Kraj

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz społeczną kandydatką na RPO

Zuzanna Rudzińska Bluszcz. Fot. mat. prasowe

Ponad 80 organizacji poparło kandydaturę Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Wśród popierających jest Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego – wydawca Krytyki Politycznej. „RPO należy do obywateli. I choć to parlament decyduje o tym, kto nim zostanie, nasz głos powinien być wysłuchany i rozważony” – piszą wspierający Rudzińską-Bluszcz w liście, który publikujemy poniżej.

Szanowni Państwo,

kilka dni temu podjęliśmy decyzję o poparciu kandydatury Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich.

Rzecznik Praw Obywatelskich należy do obywateli. I choć to parlament decyduje o tym, kto nim zostanie, nasz głos powinien być wysłuchany i rozważony. Nie reguluje tego prawo, ale może – i powinna – kultura polityczna. To właśnie RPO przypomina politykom o nas – obywatelach i organizacjach pozarządowych. I jest naszym ważnym sojusznikiem. Wykonaliśmy jako organizacje pozarządowe dużą pracę, by wspólnie, opierając się na naszej najlepszej wiedzy i doświadczeniu, przedstawić parlamentarzystom kandydaturę, która spełnia wszelkie wymogi i jest naszą nadzieją na przyszłość.

Bodnar: Mimo nieprzygotowania systemowego, widzimy fale heroizmu lekarzy, pielęgniarek i ratowników

Proponowana przez nas kandydatka – Zuzanna Rudzińska-Bluszcz – jest wrażliwa i zaangażowana społecznie. To prawniczka z doświadczeniem zarówno na sali sądowej, jak i w służbie publicznej. Można przytoczyć dziesiątki spraw, w których chroniła prawa osób starszych, lokatorów, osób z niepełnosprawnościami, młodych ludzi, pacjentów czy osób z zaburzeniami psychicznymi. Przez ostatnie pięć lat pracowała w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich jako koordynatorka strategicznych postępowań sądowych. Świetnie zna urząd. Uczestniczyła w unowocześnianiu go. Ale przede wszystkim wie, komu służy, potrafi słuchać, szuka rozwiązań i wierzy w dialog oraz budowanie porozumienia ponad wszelkimi podziałami.

„Zdecydowałam się podjąć wyzwanie i przyjąć nominację od organizacji pozarządowych, bo uważam, że to mój obowiązek. Wiem, jak działa urząd RPO, mam 15-letnie doświadczenie prawnicze, a nade wszystko – wiem, jak wygląda Polska, ta prawdziwa, nie ta widoczna zza warszawskich biurek. Walka o prawa obywatelskie i krzywdy, które spotykają ludzi, nie dzieją się na Wiejskiej. Te krzywdy dzieją się w całej Polsce, w domach, szpitalach, szkołach, w najbardziej wrażliwych momentach naszego życia – dotykają starszych i chorych ludzi, dzieci, ubogich. Setki razy prowadziłam sprawy tych, którym nie ma kto pomóc. I dla nich chcę walczyć. Dla nich musimy wszyscy w Polsce budować porozumienie i solidarność społeczną, żeby razem się o nich troszczyć. Dla nich musimy spojrzeć daleko dalej niż perspektywa wieczornego programu telewizyjnego czy posiedzenia Sejmu. Widzieć wyzwania, które będą wpływać na przyszłość Polski i prawa obywatelskie w kolejnych 10 czy 20 latach. Po to, by nasi rodzice i dziadkowie mieli prawo do godnej starości, a nasze dzieci – do oddychania czystym powietrzem i bezpieczeństwa w nowej, cyfrowej rzeczywistości. Musimy się nawzajem słuchać, szanować i rozmawiać ze sobą. Bronić słabszych. Wszystkich. Po to, by nikt w Polsce – niezależnie od poglądów, koloru skóry, pochodzenia czy majątku, nie czuł się pogardzany” – mówi Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.

Do tej pory poparcie dla kandydatury Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz wyraziło już ponad 80 organizacji pozarządowych. Ale wiemy, że będą kolejne. Wierzymy, że proponowany przez nią sposób działania wprowadzi nową jakość w polskim życiu publicznym. Rudzińska-Bluszcz reprezentuje bowiem nowe pokolenie polskich urzędników łączących profesjonalizm z pasją i wrażliwością społeczną. Dziś nie wyobrażamy sobie wyboru RPO bez udziału obywatelek i obywateli. Dlatego wystosowaliśmy do wszystkich klubów parlamentarnych prośbę o spotkanie i możliwość przedstawienia naszej kandydatury – w najbliższych dniach rozpoczynamy z nimi indywidualne spotkania. Zachęcamy też do wspólnej dyskusji obywateli i organizacje.

Stoimy tu dziś razem, organizacje pozarządowe o przeróżnym rodowodzie, i mówimy jednym głosem: politycy, zaufajcie nam, pozwólcie nam robić to, co umiemy najlepiej – pomagać potrzebującym. Pokażmy, że potrafimy budować mosty i wspólnie zadbać o to, by obrona praw obywateli działała jako bezpiecznik, wyłoniony bez żadnych związków z partiami, ale w konstruktywnym ponadpartyjnym porozumieniu.

Nasza kandydatka przygotowała program i poddaje go dyskusji.

Z poważaniem

Organizacje pozarządowe wspierające kandydaturę Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich.

Więcej informacji o kandydatce znajdziecie na www.naszrzecznik.pl

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Zamknij