Uczestnicy skrajnie prawicowego Marszu Niepodległości po raz kolejny manifestowali umiłowanie ojczyzny ramię w ramię z neofaszystami bezceremonialnie wyrażającymi sympatię dla rasizmu, ksenofobii i supremacji białej rasy.

Na jednym z banerów można było przeczytać o „Białej Europie braterskich narodów”. Co jeszcze musi się wydarzyć, żeby politycy przestali przymykać na to oko? Zobaczcie nasz materiał wideo z pochodu neofaszystów i nacjonalistów 11 listopada 2017 roku w Warszawie.

Wideo: Krytyka Polityczna
Fot. Tomas Rafa

Marsz Niepodległości, Warszawa 2017 rok. Fot. Tomas Rafa

Pisaliśmy o marszu:

Kochające Polskę rodziny z dziećmi, czyli jak oswoiliśmy faszyzm

Źródło

czytaj także

Źródło

Bartek Sabela

Transparent na 11 listopada

czytaj także

Transparent na 11 listopada

Tytus Szabelski

Pedały za kraty, nazi na piedestał

czytaj także

Pedały za kraty, nazi na piedestał

Sebastian Słowiński

Transparent na 11 listopada

czytaj także

Transparent na 11 listopada

Tytus Szabelski

Zobacz też:

Faszyści na ulicach Warszawy [wideo]

Wideo RafaVideoart z pochodu neofaszystów z ONR, który przeszedł ulicami Warszawy 29 kwietnia 2017 roku.


Czytaj dalej:

idea-katolickiego-panstwa-narodu-polskiego-jan-jozef-lipskiIdea Katolickiego Państwa Narodu Polskiego. Zarys ideologii ONR “Falanga”
Jan Józef Lipski

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Komentarze archiwalne

 1. W Polsce nie ma żadnego systemowego zagrożenia faszyzmem. Wyciąganie takich wniosków z obserwacji grupek debili, dla których każda okazja jest dobra do wykrzyczenia swojego prymitywnego upodobania do siły i “męskości” jest sporym nadużyciem. To nie ma żadnego systemowego i szerszego organizacyjnego podłoża. Porównywanie tych kretyńskich ekscesów do sytuacji w Niemczech w latach trzydziestych i trąbienie o tym na cały świat jest cynicznym łajdactwem. Łajdactwem, które skończy się tym, że przeciętny polski turysta może spotkać się w Europie z wyzwiskami i obmalowaniem samochodu epitetami w stylu “polski nazisto won z naszego kraju. Czego bym sobie stanowczo nie życzył – choć autorom tych hiobowych obrazów propagowanych po całym świecie jedynie dla dowalenia kaczystom może by się to przydało dla otrzeźwienia. Zgoda, obecne władze są zbyt pobłażliwe dla tych wygłupów. Ci młodzi ludzie, których najwyraźniej roznosi nadmiar testosteronu albo spożytej amfy będą z takim samym zapałem wołać “j…..ć Legię” jak i wznosić swoje “patriotyczne” okrzyki. To jeszcze nie powód, aby podsuwać panu Timmermansowi i jemu podobnym preteksty do robienia gęby Polsce jako krajowi masowo wielbiącemu rasizm i narodowy socjalizm. Ja w każdym razie, dzięki takim “bojownikom” o Polskę wolną od faszyzmu – droga Krytyko będę miał poważne opory przed ujawnianiem za granicą swojej narodowości.

 2. Czy ktos z Krytyki moze mnie oswiecic i wyjasnic jakim cudem ci okropni faszysci, nazisci, ksenofobowie itd. nie zabili, nie zlinczowali, ba nawet nie kuksneli ani nie spojrzeli krzywym okiem na dziesiatki ukrainskich flag? Jak to mozliwe, ze ci agresywni, skorzy do bojek i nienawidzacy wszystkiego co obce faszysci pozwolili na ukrainskie flagi, ktorch w pewnym miejscu bylo nawet wiecej niz polskich?

