Pokazać przeoczone. O artywizmie i zwierzętach z Elwirą Sztetner

Autorski podcast Dariusza Gzyry to rozsądny i radykalny głos o naszych relacjach z innymi zwierzętami i międzygatunkowym wymiarze polityki.
Instalacja artystyczna Elwiry Sztetner. Fot. facebook.com/sztetnerelwira

Odcinek wypełnia rozmowa Dariusza Gzyry z Elwirą Sztetner, artystką wizualną i aktywistką, od kilku lat intensywnie dokumentującą i komentującą nasze relacje z innymi zwierzętami.

Kanwę rozmowy stanowią kolejne cykle jej prac, a więc misternie haftowane mózgi różnych istot (Anatomia świadomości), fotograficzne portrety świń (Ćwiczenia z empatii), układy dziecięcych zabawek, które przyuczają do szowinizmu i przemocy wobec zwierząt (To tylko zabawa, Dokąd one jadą), a wreszcie poruszający zbiór fotografii wykorzystujących wciąż powiększającą się kolekcję tych z pozoru niewinnych przedmiotów.

SŁUCHAJ NA SPOTIFY:

SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS:

Dariusz Gzyra: „Na śmiesznie, to jestem psychofanem Elwiry. Na poważnie: brakuje mi słów, kiedy próbuję oddać wagę jej twórczości (co zresztą słychać w podcaście). Jestem szczęściarzem, że poznałem ją i jej prace. Uwielbiam z nią rozmawiać. To, że mogę współpracować z nią przy różnych projektach, jest dla mnie największym wyróżnieniem”.

Rozmowa jest dopełnieniem wcześniejszego wywiadu Szukam dowodów zbrodni.

Szukam dowodów zbrodni

Ważne nieważne

Autorski podcast Dariusza Gzyry, autora książki Dziękuję za świńskie oczy. Jak krzywdzimy zwierzęta (Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2018), to rozsądny i radykalny głos o naszych relacjach z innymi zwierzętami i międzygatunkowym wymiarze polityki. Rozmowy z ludźmi kultury, nauki, polityki i aktywizmu.

Dołączcie do Ważne nieważne na Facebooku, żeby nie przegapić kolejnych odcinków.

Posłuchaj też innych podcastów Krytyki Politycznej: 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Dariusz Gzyra
Dariusz Gzyra
Działacz społeczny, publicysta, weganin
Dariusz Gzyra – filozof, działacz społeczny, publicysta. Wykładowca kierunku antropozoologia na Uniwersytecie Warszawskim. Członek Polskiego Towarzystwa Etycznego. Redaktor działu „prawa zwierząt” czasopisma „Zoophilologica. Polish Journal of Animal Studies”. Autor książki „Dziękuję za świńskie oczy” (Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2018). Weganin.
Zamknij