Świat

Korupcyjne wycieczki

Zwiedzanie Pragi? Zamiast Hradczan można wybrać „Praskie safari”, czyli wycieczkę po śladach najbardziej znanych bohaterów afer korupcyjnych w Czechach.

Od początku roku turyści odwiedzający Pragę mogą skorzystać z usług agencji turystycznej Corrupt Tour, która proponuje wycieczki po korupcyjnych pamiątkach. Założył ją filozof i tłumacz Petr Šourek. Jak sam mówi, „chcemy pokazać, że coś negatywnego może być również źródłem dochodu i zabawy”. Korupcja w Czechach zdecydowanie nie przeżywa recesji, więc właściciel nie boi się braku pomysłów na nowe trasy.

Z dostępnych ofert można między innymi wybrać „Trzy praskie naj”, „Szpitale na granicy prawa” czy „Praskie safari” – wszystkie nawiązują do najbardziej znanych afer korupcyjnych, które wstrząsnęły czeskim życiem publicznym w ostatnich latach.

„Praskie safari” to wycieczka po śladach najbardziej znanych bohaterów afer korupcyjnych. „Trzy praskie naj” to Škodův palác, który władze miejskie wynajmują od tajemniczej firmy z Luksemburga i płacą za to duże pieniądze, tunel Blanka, o którym już w momencie podpisania umowy z wykonawcą było wiadomo, że będzie kosztował o wiele więcej, niż planowano (a firma, która go stawiała, przez rok robiła to bez zgody na budowę), oraz Letňany, gdzie w niejasnych okolicznościach zostało zmieniona lokalizacja ostatniej stacji linii metra C – zamiast wśród bloków, skąd ludzie dojeżdżają do centrum, wylądowała w pustym polu, gdzie miała się odbyć olimpiada w 2016 roku.

„Szpitale na granicy prawa”, to, jak głosi opis na stronie agencji, trzy wyrafinowane sposoby, by z budżetu państwa zniknęły pieniądze. Te szpitale to IKEM, gdzie przetarg za 1,8 miliarda koron na medyczne urządzenia wygrała nikomu nieznana firma; Motol, szpital kliniczny, wokół którego było głośno w związku z filmem nagranym z ukrycia, na którym jego dyrektor mówi o konieczności lepszej opieki dla tzw. VIP-ów, dzięki którym później łatwiej zyskać pieniądze na inwestycje; wreszcie Střešovice, wojskowy szpital, który zaplanował za ponad miliard koron luksusowy hotel i basen, ale ich budowa, pomimo podpisanej już umowy z wykonawcą, została wstrzymana jako niemieszcząca się w możliwościach finansowych państwa. Z powodu wstrzymania tej inwestycji czeski budżet  zapłaci wykonawcy karę w wysokości prawie 200 milionów koron.

Agencja działa niecały rok i cały czas poszerza swoją ofertę o nowe trasy czy wyjazdy poza Pragę; przygotowała również ofertę dla niemieckojęzycznych turystów. We wrześniu Corrupt Tour świętowało zorganizowanie pięćdziesiątej wycieczki.

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Zamknij