  Czy ktos mi to wytlumaczy?

 3. i na koniec powiem prosto, jakem sama baba prosta, bom z bydgoszczu – póki onr nie wysadzi w powietrze pałacu kultury, nie spali gmachu sejmu . belwederu i ministerstwa obrony narodowej ,nie detonuje w paru ludnych miejscach europy i nie popodżyna paru lewackich gardeł .. to się nie umywa .. do waszego ideału .. rewolty ..ideowej .. 🙂

 4. Marsz ma pozytywne skutki! Od PiS-owskiej Polski śmierdzi już teraz gównem na cały kontynent. Rezolucja w PE przeszła jak po masełku. Izolacja tego jebniętego kraju będzie dalej się pogłębiać, co daje nadzieję na coraz bardziej paranoiczne odruchy rządzących zjebów. Kolejne lata to może być naprawdę cyrk, pogłębienie tego obecnego pierdolca. I dobrze – niech włażą w coraz większe bagno, aż wreszcie znajdą się bez wyjścia. Czekać i to przetrwać. Przygotowywać się, aż noga im się powinie. Wtedy zacząć rebelię i raz na zawsze zniszczyć PiS i stojący za nim katolski Kościół

  1. wy i rebelia , tudzież zniszczenie pisu i katoli :)) śmiech na sali 🙂 z tego co pamiętam, to ostateczne zawłaszczenie całej sfery społecznej i kulturalnej przez KK odbyło się coś 10 lat temu .. wrzeszczałam wtedy w niebogłosy – i wszyscy, a szczególnie wy mieliście mnie za wariatkę .. bo pani szczuka i dunin w najlepsze publikowały swoje brednie, a wy (KP) opływaliście w forsę zewsząd .. teraz się obudziliście, jak źródełka na wyczerpaniu .. pogódźcie się z tym, że wasz czas się skończył .. jeśli nawet jakaś lewica odrodzi sie w jakiejś formie – to nie będzie wasza forma .. i to na szczęście nie będzie wasza lewica

 5. @Maras – Dokładnie ! A prócz tego co mówisz, jest jeszcze kwestia estetyczna … Sorry przepraszam wszystkich których to urazi – TO JEST PIĘKNE :)! Może to to jest uwodzicielska estetyka faszyzmu… ale może archetypowa estetyka wspólnoty ? To jest żywe ,pulsujące , gorące .. nie posiadam się ze zdumienia, że to jest w tym kraju jeszcze możliwe .. po tylu latach powskiego i lewackiego plasitku

   1. z bydgoszczu .. dla ścisłości :)) i tak jest w rzeczy samej .. :)) to jest sexy !w przeciwieństwie do waszych pedalsko lesbijsko lewackich przedstawień .. no ….lesbijskie to bym jeszcze zniosła :)) mamy 21 wiek – środek przekazu jest przekazem – popracujcie nad forma tego przekazu – bo beznadziejni jesteście :::))))

 6. Życie jest krótkie. Nie będę wiecznie czekał na lepsze czasy, bo tak się nie da. Całe życie mam być zwykłym rencistą? Bardzo marnotrawczy pomysł. Ja nie widzę alternatywy dla obecnego życia. Dlatego chcę nasprowadzać murzynów do Polski i stworzyć wreszcie ten swój klub piłkarski Football Titans Platinum Fireball Platform. Oczywiście zamiast Platinum Fireball będzie coś lepszego. Oprócz tego partia promująca sprowadzanie murzynów do Polski. Nie ważne kto to poprze i zainwestuje, czy to USA i Izreal, czy Rosja i Chiny. Dla mnie liczą się tylko moje pomysły, a resztę mam centralnie w dupie, bo z jakiej racji ma być inaczej?

 7. No tak. Dzisiaj już wiem, dlaczego PiS łatwo ogrywa wszystkie inne partie POlityczne w Polsce. Wszyscy od lewej do prawej zapatrzyliście się w gospodarkę, a PiS postawił na konserwatyzm światopoglądowy. Konserwatyzm ten jest również liberalizmem światopoglądowym.

