"F"to nowatorskie i fascynujące słuchowisko zrealizowane przez znakomitych twórców z pogranicza muzyki i teatru.

Marcin Lenarczyk – montaż, miks, muzyka, głosy

Marta Malikowska – role, głosy, interpretacje

Wojtek Zrałek-Kossakowski – scenariusz, reżyseria, głosy

Zapraszamy do słuchania i zamawiania płyty w sklepie wydawnictwo.krytykapolityczna.pl

„A dalej, zapytam (aby jeszcze haust pociągnąć z pucharu cząstki), czy – zdaniem waszym – utwór skonstruowany w myśl wszystkich kanonów wyraża całość czy część tylko? Ba! Czyż wszelka forma nie polega na eliminacji, konstrukcja nie jest uszczupleniem, czy wyraz może oddać co innego jak tylko część rzeczywistości? Reszta jest milczeniem. Czy wreszcie my stwarzamy formę, czy ona nas stwarza? Wydaje się nam, że to my konstruujemy – złudzenie, w równej mierze jesteśmy konstruowani przez konstrukcję. To, co napisałeś, dyktuje ci sens dalszy, dzieło rodzi się nie z ciebie, chciałeś napisać to, a napisało ci się coś zupełnie odmiennego. Części mają skłonność do całości, każda część zmierza do całości po kryjomu, dąży do zaokrąglenia, poszukuje dopełnienia, doprasza się reszty na obraz i podobieństwo swoje.”

Witold Gombrowicz, „Ferdydurke”

 

 

udział wzięli:

Zosia – Tomasz Nosinski

Ciotki kulturalne – Bartek Chaciński, Maciej Gdula, Witold Mrozek, Jan Wróbel

Uczennice – Sabina Sobczyk, Jagoda Szymkiewicz

Młoda para – Karolina i Grzegorz Olech

Kelner – Paweł Olbrycht Kościelny – Witek Armata

Fortepian – Ignacy Jan Paderewski i Marcin Masecki

Wykorzystano m.in. : „Ferdydurke” i „List do Ferdydurkistów” Witolda Gombrowicza, przedwojenne recenzje „Ferdydurke”, nagrania z wesela Karoliny i Grzegorza Olech w pensjonacie Trzy siostry w Gogołowie, nagrania archiwalne.

Dziękujemy Ricie Gombrowicz za życzliwość oraz Klementynie Suchanow za wsparcie i możliwość czerpania pełnymi garściami z nieocenionego źródła wiedzy o Gombrowiczu, jakim jest jej książka „Ja, geniusz”.

Producent: Mikołaj Syska

Oprawa graficzna: Katarzyna Błahuta

Klasyka do usłyszenia 20./XX, część trzecia

Publikacja nie jest przeznaczona do sprzedaży.

© & ℗ 2017 Stowarzyszenie im. S. Brzozowskiego

Fragmenty Ferdydurke Witolda Gombrowicza: Copyright © Rita Gombrowicz, used by permission of The Wylie Agency (UK) Limited. © Polish copyright by Wydawnictwo Literackie, Kraków, 1996, 2007, 2012.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

         

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij