10 razy „coś do czytania”

To takie książki, w których proporcja między przyjemnością a wysiłkiem – czytanie to czasem wysiłek, tak jak bieganie – jest przechylona na stronę przyjemności.
Fot. Jakub Szafrański

Wiem, że ludzie są różni i moja przyjemność nie gwarantuje waszej przyjemności. Dlatego podsumowując rok, postarałam się o różnorodność. Książki dla starszych i młodszych, mężczyzn i kobiet, dla tych, co fiction, i tych, co non-fiction, wolą krótkie albo długie...

Podobno nikt nie ma cierpliwości, żeby czytać rozmaite podsumowania roku, więc go nie będzie. Ale krótkie listy, rankingi, the best of – nie wiem, czy one kogoś interesują, choć zdaje się, że jeśli jesteś osobą czytającą albo recenzującą, wypada jakąś pokazać przy okazji tego, że nasza planeta kolejny raz okrążyła swoją gwiazdę.

Moja dziesiątka to nie będą książki najlepsze. Ani najgorsze. Klucz jest inny – nazwę go „coś do czytania”. „Poradź mi, przywieź coś do czytania, do pociągu, na wakacje. Ale żeby nie było zbyt wysokoartystyczne, ale też nie taki całkiem pop, ciekawe albo ładne, no wiesz, takie do czytania”.

To takie książki, w których proporcja między przyjemnością a wysiłkiem – czytanie to czasem wysiłek, tak jak bieganie – jest przechylona na stronę przyjemności. Wybór nie jest łatwy, bo książek, które czytałam z przyjemnością (co nie znaczy bezkrytycznie), było w ubiegłym roku dużo więcej niż dziesięć, ale lista nie może być zbyt długa.

Wiem też, że ludzie są różni i moja przyjemność nie gwarantuje waszej przyjemności. Dlatego postarałam się o różnorodność. Dla starszych i młodszych, mężczyzn i kobiet, dla tych, co fiction, i tych, co non-fiction, dla tych, co lubią gatunki popularne i miłośników esejów, wolą krótkie albo długie… Może znajdziecie tu choć jedną książkę, która wam też się podobała? Albo spodoba.

Santiago Roncagliolo, Noc szpilek, przeł. Tomasz Pindel, ArtRage 2024

Dunin: Chłopaki, nic się nie stało, trochę się przeholowało

Annie Ernaux, Ciała, przeł. Agata Kozak, Wydawnictwo Czarne 2024

Nobliści al Dante. I noblistka o sobie [Fosse, Coetzee, Ernaux]

Jacqueline Harpman, Ja, która nie poznałam mężczyzn, przeł. Katarzyna Marczewska, ArtRage 2024

Dobrzy Rosjanie chcą porażki Putina, Ukraińcy chcą porażki Rosji [Kinga Dunin czyta]

Dipo Faloyin, Afryka to nie państwo, przeł. Wojciech Charchalis, Wydawnictwo Literackie 2024

Ząb Lumumby [o „Afryka to nie państwo” Dipo Faloyina]

Sarah Crossan, Kończy się czas, przeł. Małgorzata Glasenapp, Dwie Siostry 2024

Komora gazowa i koszmar bycia nastolatkiem

Kanae Minato, Wyznania, przeł. Patryk Skorupa, Tajfuny 2024

Będzie grzało, będzie grzmiało [Kinga Dunin poleca książki na wakacje]

Dorota Masłowska, Magiczna rana, Karakter 2024

Nieznośna lekkość zombiaków

Karl Ove Knausgård, Wilki z lasu wieczności, przeł. Iwona Zimnicka, Wydawnictwo Literackie 2024

Dwaj norwescy nudziarze, jeden całkiem ciekawy

Eleanor Catton, Las Birnamski, przeł. Maciej Świerkocki, Wydawnictwo Literackie 2024

Las birnamski kontra kapitalizm i wieżowce pogrzebowe

Katarzyna Sobczuk, Mała empiria, Dowody 2024

Życie zaczyna się po czterdziestce… kończyć [Dunin czyta Sobczuk, Coetzeego, Cunninghama]

Trochę dziwaczna ta lista, prawda? I o to też chodziło.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Kinga Dunin
Kinga Dunin
Socjolożka, publicystka, pisarka, krytyczka literacka
Socjolożka, publicystka, pisarka, krytyczka literacka. Od 1977 roku współpracowniczka KOR oraz Niezależnej Oficyny Wydawniczej. Po roku 1989 współpracowała z ruchem feministycznym. Współzałożycielka partii Zielonych. Autorka licznych publikacji (m.in. „Tao gospodyni domowej”, „Karoca z dyni” – finalistka Nagrody Literackiej Nike w 2001) i opracowań naukowych (m.in. współautorka i współredaktorka pracy socjologicznej "Cudze problemy. O ważności tego, co nieważne”). Autorka książek "Czytając Polskę. Literatura polska po roku 1989 wobec dylematów nowoczesności", "Zadyma", "Kochaj i rób".
Zamknij