Podcasty

Osoby z macicami, czyli o co (niektóre) feministki kłócą się z osobami trans

W projekcie ustawy liberalizującej prawo antyaborcyjne znalazło się sformułowanie „osoba z macicą”. Wzbudziło to różne reakcje i uwidoczniło spór toczony przez część feministek ze środowiskami trans, które zostały oskarżone o „odbieranie kobiecości”.

Jak się językowo komunikować z obywatelami, którym proponuje się np. podpisanie projektu ustawy ze sformułowaniem, którego nie rozumieją? W dobie głębokich podziałów wśród osób uważających się za feministki i feministów, kogo z nas naprawdę łączą wspólne cele? Czy da się bronić praw kobiet, będąc krytyczną wobec kulturowej konstrukcji płci? Walczymy z patriarchatem czy z cis mężczyznami?

SŁUCHAJ NA SPOTIFY:

SŁUCHAJ NA SPREAKER

SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS

Wychowanie płci żeńskiej

Zuzanna i Julia. Dwie bliskie sobie osoby, które urodziły się w Polsce i które Polska i świat wychowały jako kobiety. Od transformacji ustrojowej końca lat 80. po końcówkę drugiej kadencji PiS w roku 2023 zmierzają się z polskim zaściankiem. Ale nie wszystko widzą tak samo, być może jednak relacja matki z córką musi zawierać sporą dawkę generacyjnego niezrozumienia?

Wygląda na to, że nadszedł czas, by parę spraw sobie wyjaśniły. Używając wiedzy, bagażu kulturowego, rodzinnych historii i własnych doświadczeń. I czasem zapraszając gości specjalnych.

**

Zuzanna Dąbrowska – dziennikarka prasowa, radiowa i telewizyjna. Komentatorka. W latach 80. uczestniczka opozycji demokratycznej, ruchu Wolność i Pokój oraz polskiej Partii Socjalistycznej. Obecnie zastępczyni redaktora naczelnego PAP.

Julia Ikonowicz – była Młoda Socjalistka, była dziennikarka, z wykształcenia pracowniczka socjalna. Po latach podróży i poszukiwań odnalazła się w Portugalii i nauczaniu angielskiego.

Posłuchaj też innych podcastów Krytyki Politycznej:

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij