Kinga Dunin, jedna z najważniejszych osób w Krytyce Politycznej, związana z nią od samego początku, kończy 70 lat. Z tej okazji składamy życzenia, przypominamy dorobek i mówimy o prekursorstwie w tematach, które dziś mogą wydawać się oczywiste. Podcast Venduli Czabak i Krzysia Tomasika z Wydawnictwa Krytyki Politycznej.
Kingę Dunin znacie z felietonów książkowych, publikowanych co sobotę na stronie Krytyki Politycznej, i wywiadu rzeki Kochaj i rób, przeprowadzonego przez Sławka Sierakowskiego. Jej dorobek jest jednak znacznie bardziej zróżnicowany, obejmuje zarówno powieści dla młodzieży (dyptyk Tabu i Obciach), przygotowany we współpracy z kolegami po fachu zbiór tekstów socjologicznych (Cudze problemy), jak i poważną pracę literaturoznawczą na temat polskiej prozy (Czytając Polskę) oraz zbiory publicystycznych tekstów: Czego chcecie ode mnie, „Wysokie Obcasy”?, Karoca z dyni, Tao gospodyni domowej i Zadyma.
SŁUCHAJ NA SPOTIFY:
SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS
SŁUCHAJ NA SPREAKER
Szczególną popularnością cieszyły się felietony Kingi Dunin publikowane w „Wysokich Obcasach”, sobotnim dodatku „Gazety Wyborczej”. Nagle w przewidywalnej polskiej rzeczywistości medialnej pojawiła się postać, która w sposób trafny i błyskotliwy jako pierwsza pisała, co myśli o tradycyjnej formie małżeństwa (Lipa aż do śmierci), mniejszościach seksualnych (Lesbijki i geje to nie oni, tylko my), konkubinacie (Konkubinat? Czemu nie!), kwestii finansowej aborcji (Masz szmal – jesteś podmiotem, nie masz – stajesz się przedmiotem) czy akceptacji dla molestowania seksualnego (Chichot szczypanej sługi).
Dziś Kindze Dunin dziękujemy za te wszystkie lata, przesyłamy najserdeczniejsze życzenia i wszystkie bąbelki z urodzinowego szampana!
Podcast o książkach
Vendula Czabak i Krzysztof Tomasik rozmawiają o książkach Wydawnictwa Krytyki Politycznej.
Polecają nowości, podpowiadają, po co warto sięgnąć, aby wiedzieć więcej, i zdradzają, co szykujemy dla was w najbliższym czasie.
Krytyczne książki to ich pasja i praca, o której mogą mówić godzinami. Na potrzeby podcastu starają się zmieścić w kilku zdaniach. Z naciskiem na „starają się”.