Po przybliżeniu motywacji wyborczych Francuzów Michał Sutowski sprawdza, na czym według najważniejszego współczesnego ekonomisty polega specyfika systemu amerykańskiego.
Na demokratów w USA głosuje wyraźna mniejszość białych, spora większość Latynosów i przytłaczająca wiekszość czarnych. Dlaczego partia właścicieli niewolników stała się partią potomków… niewolników? Czy amerykańskie różnice wyborcze dają się wytłumaczyć rasizmem i czy możliwy jest sojusz elit wykształcenia i elit majątku? A może to wszystko jedna banda, która wkrótce utworzy wspólną partię? Odpowiedzi znajdziecie w kolejnym odcinku podcastu Kapitał i ideologia: (naprawdę) krótki kurs.
SŁUCHAJ NA SPOTIFY:
SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS:
Kapitał i ideologia: (naprawdę) krótki kurs
Czy turbokapitalizm zrodzi nierówności nieznane w całym XX wieku? Dlaczego w czasach big data nie potrafimy policzyć, ile majątku posiadają najbogatsi? Jak sprawić, by polityka klimatyczna nie podpaliła świata, zanim ugotuje go zmiana klimatu? Kto powinien płacić więcej podatków, a kto dostać więcej władzy? I czemu lewica przyciąga wykształciuchów, a klasę robotniczą niekoniecznie?
O tym wszystkim na ponad 1200 stronach pisze najważniejszy ekonomista XXI wieku, Thomas Piketty – a Michał Sutowski i jego goście próbują opowiedzieć w cyklu podcastów Krytyki Politycznej.
Thomas Piketty będzie gościem Krytyki Politycznej 26 maja 2022 i wystąpi na debacie w warszawskiej świetlicy KP.
Posłuchaj też innych podcastów Krytyki Politycznej:
czytaj także
Polska nie stanie się bardziej ekologiczna poprzez represje i wymuszoną ascezę