Kraj

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz społeczną kandydatką na RPO

Zuzanna Rudzińska Bluszcz. Fot. mat. prasowe

Ponad 80 organizacji poparło kandydaturę Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Wśród popierających jest Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego – wydawca Krytyki Politycznej. „RPO należy do obywateli. I choć to parlament decyduje o tym, kto nim zostanie, nasz głos powinien być wysłuchany i rozważony” – piszą wspierający Rudzińską-Bluszcz w liście, który publikujemy poniżej.

Szanowni Państwo,

kilka dni temu podjęliśmy decyzję o poparciu kandydatury Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich.

Rzecznik Praw Obywatelskich należy do obywateli. I choć to parlament decyduje o tym, kto nim zostanie, nasz głos powinien być wysłuchany i rozważony. Nie reguluje tego prawo, ale może – i powinna – kultura polityczna. To właśnie RPO przypomina politykom o nas – obywatelach i organizacjach pozarządowych. I jest naszym ważnym sojusznikiem. Wykonaliśmy jako organizacje pozarządowe dużą pracę, by wspólnie, opierając się na naszej najlepszej wiedzy i doświadczeniu, przedstawić parlamentarzystom kandydaturę, która spełnia wszelkie wymogi i jest naszą nadzieją na przyszłość.

Bodnar: Mimo nieprzygotowania systemowego, widzimy fale heroizmu lekarzy, pielęgniarek i ratowników

Proponowana przez nas kandydatka – Zuzanna Rudzińska-Bluszcz – jest wrażliwa i zaangażowana społecznie. To prawniczka z doświadczeniem zarówno na sali sądowej, jak i w służbie publicznej. Można przytoczyć dziesiątki spraw, w których chroniła prawa osób starszych, lokatorów, osób z niepełnosprawnościami, młodych ludzi, pacjentów czy osób z zaburzeniami psychicznymi. Przez ostatnie pięć lat pracowała w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich jako koordynatorka strategicznych postępowań sądowych. Świetnie zna urząd. Uczestniczyła w unowocześnianiu go. Ale przede wszystkim wie, komu służy, potrafi słuchać, szuka rozwiązań i wierzy w dialog oraz budowanie porozumienia ponad wszelkimi podziałami.

„Zdecydowałam się podjąć wyzwanie i przyjąć nominację od organizacji pozarządowych, bo uważam, że to mój obowiązek. Wiem, jak działa urząd RPO, mam 15-letnie doświadczenie prawnicze, a nade wszystko – wiem, jak wygląda Polska, ta prawdziwa, nie ta widoczna zza warszawskich biurek. Walka o prawa obywatelskie i krzywdy, które spotykają ludzi, nie dzieją się na Wiejskiej. Te krzywdy dzieją się w całej Polsce, w domach, szpitalach, szkołach, w najbardziej wrażliwych momentach naszego życia – dotykają starszych i chorych ludzi, dzieci, ubogich. Setki razy prowadziłam sprawy tych, którym nie ma kto pomóc. I dla nich chcę walczyć. Dla nich musimy wszyscy w Polsce budować porozumienie i solidarność społeczną, żeby razem się o nich troszczyć. Dla nich musimy spojrzeć daleko dalej niż perspektywa wieczornego programu telewizyjnego czy posiedzenia Sejmu. Widzieć wyzwania, które będą wpływać na przyszłość Polski i prawa obywatelskie w kolejnych 10 czy 20 latach. Po to, by nasi rodzice i dziadkowie mieli prawo do godnej starości, a nasze dzieci – do oddychania czystym powietrzem i bezpieczeństwa w nowej, cyfrowej rzeczywistości. Musimy się nawzajem słuchać, szanować i rozmawiać ze sobą. Bronić słabszych. Wszystkich. Po to, by nikt w Polsce – niezależnie od poglądów, koloru skóry, pochodzenia czy majątku, nie czuł się pogardzany” – mówi Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.

Do tej pory poparcie dla kandydatury Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz wyraziło już ponad 80 organizacji pozarządowych. Ale wiemy, że będą kolejne. Wierzymy, że proponowany przez nią sposób działania wprowadzi nową jakość w polskim życiu publicznym. Rudzińska-Bluszcz reprezentuje bowiem nowe pokolenie polskich urzędników łączących profesjonalizm z pasją i wrażliwością społeczną. Dziś nie wyobrażamy sobie wyboru RPO bez udziału obywatelek i obywateli. Dlatego wystosowaliśmy do wszystkich klubów parlamentarnych prośbę o spotkanie i możliwość przedstawienia naszej kandydatury – w najbliższych dniach rozpoczynamy z nimi indywidualne spotkania. Zachęcamy też do wspólnej dyskusji obywateli i organizacje.

Stoimy tu dziś razem, organizacje pozarządowe o przeróżnym rodowodzie, i mówimy jednym głosem: politycy, zaufajcie nam, pozwólcie nam robić to, co umiemy najlepiej – pomagać potrzebującym. Pokażmy, że potrafimy budować mosty i wspólnie zadbać o to, by obrona praw obywateli działała jako bezpiecznik, wyłoniony bez żadnych związków z partiami, ale w konstruktywnym ponadpartyjnym porozumieniu.

Nasza kandydatka przygotowała program i poddaje go dyskusji.

Z poważaniem

Organizacje pozarządowe wspierające kandydaturę Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich.

Więcej informacji o kandydatce znajdziecie na www.naszrzecznik.pl

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij