponieważ wszyscy znaliśmy się nawzajem. Teraz każdy ma system alarmowy, ubezpieczenie domu i majątku, ponieważ boimy się tego, co widzimy i tego czego nie możemy kontrolować. W ostatnich miesiącach mieliśmy kradzieże i ataki uchodźców, którzy nie uciekają przed żadną wojną. Chios było pięknym miejscem do życia i na wakacje. Ta gra między Turcją a Europą przekształciła nasze wyspy w wyspy buforowe”. | Tekst i fot. Luigi Avantaggiato.

 

Eftalou, Molovos. Eric Kempsos jest rzeźbiarzem, który pracuje w pomocy dla uchodźców. W 2015 roku wraz z żoną Philippą założył warsztat „Ellenic Workshop” – zakład dla wolontariuszy, którzy chcieli zaoferować swoją pomoc dla uchodźców z Lesbos. | Tekst i fot. Luigi Avantaggiato.

 

Morze Egejskie, na promie Ellenic Seaways,. Ratina (31) i Zouttir (26) z Algierii kierują się z Lesbos do Chios. „ Jeśli twoja dziewczyna lub żona jest w ciąży, masz prawo do lepszej pomocy, a nie do obozu dla uchodźców. Zapewniają ci pokój w hotelu albo mieszkanie”. | Tekst i fot. Luigi Avantaggiato.

 

Lesbos, obóz dla uchodźców Moria. | Fot. Luigi Avantaggiato.

 

Mitylenie, w pobliży obozu uchodźców Moria. Eirenie F. jest właścicielką małej restauracji. „Nigdy nie miałam problemu z zapełnieniem mojej restauracji. Jesteśmy rodziną, nie potrzebujemy zbyt wiele do szczęścia. Dziś jednak mogę rozpalić w kominku i przygotować palenisko do gotowania ryb dopiero, gdy choć jedna osoba wejdzie do sali”. | Tekst i fot. Luigi Avantaggiato.

 

Port Chios. Falah, 26-letni uchodźca z Pakistanu modli się w porcie. W tle tureckie wybrzeże. | Tekst i fot. Luigi Avantaggiato.

 

Mitylenie. Lutfi, 21-latek z Algierii, żyje na peryferiach miasta. | Tekst i fot. Luigi Avantaggiato.

 

Lesbos, obóz dla uchodźców Moria. | Fot. Luigi Avantaggiato.

 

Mytilene. Plaża Agrilia Kratigou jest strategicznym miejscem do patrolowania okolicy, z którego można obserwować granicę morska i tureckie wybrzeże. Eric, młody ochotnik ze Sztokholmu patroluje teren w nocy. | Tekst i fot. Luigi Avantaggiato.

 

Mytilene. Mieszkańcy żyją w tragicznych warunkach. System wart sprawdza budynki i informuje całą społeczność, kiedy policja próbuje dostać się do okupowanych terenów. Faruk, 24-letni uchodźca z Syrii, obejmuje swoją codzienną zmianę. | Tekst i fot. Luigi Avantaggiato.

 

Mytilene. Fatahi Hamid pokazuje mi rentgen swoich żeber, po tym jak został pobity przez policję. „Byli podejrzliwi, bo byłem sam za granicą. Przesłuchiwali mnie trzy razy, zadając mi te same pytania. Czułem się prowokowany, straciłem hart ducha. Bili mnie ponieważ myśleli, że jestem terrorystą. Uciekłem z obozu i przybyłem tutaj”. | Tekst i fot. Luigi Avantaggiato.

 

Obóz dla uchodźców Moria. Faktu (38) ma dokument potwierdzający jego status uchodźcy. Jest jednym z niewielu, którzy taki mają. „ Nie chcę stąd wyjeżdżać. Co będę tam robić ? Będę sam, a tutaj mam wszystkich przyjaciół”. | Tekst i fot. Luigi Avantaggiato.