  Ustawienia gospodarcze:
  1) liberalizm gospodarczy (kapitalizm), wolny rynek, zaganianie wszystkich do roboty, libertarianizm
  2) pół na pół
  3) zamordyzm gospodarczy, interwencjonizm, socjalizm, nacjonalizm, etatyzm, marksizm gospodarczy

  Ustawienia światopoglądowe (mentalne):
  1) konserwatyzm, liberalizm światopoglądowy, wstrzemięźliwość, defensywa, obrona przed patologiami, zamordyzmem i dyktaturami wszelakimi
  2) subtelny zamordyzm
  3) marksizm światopoglądowy, zamordyzm, dyktatura, mieszanie, wpierdalanie się we wszystko, narzucanie większości przez mniejszość różnych patologii, wyzysk, niewolnictwo, potężny atak na społeczeństwo i wyznawane przez nie wartości (np przymusowe narzucanie protestantyzmu społeczeństwu katolickiemu, jak to ma w planach pewna znana już chyba wszystkim sekta), psychoza, schizofrenia, totalizacja różnych bredni i kompletne oderwanie od rzeczywistości jakiejkolwiek niemalże, ale bardziej praktycznej, niż teoretycznej, dużo obiecanek (cacanek), ogólników, abstrakcji, założeń z dupy wziętych i nie mających nic wspólnego z otaczającą nas obecnie rzeczywistością, pogarda ludźmi, mania wielkości, egoizm, narcyzm, megalomania, potężnie zawyżona samoocena i widzenie w sobie dużo większego geniusza niż jest się nim w rzeczywistości, tani populizm i demagogia dla poklasku, pogłosu i fejmu, również wieczne tworzenie kultów jednostek, cuda na kiju, dbanie o swoją “markę” ale w sposób tani, sztuczny, fałszywy, ciągłe wywyższanie się i próba dawania do zrozumienia wszystkim, że jest się od nich wszystkim dużo lepszym, mądrzejszym i ogólnie że jest się wielkim mesjaszem i zbawcą świata, a każdy kto się z tym nie zgadza, albo przynajmniej tego nie przyznaje, to najgorszy wróg, zdrajca, antysemita, komunista, rasista, nazista i cholera wie co, bo gdzie ten ich Bóg?

 8. Dobrze, że nazywajcie rzeczy po imieniu. Powinno się wyłapać tych “patriotów” na FB i podesłać zdjęcia do ich pracodawców/na ich uczelnie. Niech poniosą konsekwencje swojej głupoty.

   1. Czemu donosiciel? Dajmy “patriotom” szansę żeby pochwalili się poglądami w miejscu pracy czy na uczelni. To skromni ludzie i pewnie sami się wstydzą.

  1. Uczciwy człowiek opuściłby pochód widząc takie flagi żeby nikt go z tymi hasłami nie powiązał. Jak ktoś dalej maszerował to widać dobrze mu w brunatnym.

 9. A wy dalej o faszystach, a dowodów dalej brak… Ale prawda, co do rasistów się zgodzę. Rasizm widać. Ale tylko pod warunkiem, że za rasistów uznamy również działaczy organizacji takich jak Black Lives Matter oraz wszystkich czarnych dumnych ze swojej kultury.

  1. A co oznacza hasło “biała Europa”? Przecież Europa nie jest jednolita etnicznie. Takie hasło oznacza chęć usunięcia osób o innym kolorze skóry. W jaki sposób? To hasło to rasizm w czystej postaci. “Black Lives Matter” to nie to samo.

