Świat

Bilans pandemii w USA: 41 milionów bezrobotnych, miliarderzy bogatsi o pół biliona

Majątek miliarderów pęcznieje właśnie w chwili, gdy milionom ludzi zagraża nędza i utrata życia. Nierówności w Ameryce osiągnęły groteskowy poziom.

W ubiegłym tygodniu przybyło w Stanach Zjednoczonych 2,1 mln bezrobotnych – podał amerykański Departament Pracy. Pracowników zwalnia się masowo. Przez dziesięć tygodni pandemii koronawirusa aż 40,7 mln Amerykanów straciło pracę.

W ciągu tych samych dziesięciu tygodni – według nowego badania progresywnego think-tanku Institute for Policy Studies (IPS) – łączny majątek netto amerykańskich miliarderów wzrósł o niemal pół biliona (500 miliardów) dolarów i wynosi łącznie 3,4 biliona.

Kto się boi koronawirusa i recesji? Na pewno nie Jeff Bezos

„Właśnie teraz, gdy milionom ludzi zagraża nędza i śmiercionośny wirus, majątki miliarderów pęcznieją. Nierówności w Ameryce osiągnęły groteskowy poziom” – komentuje IPS i dodaje, że w Stanach Zjednoczonych zmarło na COVID-19 już ponad sto tysięcy osób.

IPS, który publikuje cotygodniowe raporty o „profitach z pandemii”, ustalił, że między 18 marca a 28 maja bieżącego roku łączny majątek netto amerykańskich miliarderów wzrósł o 16,5 procent, czyli 485 mld dolarów.

 

Właściciel Amazona Jeff Bezos – obecnie najbogatszy człowiek na świecie – i założyciel Facebooka Mark Zuckerberg wzbogacili się przez ostatnie dziesięć tygodni o 63 mld.

Tymczasem, jak donosił portal Common Dreams, już w najbliższą niedzielę Amazon przestanie wypłacać pracownikom tymczasową premię za pracę w niebezpiecznych warunkach, wynoszącą dwa dolary za godzinę.

Koronawirus: nie taki egalitarny, jak go malują

czytaj także

IPS zauważa, że od połowy marca, gdy wiele stanów zaczęło się zamykać dla spowolnienia rozwoju pandemii, w Ameryce przybyło szesnastu nowych miliarderów.

„Dotychczas taka sytuacja była po prostu nie do utrzymania” – pisze IPS na Twitterze. „Teraz jest po prostu nieludzka”.

USA: Strajkują, bo wysłano ich na wojnę bez broni

**
Jake Johnson redaktor portalu Common Dreams.

Artykuł opublikowany na portalu commondreams.org na licencji Creative Commons – Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij