Świat

Weź udział w badaniu na temat narkotyków

Trwa Europejskie Badanie na temat Narkotyków. Ankieta ma na celu zbadanie różnych sposobów używania substancji psychoaktywnych, a jej wyniki posłużą do podnoszenia jakości unijnych polityk narkotykowych. Odpowiedzi można udzielać anonimowo w internecie.

To już czwarta edycja ankiety organizowanej przez Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA), unijnej agencji zajmującej się zbieraniem informacji dotyczących substancji psychoaktywnych. Celem badania jest zebranie informacji na temat różnych wzorów używania narkotyków. Szczegółowe pytania dotyczą ilości, częstotliwości i sposobów przyjmowania substancji psychoaktywnych.

Wyniki ankiety posłużą do przygotowania szczegółowego raportu, który zostanie wykorzystany w pracy nad ulepszaniem unijnych polityk narkotykowych. W ankiecie mogą wziąć udział osoby dorosłe, które w ciągu ostatniego roku przynajmniej raz przyjmowały jeden z wymienionych narkotyków: marihuanę, haszysz, kokainę, ecstasy/MDMA, amfetaminę, metamfetaminę, heroinę lub nowe substancje psychoaktywne.

Pierwsza ankieta unijnej agencji ds. narkotyków została przeprowadzona w 2016 roku i była skierowana do mieszkańców tylko sześciu krajów, w kolejnej wzięło już udział 10 państw. W kwietniu ubiegłego roku EMCDDA przeprowadziło specjalną edycję badania, która była obliczona na zdobycie informacji o wpływie pandemii na użytkowników narkotyków oraz na podmioty świadczące pomoc osobom uzależnionym w pierwszych miesiącach nowej globalnej sytuacji.

Użytkownicy narkotyków coraz częściej kupują je w darknecie

W badaniu mogą wziąć udział mieszkańcy 30 krajów, w większości należących do Unii Europejskiej. W tym roku po raz pierwszy będzie ono dostępne w krajach Bałkanów Zachodnich: w Albanii, Czarnogórze, Kosowie, Północnej Macedonii i Serbii. Ankieta będzie też otwarta pierwszy raz dla obywateli Gruzji, Libanu i Ukrainy. Jest ona przeprowadzana wyłącznie przez internet. Do niedawna informacje o używaniu narkotyków były zbierane podczas klasycznych ankiet skierowanych do ogółu respondentów. Jak informują organizatorzy, zaletą badania internetowego jest to, że trafia ono wyłącznie do osób przyjmujących substancje psychoaktywne. Dzięki temu badanie jest bardziej szczegółowe i pozwala prędzej opracować wyniki.

Jak rynek narkotykowy zmienia się w czasie pandemii

Efektem każdego z badań jest obszerny Europejski raport narkotykowy, który analizuje doświadczenia Europejczyków związane z używaniem substancji psychoaktywnych. Wśród przedstawianych danych znajdują się m.in. szczegółowe statystyki dotyczące użytkowników poszczególnych substancji, np. ich wieku, częstotliwości przyjmowania czy odsetka osób uzależnionych oraz rozpoczynających leczenie. Co ważne, badanie przyczynia się do błyskawicznego wychwycenia najnowszych trendów na rynku narkotyków. I tak, dzięki ostatniemu raportowi mogliśmy dowiedzieć się, że w skali kontynentu zwiększyła się produkcja i dostępność tabletek o wysokiej zawartości MDMA, coraz więcej osób rozpoczyna leczenie uzależnienia od narkotyków w związku z używaniem konopi indyjskich, a ilość skonfiskowanej heroiny podwoiła się.

Ankieta jest zupełnie anonimowa i będzie dostępna do 13 maja. Można ją wypełnić na stronie internetowej.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Mateusz Kowalik
Mateusz Kowalik
Dziennikarz Krytyki Politycznej
Dziennikarz, stały współpracownik Krytyki Politycznej. Absolwent Polskiej Szkoły Reportażu i europeistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Wcześniej dziennikarz „Gazety Wyborczej”.
Zamknij