 

Chios, prawosławny cmentarz Agia Markella. Grobowiec anonimowego uchodźcy znalezionego w pobliskiej zatoce. | Tekst i fot. Luigi Avantaggiato.

**
Janis Warufakis, były minister finansów Grecji, jest profesorem ekonomii na Uniwersytecie w Atenach.

George Tyrikos-Ergas jest folklorystą mieszkającym na Lesbos, gdzie jest współzałożycielem AGKALIA, cieszącego się międzynarodowym uznaniem zespołu wolontariuszy pracujących z uchodźcami.

Luigi Avantaggiato jest fotografem i artystą sztuk wizualnych specjalizującym się w dokumentalistyce, publicystyce i fotoreportażach. Zdjęcia użyte w tekście pochodzą z tekstu Where the West Sets: Photographic Reflections on the European Frontlines opublikowanego na PoliticalCritique.org.

Copyright: Project Syndicate, 2017. www.project-syndicate.org. Z angielskiego tłumaczyła Katarzyna Byłów-Antkowiak.

***

Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Komentarze archiwalne

 1. Brawo. Udało się znaleźć jednego prześladowanego chrześcijańskiego uchodźcę pośród milionów islamskich najeźdźców. Autorzy zasłużyli na złoty medal od Sorosa. BRAWO.

 2. Nie dobrze jest żyć za dlugo. Przeżywszy (jako dziecko) okupacje niemiecką, potem najgorsze lata stalinizmu, “realny” socjalizm Gomułki, “reformatorski” Gierka, poniżający stan wojenny, dość niespodziewanie doczekałem – nie idealnej, to fakt, ale zawsze – wolności. I oto teraz, u schyłku życia, okazuje się, że przyjdzie mi umrzeć widząc jak z jednej strony coraz większy obszar władzy zagarnia w Polsce parafaszystowska (“miękka” na razie, ale jak dlugo?) dyktatura, z drugiej zaś – podnosi głowę demagogiczna i radykalna ideologia komunistyczna w jej trockistowskiej postaci. Czyli znowu, po latach, mamy wybór między dwiema formami “inżynierii społecznej”, które w imię uszczęśliwiania ludzi, wymordowaly ich dziesiątki milionów. Myślałem, że nigdy już nie usłyszę takich wrzasków nienawiści, jakie płyną z ust Kaczyńskiego i jego alkolitów i zwolenników, ani czytać postmarksistowskich popłuczyn “nowej lewicy”, spływających z łam Krytyki Politycznej, ale jak widać historia lubi się powtarzać. Ale nie jako farsa. Raczej, jako horror.

 3. Europa udaje, że ta zbrodnia nie jest jej winą, Europa się musi pokajać, Europa w osobie żabojadzkiego parlamentu właśnie dziś zdecydowała o odebraniu immunitetu Marii Le Pen, wiecie za co? Ano Le Pen pokazała w 2015 roku na twiterze makabryczne zbrodnie tzw. państwa islamskiego, wśród zdjęć opublikowanych w grudniu 2015 r. przez Le Pen była fotografia ukazująca egzekucję amerykańskiego dziennikarza Jamesa Foleya oraz masowe mordy zakładników. Zgodnie z francuskim prawodawstwem za rozpowszechnianie obrazów przedstawiających przemoc grozi do trzech lat więzienia i grzywna w wysokości 75 tys. euro. Le Pen pójdzie pod sąd a żabojadzkie lewaki zastanawiają się jak pomóc biednym bojownikom ISIS którym znudziła się wojaczka i powrócili na ojczyzny łono, lewusy gadają iż należy im się pomoc psychologiczna i wsparcie materialne oraz duchowe. Le Pen znowu pakuje się w kłopoty gdyż na decyzję parlamentu odpowiedziała słowami: „Lepiej być dżihadystą wracającym (do Francji) z Syrii niż posłem, który potępia brutalność Państwa Islamskiego; podejmuje się wtedy mniejsze ryzyko prawne” — a to biała, heteroseksualna sucz!!!! Potępiać religię pokoju, religię tak kochaną przez światowe lewactwo!!!!! Tę ukochaną religię pokoju lewactwo niedługo zaszczepi na całym kontynencie europejskim w bardzo prosty sposób — lewactwo będzie sobie organizować LOVE PARADY, sankcjonować “trzecią płeć”, będzie pochwalać model rodziny 2 + 0, będzie sie skrobać jak opętane a tymczasem…………………… A tymczasem muslimskie inkubatory będą rodzić po piętnaścioro bachorów (których utrzyma oczywiście “białe ścierwo”) i w ten sposób juropa zostanie pokonana macicami islamskich kobiet.
  “Coście skurwysyny uczynili z Europą!!!”.
  Pozdrawiam was warsiafskie lewaki, lewicowiec od zawsze.

 4. Biali, heteroseksualni zbrodniarze z juropy, taaaaaaaaaaaaaa, a świstak siedzi zawija sreberka.
  Właśnie czytam na innych portalach jak to biedni imigranci przypłynęli parę dni temu do brzegów Europy a wraz z nimi trupy ponad dwudziestu dziewczynek oraz kobiet, ofiary nosiły ślady nieludzkich tortur i zostały zgwałcone, najmłodsza miała 13 lat, zostały “ubogacone”, lewackie media informują o tym półgębkiem i oczywiście wyłączają komentarze, afrykańskie bydło które dopuściło się tego czynu najpewniej będzie pogłaskane po głowie i wytłumaczone “stresem uchodżczym” lub chooj wie czym jeszcze.
  “Coście skurwysyny uczynili z Europą!!!”.
  Przed chwilą czytam na jakimś portalu jak to w Egipcie skazano pewną prezenterkę tv , egipska prezenterka telewizyjna została skazana na trzy lata więzienia, ponieważ na antenie swojego programu wypowiedziała się na temat ciąży pozamałżeńskiej i samotnego macierzyństwa. Doaa Salah (tak sie nazywa owa prezenterka) poruszyła także temat zapłodnienia in vitro, które jest zabronione w Egipcie. Pytała swoich gości, czy rozważali uprawianie seksu przed ślubem. Program został wyemitowany w lipcu. Przeciwko kobiecie wówczas wniesiono akt oskarżenia, uznając, że dopuściła się obrazy moralności. Sąd stwierdził, że kobieta naraziła na szwank egipskie tradycje i skazał ją na trzy lata więzienia. Salah musi także zapłacić 10 tys. funtów egipskich w ramach rekompensaty. Egipt to wcale nie najgorszy z “muslimsko-popirdolonych-talibanów” a można tam beknąć za takie cósik, wasze imigranty przywleką podobną zarazę do Europy, już niedługo, wy lewacy będziecie pierwszymi męczennikami na ołtarzu ich religii, białe heteroseksualne samce i samice się obronią, KL czyli kolorowe lewactwo polegnie.
  “Coście skurwysyny uczynili z Europą!!!”.
  Czekam na dalsze artykuły o biednych imigrantach i ich zwyczajach, pozdrawiam warsiafskie lewaki, lewicowiec od zawsze.

 5. “zbrodnia przeciwko ludzkości” – czyli zorganizowanie dla niechcianych przybyszów obozu z kiepskimi warunkami sanitarnymi itd.
  Ja pierdolę.
  ZBRODNIA PRZECIWKO LUDZKOŚCI
  Ale przecież świński dowcip to molestowanie seksualne, a właściwie gwałt.
  A tolerancja oznacza radosną akceptację.
  Powiedzieć że eurolewica oderwała się od rzeczywistości, to jak powiedzieć że Hitler nie przepadał za Żydami…

 6. “Europa sama przed sobą udaje, że ta zbrodnia przeciwko ludzkości jest niczyją winą.”

  Winni są bracia, sąsiedzi, mężowie, synowie, znajomi, przyjaciele, tych ludzi co na łódkach przypływają do UE. To nie Europejczycy, ani kosmici ich atakują, tylko ich współobywatele. Przed kim oni uciekają? Sami przed sobą.

  To nie wina Europejczyków, ze Syryjczyk z Damaszku bez mrugnięcia okiem zarżnie Syryjczyka z Aleppo, to nie wina Europejczyków, że Afrykanie nie kojarzą nędzy z gigantyczną rozrodczością.
  Gdyby Europejczycy mieli po 10 dzieci a sąsiad zarzynał sąsiada w imię chrystusów, czy innych urojonych bytów, to zamiast dobrobytu też byłaby nędza i niekończąca się wojna domowa.
  To nie wina Europejczyków, że praca, organizacja, własność to pojęcia im obce!

  Dlaczego kraje Dalekiego Wschodu potrafiły się ogarnąć, uporać z nędzą i stworzyć stabilne bogate państwa? Na przykład Korea Południowa, czy Chiny. Dlaczego Chińczycy potrafili skojarzyć kopulację z prokreacją i niekontrolowany wzrost populacji z ubóstwem, wprowadzając politykę 1 dziecka a Bliski Wschód jakoś nie może?
  W Europie jeszcze 70 lat temu dymiły kominy z pieców krematoryjnych i trwała megarzeźnia. Społeczeństwa się ogarnęły, odbudowały i wyciągnęły wnioski. Nikt za nas tego nie zrobił. Za nich też nikt nie zaprowadzi porządku. Sami muszą to zrobić. Skoro nie potrafią, to znaczy że krwawa lekcja rzezi jest dla nich jeszcze za krótka i skończy się dopiero w momencie, kiedy odechce się im zabijania. Siebie samych nawzajem.

 7. “Poprzez propagowanie strachu i nienawiści chcą doprowadzić do zamknięcia uchodźców w gettach, odcięcia ich od europejskich społeczeństw, uczynienia ich ofiarami europejskiej ksenofobii”

  bzdura. Chcą jak największego rozproszenia uchodźców – pozbawionych dokumentów, mogących się przemieszczać po całej Europie – aby doprowadzić do jak największego zamętu. Europejska ksenofobia jest tylko reakcją na takie działania. Reakcją zupełnie naturalną i uzasadnioną.

  gdybyśmy kształtowali politykę uchodźczą tak, jak chce tego KP, to już dawno byśmy tu mieli drugą Kolonię (pani Dunin pewnie by się cieszyła, reszta Polek niekoniecznie).

 8. Taaak. Wszyscy pakistańczycy i afgany zajęci byli ratowaniem chrześcijan, demokracji i praw lgbtqwerty. Wszyscy to lekarze, mechanicy, inżynierowie.
  Niech zmieniają Pakistan i Afgan nie ma miejsca w Europie. Sorry taki mamy klimat.

 9. Mam dla was lewaki tylko jedno przesłanie, przesłanie które wymyślił pewien polski bard:
  “Coście skurwysyny uczynili z Europą!!!”.
  Znałem Grecję, Hiszpanię, Włochy sprzed lat, jeżdziłem po Niemczech, Holandii czy Skandynawii i powiem jeszcze raz:
  “Coście skurwysyny uczynili z Europą!!!”.
  Europa to było miłe i spokojne miejsce, miejsce gdzie szanowało się prawa kobiet czy mniejszości, miejsce w którym chciało się mieszkać, uczyć i pracować, miejsce które każdemu obywatelowi zapewniało minimum socjalne i pozwalało być dumnym z racji bycia EUROPEJCZYKIEM!!!
  “Coście skurwysyny uczynili z Europą!!!”.
  Sprowadziliście tabuny nieprzystosowanych społecznie dzikusów którzy w wielkim poważaniu maja wartości które nam są bliskie, ta dzicz mało tego, że nie chce się przystosować to jeszcze narzuca nam swoje chore przekonania czy zwyczaje a wy bando lewaków cmokacie nad tym z zachwytu sprzedając nam farmazony o “słodkim multi kulti” i o koniecznym okresie przejściowym po którym owa banda się ucywilizuje i zacznie chadzać na wasze zboczone parady równości.
  “Coście skurwysyny uczynili z Europą!!!”.
  Cieszy mnie jedna rzecz którą zaobserwowałem na tym portalu — piszecie słodkie popierdółki nt. imigrantów, przedstawiacie ich w jasnych barwach a publika komentująca owe lewackie bzdury za nic nie chce tego kupić tylko ma diametralnie inne zdanie, sądząc po ilości plusów pod komentarzami, oceniający posty też maja was gdzieś.
  “Coście skurwysyny uczynili z Europą!!!”.
  Pozdrawiam was lewaki, lewicowiec od zawsze.

 10. problem – taki jak socjalizmem z ta imigraca — sowiecki socjalizm doskonale pobudza masy do rozbudzania potrzeb – ale nieumie ich zrealizować –tak polityka części bogatych krajów Europy zachodniej pobudzila nadzieja – miedzy innymi UKRAINY – TURCJI – ZE DOSTANA SIE DO EUROPY – POCZYM ICH POWSTRZYMANO – PODONIE DO POBUDZENIA LUDOW POLUDNIA DO IMIGRACJI – NIELEGALNEJ – MEGA GŁUPOTA –TAM CZEKA TERAZ KILKADZIESIAT MILIONOW NA OKAZJE – A POTENCJALNIE 500 MILIONOW –KARA SMIERCI DLA MERKEL – ZA TAKIE NAWO;YWANIE DO RUCHOW WYWOŁUJACYCH SMIERC WIELU LUDZI- TO NAWOLYWANIE DO LUDOBOJSTWA – CO POWINNO BYC KARANE SMIERCIA

 11. Kto jest winny? Bo ja na przykład nie jestem, więc z łaski swojej odwalcie się ode mnie z tą propagandą wstydu.

  To raz. Dwa, że pokiełbasiło wam się tam w redakcji. W 2015 roku nie przybyli żadni uchodźcy, a inżynierowie i lekarze którzy swoją ciężką pracą i wykształceniem mieli postawić na nogi europejską gospodarkę. Nie pamiętacie już co pisaliście?

  Sabira wymyślił pan Warufakis, czy sami żeście na niego wpadli jak przysłali wam ten artykuł do redakcji? Mało że z Pakistanu, to jeszcze chłop własną piersią chrześcijan chronił. Naprawdę? Aż tak nie szanujecie swoich czytelników?

  W następnym artykule z tej serii proponuję napisać o złodziejach samochodowych. Że może kradną, może i czasem kogoś pobiją, ale to jest przecież nie ich wina. Skoro wychwalacie nielegalnych imigrantów, to czemu nie złodziei?

  1. Wiec pewnie z ciekawoscia Pan przeczyta, ze pierwsi lekarze syryjscy (uchodzcy) po uznaniu kwalifikacji juz podjeli prace w niemieckich szpitalach, a kilka uniwersytetow otworzylo 2letnie programy dla nauczycieli- uchodzcow, ktorzy maja doswiadczenie zawodowe. Pierwszy rocznik absolwentow wlasnie wyladowal w niemieckich szkolach uzupelniajac luki. Gospodarka niemiecka kwitnie, bezrobocie juz dawno nie bylo tak niskie, a pracodawcy niemieccy ciesza sie, ze udaje im sie znowu znalezc chetnych na Ausbildung czyli szkolenia zawodowe z mozliwoscia zatrudnienia. Tak to wyglada 2lata pozniej na miejscu. Tyle tylko, ze w polskich mediach o tym Pan nie uslyszy, bo zle sie to wpisuje w propagowana narracje. Pozdrawiam w Kolonii

   1. I w ogóle jest radośnie, tęczowo i kolorowo?
    wprawdzie Makrela nie jest w stanie sklecić rządu, ale nic to! Niemcy MUSZĄ po prostu kochać “uchodźców”…

 12. Na pewno nie jest to moja wina – nie wiem jak z resztą mieszkańców Europy. Warto być odrobinę precyzyjniejszym, bo Europa to kontynent, w związku z tym trudno ją za coś winić.

  1. Nieładnie, nie rozumiesz przekazu.

   Ahmed przy pomocy karabinu szturmowego i ze słowem bożym na ustachubogacił 30 osób – JEDNOSTKOWY PRZYPADEK, A WY WSTRĘTNI RASIŚCI CHCECIE ZWALIĆ TO NA CAŁĄ ZBOIROWOŚC, RELIGIA NIE MIAŁA NIC DO RZECZY

   Ahmed nielegalnie dostał się na wyspę, przez kilkanaście miesięcy zrobił z tej wyspy Somalię a teraz domaga się biletu pierwszej klasy do Berlina + worek kasy + samochód + mieszkanie – WSZYSCY EUROPEJCZYCY WINNI

 13. Najbardziej winni tej zbrodni są w Europie ci, którzy zapraszali na nasz kontynent ludzi z odległych geograficznie i kulturowo rejonów świata. Niemiecki, federalny urząd ds. migracji i uchodźców (BAMF) do niedawna publikował w internecie filmy propagandowe adresowane do młodych mężczyzn z krajów islamskich, zachęcające ich do przyjazdu do Niemiec i składania podań o azyl. Zarówno rządy jak i organizacje pozarządowe z wielu państw jawnie wspierają nielegalny przemyt ludzi odbywający się w skandalicznych warunkach. To przede wszystkim one są winne temu, że tysiące ludzi próbują się dostać do bogatszych krajów UE, a niektórzy giną tonąc w M. Śródziemnym, czy w trakcie wyczerpującej podróży. Ci ludzie z różówymi serduszkami i balonikami „refugees welcome” mają krew migrantów na swoich rękach. W istocie aktywistki z feminoteki czy innej organizacji postulującej szerokie otwarcie granic i serc niczym się nie różnią od łysych pseudokibiców skandujących jawnie antyimigranckie hasła.

  1. Ale przecież oni wiedzą że mają krew na rękach. Piszą takie rzeczy bo dostają za to duże pieniądze.

  2. “Lewica chce zbawiać świat” – intelektualna, sprawcza, marksistowska lewica nie chce nikogo zbawiać. Ona chce tego samego od połowy XIX wieku – zdobycia władzy w celu wprowadzenia komunizmu. A jakim ‘zbawieniem’ jest komunizm ostatnie półtora wieku historii świata ukazało.

   1. Zdecydowanie istnieją tacy, co za swój cel obierają pełny komunizm (niedowiarków zapraszam do Berkeley, Olympii czy Seattle, jednych z wielu siedlisk środowisk propagujących leninowską teorię rewolucji), ale w ogromnej mierze to ludzie klasy średniej, oraz mniejszości wychowane w względnym luksusie, którzy niesieni poczuciem białej winy pragną się poświęcić i uratować cały świat od biedy i opresji, nie zważając na wszystkie negatywne (i powiedzmy sobie szczerze – samobójcze) tego skutki. Mówię to z bólem, bo jeszcze tak niedawno sam byłem głosującym na Palikota lewakiem, ale doświadczenia jakie nabyłem podczas pobytu na Zachodzie odwróciły mi wizję świata o 180 stopni.

 14. Nie da się uciec od nieodpowiedzialnej, liberalnej polityki imigracyjnej Niemiec, czy Szwecji, w dodatku cynizm niemieckich polityków po prostu wkurwia, zamiast przyznać się do błędu, walnąć w pierś, mamy gierki typu odsyłanie imigrantów z powrotem do Grecji, jako pierwszego kraju pobytu.
  Nie da się legalizować nielegalnej imigracji, zachęcać imigrantów socjalem i się dziwić, że są kłopoty, choć lewica uparcie to robi, nawet jeśli z punktu widzenia ludzkiego i pojedynczego człowieka, można po części zrozumieć te racje, to w sensie politycznym fale imigrantów liczone dziennie po kilkanaście tysięcy osób, zjawisko kilku milionowe w skali UE staje się siłą rzeczy problemem politycznym – jakby to źle nie brzmiało.
  Lewica chce zbawiać świat, a ludzie chcą realizacji egoistycznej polityki w imię dobra własnego kraju, własnych dzieci, a jest chyba oczywiste, że czym mniej będzie w UE często dysfunkcyjnych imigrantów z krajów Bliskiego Wschodu i Afryki, tym mniej będzie problemów, może jest to pogląd ksenofobiczny, ale przynajmniej racjonalny. To nie jest tak, że idealizm, liberalizm jest piękny i nie niesie ze sobą ofiar, choćby ofiary gwałtów mogą jasno wskazać palcem winnych tego politycznego obłędu na lewicy – łącznie z fałszowaniem faktów za pomocą języka – gdzie pięciu Szwedów zgwałciło na promie Dunkę”
  Nie da się prowadzić polityki pod prąd, zamykać totalnie na argumenty drugiej strony jak robi Gazeta Wyborcza, rżnąć dalej głupa, bo efekt jest taki, że od lewicy odwracają się nawet jej mateczniki – ostatnio we Włoszech poległ włoski Stalingrad -Sesto San Giovanni – gdzie od 1945 roku nie wygrała prawica, no ale program lewicy meczet w każdym mieście i każdej dzielnicy nie przypadł klasie robotniczej do gustu.

  1. “Lewica chce zbawiać świat” – intelektualna, sprawcza, marksistowska lewica nie chce nikogo zbawiać. Ona chce tego samego od połowy XIX wieku – zdobycia władzy w celu wprowadzenia komunizmu. A jakim ‘zbawieniem’ jest komunizm ostatnie półtora wieku historii świata ukazało.
   To się może nazywać na milion różnych sposobów, mieć milion różnych ‘programów’ ale od 170 lat polega na tym samym – poczytaj manifest z Ventotene autorstwa Altiero Spinelliego – jedynej książce oficjalnie wymienionej z nazwy i sfotografowanej w “Białej Księdze dla UE” przedstawionej przez Junckera w marcu tego roku: http://bit.ly/2zFaCPl

   O “zbawianiu świata” to mogą marzyć najwyżej użyteczni idioci na poziomie KP albo Nowackiej.
   Ideowi marksiści z oficjalnej unijnej Grupy Spinelliego, jak np. Róża Thun albo Danuta Hubner wiedzą o co chodzi:

   „Pierwszym zadaniem, bez rozwiązania którego wszelki postęp będzie tylko złudzeniem, jest ostateczne zlikwidowanie granic dzielących Europę na suwerenne państwa” (…) „Nowe państwo powstanie dzięki dyktaturze rewolucyjnej partii i dla nowej, prawdziwej demokracji.”

   “Aby odpowiedzieć na nasze potrzeby, europejska rewolucja musi być socjalistyczna, to znaczy, mieć za cel wyzwolenie klasy robotniczej i stworzenie dla niej bardziej humanitarnych warunków życia.”

   “Prywatna własność być likwidowana, ograniczana, korygowana albo rozszerzana w zależności od sytuacji, nie zaś dogmatycznie, dla zasady.”

 15. Niech się niesie fama po świecie że aby dostać się do Europy trzeba przejść przez mękę i wytaplac się we własnym głównie. Jest to sposób na zatrzymanie choć części potencjalnych emigrantów zarobkowych u siebie na miejscu.

Zamknij