Podcasty

Rzuć mięso, chociaż na tydzień

Najstarsza impreza promująca kuchnię roślinną i weganizm kończy osiemnaście lat. Jak zmieniły się nawyki konsumencie Polek i Polaków w tym czasie? Dlaczego warto wziąć udział w wydarzeniu, nawet jeśli wciąż jecie mięso? Na to i wiele innych pytań odpowiada Sandra Marciniak z organizującej trwający właśnie Tydzień Vege fundacji Viva! Akcja dla zwierząt.

Kolejne badania naukowe pokazują, że dobrostan zwierząt staje się coraz istotniejszym czynnikiem decydującym o tym, jakie produkty kupujemy. Jednocześnie autorzy najnowszej analizy w tym zakresie informują, że aspekty środowiskowe zajmują mało uwagi konsumentek i konsumentów, co może sugerować, że łatwo wypychamy ze świadomości kwestie groźnych dla nas zanieczyszczeń przyrody i zmiany klimatu.

SŁUCHAJ NA SPOTIFY:

SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS

SŁUCHAJ NA SPREAKER

Ankietę przeprowadzono w Czechach, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii, ale doświadczenie organizacji działających na rzecz praw zwierząt w Polsce wskazuje, że rzeczywiście etyka wszędzie zyskuje na znaczeniu. Zastrzegają jednak, że zmienia się to w zależności od pokolenia.

– Osobami młodszymi, czyli dziećmi, nastolatkami i młodymi dorosłymi kierują głównie argumenty ekologiczne i etyczne w kontekście praw zwierząt. Zdrowotny z kolei ma znaczenie w starszych grupach wiekowych. Osoby w wieku 50+ mają często stwierdzone choroby przewlekłe, jak cukrzyca, nadciśnienie, czy też zaburzenie parametrów lipidowych, więc decydując się na dietę roślinną, otwierają się na pozafarmakologiczne możliwości obniżenia poziomu cholesterolu we krwi czy stężenia glukozy – mówi gościni najnowszego odcinka podcastu Nie ma przyszłości bez równości.

Anna Spurek: Żyjemy w mleczno-mięsnym matrixie. Na talerzach serwuje się nam katastrofę [rozmowa]

Sandra Marciniak z fundacji Viva! Akcja Dla zwierząt przekonuje jednak, że każdy powód jest jednak dobry, by zrezygnować z mięsa i nabiału albo chociaż je ograniczyć. Nadarza się ku temu dobra okazja, bo nad Wisłą zaczyna się właśnie osiemnasta już organizowana przez tę fundację edycja Tygodnia Wege. To najstarsza i największa impreza promująca kuchnię roślinną i weganizm w Polsce. O tym, co dokładnie się na niej wydarzy i dlaczego warto wziąć udział, jeśli wciąż nie jesteście przekonani do porzucenia produktów odzwierzęcych na dobre, dowiecie się, słuchając całej rozmowy.

*

Sandra Marciniak (instagram: @wegetyka_sandramarciniak) – weganka, dietetyczka kliniczna i edukatorka żywieniowa, absolwentka SGGW i WUM, specjalizująca się w dietach roślinnych, koordynatorka kampanii prozdrowotnych w Fundacji Viva, pisze dla magazynu „Vege”.

**

Nie ma przyszłości bez równości

Co ma klimat do praw człowieka? Więcej, niż myślisz. Planety nie uratujemy, tkwiąc w patriarchacie i kapitalizmie. Dlatego zielonej transformacji nie będzie bez sprawiedliwości, siostrzeństwa, tęczy i feminizmu. Jak to się robi w praktyce? O tym będę rozmawiać z zaproszonymi gośćmi i gościniami, którzy wiedzą, że zmiany nie będą łatwe, ale możliwe.

Obserwuj kanał, żeby nie przegapić nowych odcinków.

Posłuchaj też innych podcastów Krytyki Politycznej: 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Paulina Januszewska
Paulina Januszewska
Dziennikarka KP
Dziennikarka KP, absolwentka rusycystyki i dokumentalistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Laureatka konkursu Dziennikarze dla klimatu, w którym otrzymała nagrodę specjalną w kategorii „Miasto innowacji” za artykuł „A po pandemii chodziliśmy na pączki. Amsterdam już wie, jak ugryźć kryzys”. Nominowana za reportaż „Już żadnej z nas nie zawstydzicie!” w konkursie im. Zygmunta Moszkowicza „Człowiek z pasją” skierowanym do młodych, utalentowanych dziennikarzy. Pisze o kulturze, prawach kobiet i ekologii.
Zamknij