Kraj, Multimedia

Tęczowa flaga – czy jeden dzień w Polsce wystarczy, żeby ją zdobyć?

Wystartował Miesiąc Dumy – czas wywiesić tęczową flagę! Myślisz, że to proste? Nic z tych rzeczy! Z tęczowymi flagami jest w Polsce jak z równymi prawami dla osób LGBT – powinny być, ale ich nie ma. O tym, że kupienie tęczowej flagi w Polsce to niemal „mission impossible”, przekonało się osiem osób. Miały tylko jeden dzień, by ją zdobyć.

Para przyjaciółek, młody mężczyzna z psem, rodzice z dwójką dzieci, ekscentryk, który nic nie mówi, tylko śpiewa. Jedno zadanie – muszą jak najszybciej zorganizować tęczową flagę. Jest im potrzebna, bo właśnie rozpoczął się Miesiąc Dumy – czas celebracji różnorodności i walki o równe prawa dla społeczności LGBT.

Ich wywołujące uśmiech na twarzy perypetie śledzi baczne oko kamery. Widzimy, jak zaglądają do szaf, przerzucają rzeczy w pawlaczach, przeszukują internet, by na końcu dotrzeć do celu. Dzielą się refleksjami dotyczącymi Miesiąca Dumy. Mówią, co ich motywuje do wywieszenia w czerwcu tęczowej flagi.

Fot. Paweł Kocan

Dla Pawła – aktora, który coming out ma za sobą – to sposób na pokazanie światu, że osoby LGBT istnieją. Olga – współwłaścicielka salonu Nailed It – flagą chce wysłać innym sygnał, że u niej mogą czuć się bezpiecznie. Dla Ewy i Adriana tęczowa flaga to symbol walki o wolność, co w prostych słowach tłumaczą swoim córeczkom, mówiąc, że „trzeba dbać o to, żeby wszyscy czuli się dobrze”.

A ty dlaczego wywiesisz tęczową flagę?

Zbliżonym formą do paradokumentalnego serialu obyczajowego wideo KPH zwraca uwagę na to, jak ważne w walce o równość jest zaangażowanie wszystkich – zarówno osób LGBT, jak i sojuszniczek i sojuszników. Stąd padające na koniec filmu mobilizujące do działania pytanie „A ty dlaczego wywiesisz tęczową flagę?”.

Fot. Paweł Kocan

– Z tęczowymi flagami jest w Polsce trochę jak z równymi prawami dla osób LGBT. Powinny być powszechnie dostępne dla wszystkich, ale ich nie ma – mówi Cecylia Jakubczak z Kampanii Przeciw Homofobii i dodaje: – Dlatego ogłaszamy w czerwcu wielką mobilizację. Niech każda osoba, która świętuje Miesiąc Dumy, wywiesi tęczową flagę, zrobi zdjęcie i umieści je w mediach społecznościowych z hasztagiem #MiesiącDumy. Wspólnie wywalczymy równość, ale musimy się angażować!

Kampania Przeciw Homofobii przez cały czerwiec będzie udostępniać na swoim profilu na Instagramie zdjęcia z tęczowymi flagami, których autorzy i autorki użyją hasztagu #MiesiącDumy i otagują @kph_official.

O co walczy społeczność LGBT w Polsce?

  1. Prawo do zawierania związków partnerskich i małżeńskich przez pary osób tej samej płci
  2. Wprowadzenie ustawy o uzgodnieniu płci
  3. Nowelizację Kodeksu karnego, tak by chronił osoby LGBT przed przemocą motywowaną homo- i transfobią
  4. Zakaz prowadzenia eksperymentujących na osobach LGBT pseudoterapii konwersyjnych
  5. Wprowadzenie do podstawy programowej treści związanych z równym traktowaniem i przeciwdziałaniem dyskryminacji ze względu na orientację seksualną, tożsamość płciową, ekspresję płciową i cechy płciowe
  6. Respektowanie przez polskie władze przepisów unijnych chroniących osoby LGBT przed dyskryminacją

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij