Świat

Bilans pandemii w USA: 41 milionów bezrobotnych, miliarderzy bogatsi o pół biliona

Majątek miliarderów pęcznieje właśnie w chwili, gdy milionom ludzi zagraża nędza i utrata życia. Nierówności w Ameryce osiągnęły groteskowy poziom.

W ubiegłym tygodniu przybyło w Stanach Zjednoczonych 2,1 mln bezrobotnych – podał amerykański Departament Pracy. Pracowników zwalnia się masowo. Przez dziesięć tygodni pandemii koronawirusa aż 40,7 mln Amerykanów straciło pracę.

W ciągu tych samych dziesięciu tygodni – według nowego badania progresywnego think-tanku Institute for Policy Studies (IPS) – łączny majątek netto amerykańskich miliarderów wzrósł o niemal pół biliona (500 miliardów) dolarów i wynosi łącznie 3,4 biliona.

Kto się boi koronawirusa i recesji? Na pewno nie Jeff Bezos

„Właśnie teraz, gdy milionom ludzi zagraża nędza i śmiercionośny wirus, majątki miliarderów pęcznieją. Nierówności w Ameryce osiągnęły groteskowy poziom” – komentuje IPS i dodaje, że w Stanach Zjednoczonych zmarło na COVID-19 już ponad sto tysięcy osób.

IPS, który publikuje cotygodniowe raporty o „profitach z pandemii”, ustalił, że między 18 marca a 28 maja bieżącego roku łączny majątek netto amerykańskich miliarderów wzrósł o 16,5 procent, czyli 485 mld dolarów.

 

Właściciel Amazona Jeff Bezos – obecnie najbogatszy człowiek na świecie – i założyciel Facebooka Mark Zuckerberg wzbogacili się przez ostatnie dziesięć tygodni o 63 mld.

Tymczasem, jak donosił portal Common Dreams, już w najbliższą niedzielę Amazon przestanie wypłacać pracownikom tymczasową premię za pracę w niebezpiecznych warunkach, wynoszącą dwa dolary za godzinę.

Koronawirus: nie taki egalitarny, jak go malują

czytaj także

IPS zauważa, że od połowy marca, gdy wiele stanów zaczęło się zamykać dla spowolnienia rozwoju pandemii, w Ameryce przybyło szesnastu nowych miliarderów.

„Dotychczas taka sytuacja była po prostu nie do utrzymania” – pisze IPS na Twitterze. „Teraz jest po prostu nieludzka”.

USA: Strajkują, bo wysłano ich na wojnę bez broni

**
Jake Johnson redaktor portalu Common Dreams.

Artykuł opublikowany na portalu commondreams.org na licencji Creative Commons – Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0.

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Zamknij