Kraj

Tęczowy Piątek w trochę bardziej przyjaznej rzeczywistości

Dane Fundacji GrowSPACE wskazują, że aż 93 proc. dzieci i młodzieży wie o obecności osób LGBTQ+ w ich szkole. Aż 53 proc. uważa, że ich sytuacja jest trudna lub niewystarczająco dobra. Tęczowy Piątek jest odpowiedzią na potrzebę zmiany.

Tegorocznym organizatorem Tęczowego Piątku jest Fundacja GrowSPACE, która zachęca młode osoby uczniowskie do budowania bezpiecznej przestrzeni w swojej szkole i zwracania uwagi na obecność osób LGBTQ+ w społecznościach szkolnych. W akcję zaangażowało się niemal 100 placówek z całego kraju, głównie z mniejszych miejscowości, gdzie osoby nieheteronormatywne są szczególnie narażone na dyskryminację.

Nie jest za wcześnie, by zacząć odliczanie do legalnej aborcji i związków partnerskich

„W tegorocznej edycji Tęczowego Piątku chcemy wzmocnić sprawczość młodzieży i pomóc zbudować szkolne wspólnoty pełne wsparcia. Jestem pewna, że to właśnie osoby uczniowskie najlepiej wiedzą, czego potrzebują, żeby czuć się bezpiecznie, dlatego zapewniamy im niezbędne narzędzia, wiedzę i wsparcie, które pozwolą zorganizować tęczowe święta w ich szkołach” – mówi Aleksandra Stube, koordynatorka projektu.

Dane Fundacji GrowSPACE wskazują, że aż 93 proc. dzieci i młodzieży wie o obecności osób LGBTQ+ w ich szkole. Aż 53 proc. uważa, że ich sytuacja jest trudna lub niewystarczająco dobra. Tęczowy Piątek jest odpowiedzią na potrzebę zmiany.

Maja Heban: Jestem wkurwiona i nie zamierzam przepraszać

Polskie szkoły w poprzednich latach głęboko dotknął efekt mrożący. Projekty takie jak lex Czarnek i przygotowana przez rząd kampania nienawiści wstrzymały organizację wydarzeń mających wspierać młodzież. Dzisiaj zadaniem organizacji pozarządowych jest odmrozić polską szkołę i dać osobom uczniowskim i nauczycielskim narzędzia do tworzenia bezpiecznych przestrzeni.

„Ten Tęczowy Piątek zapoczątkuje zmiany szczególnie tam, gdzie są one najbardziej potrzebne – w mniejszych miejscowościach, takich jak ta, z której pochodzę. Jestem z Podkarpacia i nigdy nie miałem Tęczowego Piątku, dlatego chcę go dać całej Polsce. Stąd moja determinacja, by planując tegoroczne święto polskich tęczowych osób uczniowskich, uwzględnić w nim wszystkich bez wyjątku” – mówi Mateusz Trzaska z Fundacji GrowSPACE, jeden z organizatorów.

„Tęczowy Piątek od 2016 roku wpisał się w kalendarz roku szkolnego i nie da się go wymazać!” – dodaje Annamaria Linczowska z Kampanii Przeciw Homofobii.

Tegoroczny Tęczowy Piątek jest jednocześnie dniem startu programu edukacyjnego. W zakresie edukacji antydyskryminacyjnej będą mogli szkolić się do lutego nauczyciele i nauczycielki oraz uczniowie i uczennice.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij