Świat

Auto*Mat nie walczy z samochodami

„Zamiast dostosowywać Pragę do transportu samochodowego, dostosujmy transport samochodowy do Pragi”.

Auto*Mat powstał w roku 2003 i był nieformalną grupą artystów, ekspertów i urbanistów działającą na rzecz poprawy jakości transportu miejskiego w Pradze i zmian w postrzeganiu przestrzeni miejskiej. Dziś Auto*Mat to profesjonalna organizacja zaangażowana w działania międzynarodowe, zabierająca głos jako ekspert w dziedzinie transportu, realizująca wiele projektów społecznych i kulturalnych. Jak sami piszą o sobie, starają się „sprzyjać nowoczesnemu, zdrowemu i zrównoważonemu rozwoju Pragi”.

Auto*Mat bardzo świadomie buduje pozytywny obraz zmian w organizacji transportu. Zwracanie uwagi na potrzeby pieszych, rowerzystów czy rodziców z wózkami to dla organizacji podnoszenie jakości życia w mieście.

Ścieżki rowerowe, niskie krawężniki, ograniczanie ruchu samochodów w centrum miasta, rozwój transportu publicznego to nie „rowerowy terroryzm”, a poprawa komfortu i dbanie o to, żeby mieszkać w mieście wolnym od spalin, czystym i przyjaznym nie tylko kierowcom, ale też wszystkim niezmotoryzowanym.

„Kluczem do podnoszenia jakości życia w mieście jest organizacja transportu”, mówi Auto*Mat walcząc m.in. o zmniejszenie nadmiernych dopłat do infrastruktury samochodowej w Pradze. Auto*Mat nie walczy z samochodami. Naciska jednak na rozsądne ich używanie. „Zamiast dostosowywać Pragę do transportu samochodowego, dostosujmy transport samochodowy do Pragi”, tłumaczą działacze organizacji.

 

Zobacz fotorelację ze spotkania z działaczami grupy Auto*Mat

Przedstawiciele Krytyki Politycznej spotkali się z działaczami grupy Auto*Mat podczas wizyty w Pradze w październiku 2012 roku.

 

Wszystkim wybierającym się do Pragi polecamy „Zieloną mapą Pragi” przygotowaną przez Auto*Mat

 

Auto*Mat w sieci: www.auto-mat.cz

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Agnieszka Muras
Agnieszka Muras
Szkoła Liderów
Agnieszka Muras jest działaczką społeczną i koordynatorką programu kształcenia liderów miejskich w Fundacji Szkoła Liderów. Pracowała w HEAL Polska, działając na rzecz poprawy jakości powietrza oraz w Krytyce Politycznej, tworząc Świetlicę „Na Granicy” w Cieszynie.
Zamknij