   1. Nie bardzo chce mi się bronić haseł nacjonalistów, bo jest mi do nich dość daleko, ale “Biała Europa” to hasło, które interpretuję następująco – brońmy wartości, na których wychowali nas przodkowie. Nasi europejscy, biali przodkowie. Jest to zdecydowanie mniej rasistowskie, niż działania BLM – organizacji, która bez ogródek, dosłownie postuluje utworzenie z czarnych jakiejś rasy panów i podporządkowanie jej “uprzywilejowanych” białych, a nawet używanie przemocy: http://www.dailywire.com/news/20156/black-lives-matter-leader-pens-list-10-demands-amanda-prestigiacomo#

    1. Mówimy o hasłach czy programach? Wiele organizacji Afroamerykanów jest rasistowskich i to jest fakt ale do samego hasła “Black Lives Matter” trudno mieć zastrzeżenia. Natomiast trzeba wykazać się dużą kreatywnością by usprawnić hasło “Biała Europa”.

     1. Przepraszam, ale co jest takiego strasznego w tej “Białej Europie”? Przecież Europa przez stulecia była biała (od razu wyjaśniam: nie interpretuje pojęcia “biała” jaka homogeniczna pod względem kulturowym, czy etnicznym. Zdaje sobie sprawę, ze w Polsce przedwojennej żyła znaczna mniejszość na przykład żydowska, itd). Proces jej kolorowania w sensie dosłownym, czyli masowy import Afrykańczyków na skale wcześniej niespotykana to historia ostatnich kilku dziesięcioleci. Sprzeciwianie sie koncepcji “białej Europy” to próba przekonania, ze proces kolorowania Europy to jakieś jej wielkie osiągniecie. Otóż nie kochani. Import Afrykanów, to nie skutek czysto humanistycznej otwartości, tylko zwykłej ekonomii. Sprowadzono miliony Afrykanów, bo Europa potrzebowała (tanich) rak do pracy i tyle. Nie piszcie wiec, ze kolorowanie Europy to jakieś wielkie osiągniecie cywilizacyjne, bo jej przyczyny były dalekie od humanistycznej otwartości. Jeśli jakiś kraj życzy sobie budować swój dobrobyt bez importu Afrykańczyków, to dlaczego nie może tego manifestować?

     2. Dobrze, że zdajesz sobie sprawę, że to nie lewica a “niewidzialna ręka rynku” ukształtowała dzisiejszą Europę. Teraz zadaniem polityków jest przeciwdziałanie konfliktom i budowa społeczeństwa w oparciu o wspólne wartości. Hasła takie jak “biała Europa” są głupie i rasistowskie. Kropka.

     3. Aha, czyli wyszlo jak zwykle, bo to ci wredni kapitalisci znowu nie pozwolili lewicy zrobic tak by bylo dobrze. Spoko.
      A co do zadania politykow, to rozumiem, ze probuja je wykonac poprzez sprowadzanie milinow afrykanow. Spoko. Dzieki temu wszyscy bedziemy miec wspolne wartosci i nie bedzie konfliktow. Dzieki.

      Hasla takie jak ‘biala Europa’ sa moze i rzeczywiscie glupie (bo odbielic Europy sie po prostu juz nie da – mleko sie rozlalo), ale jesli czesc Europy, ktora jest biala i chce taka pozostac, to niech sobie bedzie. Nie widze w tym nic rasistowskiego. To jest jak z koszulami: wole jednokolowe niz we wzorek. Po prostu tak mam i tyle. Nie znaczy to, ze gardze koszulami we wzorek lub tymi, ktorzy takie nosza, po prostu JA wole bardziej te jednokolorowe. To jest tak proste jak to – przynajmneij dla mnie – rowniez w odniesieniu do ‘bialej Europy’. I prosze mi nie probowac skoloryzowania Europy jako jakies jej wybitne osiagniecie.

     4. Mówimy o rasizmie. Hasło “Biała Europa” oznacza z grubsza to, że dla ludzi posługujących się tym hasłem biali mieszkańcy Europy są ważni. Nie ma tu agresji wobec innych kolorów skóry. A więc hasło bardzo podobne do “Black Lives Matter” (co ciekawe, zwolennicy tej organizacji bardzo się denerwują na hasła “All Lives Matter” oraz “Blue Lives Matter”).

 10. Ale wiecie, że nazywając ich neonazistami obniżacie wagę Holocaustu? Skoro bowiem ludzie maszerujący z polskimi flagami (plus kilku niezrównoważonych) to jest “największy neonazistowski marsz”, to ten Hitler nie był taki zły. Ci naziści wcale nie tacy straszni.
  Dewaluujecie pojęcia.
  Już sobie z tego ludzie śmieszkują, że matki do dzieci wołają- chodź tu, mały nazisto. To jest ten cel? Tak wygramy?

  1. 1. Jeśli obok flag polskich sa symbole falangi, nielegalne race i hasła “Śmierć wrogom ojczyzny”, to jak to nazwać – może zjazdem cyklistów?
   2. Faszyzm jest pojęciem z zakresu idei /polityki, a Hitler jedynie jego skrajnym przykładem. Faszyzm istniał również przykładowo we Włoszech i w Hiszpanii.
   3. Holocaust był skrajnym efektem faszyzmu a nie jego kwintesencją. To nie tak, ze Hitler doszedł do władzy i następnego dnia zaczęto palić Żydów (i zresztą nie tylko Żydów). Zaczęło się właśnie od bojówek na ulicach, zbitych szyb, oznaczania żydowskich sklepów, wprowadzenia prawa zakazującego Żydom małżeństw z Niemcami czy uprawiania zawodu lekarza i dopiero po kilku latach i początkowo w ścisłej tajemnicy rozkręcono maszynę zagłady. Przeciętny Niemiec w 1933 roku zapewne nie uwierzyłby, ze za 10 lat w Oświęcimiu będą płonąc ludzie.
   4. Jeżeli w XXI wieku ludzie sobie opowiadają dowcipy o faszyzmie no to niestety świadczy tylko o nich.
   5. Jeżeli teraz nie zdefiniujemy problemu to za kilka lat ludzie mogą już sobie nie śmieszkować z faszyzmu, bo śmieszkowanie może być już wtedy zakazane.

 11. Co złego jest w faszyzmie i/lub rasizmie?

  To pogląd jak każdy inny. A z lewicowej definicji wolności wynika że każdy człowiek ma prawo do wolności myśli, mowy i sumienia.

  Więc albo jesteście za wolnością albo za wolnością limitowaną przez hierarchie i elity, które decydują, który pogląd podlega pod w/w wymienione wolności, a który nie. Zdecydujcie się.

  1. Moja wolność kończy się tam, gdzie zaczynasz się Ty, tzn. wolność człowieka kończy się tam gdzie zaczyna się drugi człowiek. A rasizm dotyka drugiego człowieka, niewątpliwie…

  2. Nie, nie jest to “pogląd, jak każdy inny”. Faszyzm, rasizm, socjalizm to podłe idee. To, że ludzie mają prawo do ich wyznawania, nie oznacza, że ludziom ma się to podobać. Niech jedni korzystają z prawa do uprzedzeń rasowych, a ja będę korzystał z prawa do uważania rasistów za podludzi.

 12. Mam nadzieję, że Pan Kaczyński, Pani Szydło, Pan Ziobro i prezydent Duda (mam nadzieję, że bez Pani prezydentowej, która w kuluarach ONR nie ma dobrej opinii) w przyszłym roku, zgodnie z protokołem, staną na czele takiego marszu patriotycznego.

  Swoją drogą, wszystkim na lewo od nich (tj. patriotów na filmie) wcale się nie dziwie, że nie chcą uczestniczyć w tak dusznym, pełnym dymu patriotyzmie. To taki turpistyczny, pełen masek i symbolów patriotyzm. Episkopatowi też widzę, nie przeszkadza, że ten kilkaset osób tak chętnie chowa się za białym katolicyzmem, w końcu nie ważne jak się mówi o katolicyzmie w przestrzeni publicznej, ważne że się mówi.

Zamknij