Świat

Fotorelacja: Tranzitdisplay

Vit Havránek nazywa to miejsce „zapleczem dla sztuki współczesnej”. Odbywają się tu nie tylko wystawy, ale też dyskusje i pokazy filmowe.

Tranzit to sieć powstała w 2002 roku w Austrii, Czechach, na Węgrzech i Słowacji. Ponad podziałami językowymi, narodowymi, formalnymi, historycznymi działacze z Tranzit formułują swój krytyczny głos, uczestnicząc w wystawach, debatach, wydarzeniach muzycznych i literackich, performensach i akcjach edukacyjnych.

Display jest organizacją non-profit powołaną do prezentacji sztuki współczesnej. W latach 2001-2006 Display działał we własnej przestrzeni w Pradze (ul. Bubenská 3), gdzie zaprezentowano kilkadziesiąt wystaw artystów z Czech i zagranicy. Ponadto współorganizował wiele wystaw czeskich artystów w galeriach zagranicznych.

Dziś Tranzit i Display współtworzą galerię Tranzitdisplay. Vit Havránek z Tranzitdisplay nazywa to miejsce „zapleczem dla sztuki współczesnej”. Odbywają się tu bowiem nie tylko wystawy, ale jest to też przestrzeń dyskusji o sztuce współczesnej i pokazów filmowych. Znajdziemy tu również księgarnię z poświęconymi sztuce publikacjami z całego świata i małą kawiarnię.

Miejsce znajduje się w Pradze (ul. Dittrichova 9), ale projekty, jakimi się zajmuje, mają zasięg międzynarodowy. Celem działań Tranzitdisplay jest inicjowanie dyskusji i dostarczanie narzędzi do refleksji na temat sztuki współczesnej w kontekście społecznym.

W październiku zespół Krytyki Politycznej odwiedził Tranzitdisplay i spotkał się z tworzącym je Vitem Havránkiem.

Fotorelację ze spotkania przygotowała Agnieszka Muras

Więcej o galerii na: www.tranzitdisplay.cz

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Agnieszka Muras
Agnieszka Muras
Szkoła Liderów
Agnieszka Muras jest działaczką społeczną i koordynatorką programu kształcenia liderów miejskich w Fundacji Szkoła Liderów. Pracowała w HEAL Polska, działając na rzecz poprawy jakości powietrza oraz w Krytyce Politycznej, tworząc Świetlicę „Na Granicy” w Cieszynie.
Zamknij