W Krytyce Politycznej interesuje nas historia opisana z nowej perspektywy. „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” Joanny Ostrowskiej to tylko jeden z przykładów.
W kontrze do patriarchalnej, militarnej, skupionej wokół wielkich wydarzeń perspektywy powstają nareszcie książki, takie jak Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej, Zawodowe dziewczyny czy Chodzić i uśmiechać się wolno każdemu. Pokazują inne spojrzenie na historię – poruszają wątki społeczne, sięgają po mikroperspektywę, wyszukują zapomniane źródła. Wydaje się, że nie jest przypadkiem, że wszystkie napisane zostały przez kobiety.
SŁUCHAJ NA SPOTIFY:
SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS:
Nasza rozmowa to wstęp do spotkania, na które zapraszamy 29 września o 19.00 na Jasną 10.
Z Joanną Ostrowską, Anną Dobrowolską i Alicją Urbanik-Kopeć rozmawiać będzie Dobrochna Kałwa.
A do niedzieli, do 23:59, możesz oddać głos na „Nike” Czytelników i Czytelniczek 2022 na książkę Joanny Ostrowskiej Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej.
Nagrodę „Nike” 2022 wręczy kapituła, ale „Nike” Czytelniczek i Czytelników 2022 przyznajemy my! Oddaj swój głos na książkę „Oni” i wesprzyj Joannę Ostrowską, której nieustępliwość i ciężka praca wydobyły z cienia przemilczane dotychczas fragmenty queerowej historii Polski.
Podcast o książkach
Vendula Czabak i Krzysztof Tomasik rozmawiają o książkach Wydawnictwa Krytyki Politycznej.
Polecają nowości, podpowiadają, po co warto sięgnąć, aby wiedzieć więcej, i zdradzają, co szykujemy dla was w najbliższym czasie.
Krytyczne książki to ich pasja i praca, o której mogą mówić godzinami. Na potrzeby podcastu starają się zmieścić w kilku zdaniach. Z naciskiem na „starają się”.
Posłuchaj też innych podcastów Krytyki Politycznej:
Czy ekolog dogada się z żołnierzem, czyli jak bronić Polski w czasach wysychających rzek
czytaj także
Piszemy tęczową historię. Rozmowa z Joanną Ostrowską, finalistką „Nike”
czytaj także
I wtedy wchodzę ja! O prawie i wrażliwości z Karoliną Kuszlewicz