– To, jak się obraża dzisiaj uchodźców, to jak się o nich mówi, jaką atmosferę się w Polsce wprowadza, bardzo przypomina tamtą kampanię – mówi Sierakowski.

Kraj

Sierakowski o Szydło w Auschwitz: Przypomina mi to kampanię antysemicką w 1968 roku

– To, jak się obraża dzisiaj uchodźców, to jak się o nich mówi, jaką atmosferę się w Polsce wprowadza, bardzo przypomina tamtą kampanię – mówi Sierakowski.

Sławomir Sierakowski w poranku publicystów w Radiu TOK FM skomentował niedawną wypowiedź Beaty Szydło o Auschwitz. Premier polskiego rządu powiedziała w Oświęcimiu, że „Auschwitz to w dzisiejszych niespokojnych czasach wielka lekcja tego, że trzeba czynić wszystko, aby uchronić bezpieczeństwo i życie swoich obywateli”.

tweet-oswiecim-pis

– Jeśli wyciągnąć logiczne wnioski z wypowiedzi, to premier porównała Polaków do Żydów (…), a uchodźców, czyli terrorystów, do nazistów. Dlatego ta wypowiedź jest tak skandaliczna. To jest tak oburzając analogia, że właściwie ludzie boją się ją wyciągnąć. Ale przecież tak należy ją rozumieć. A jeśli nie, to nie rozumiem dlaczego Beata Szydło nie wyjdzie i nie powie: „nie o to mi chodziło”. Jeśli usunęła swój wpis z Twittera, to dlaczego za to nie przeprosi? Dlaczego ta partia nie ucina tego typu kampanii, które później na Zachodzie są powszechnie krytykowane? – zastanawiał się publicysta Krytyki Politycznej.

– To, co się dzisiaj dzieje w Polsce wokół uchodźców, przypomina mi kampanię antysemicką w 1968 roku. To jest mniej więcej to samo. To są mniej więcej takie same konsekwencje wizerunkowe dla Polski. To, jak się obraża dzisiaj uchodźców, to jak się o nich mówi, jaką atmosferę się w Polsce wprowadza, bardzo przypomina tamtą kampanię. (…) To nie jest przesada: wtedy wyjechało z Polski pod wpływem takiej atmosfery 20 tys. ludzi, a dzisiaj 20 tys. ludzi do Polski nie przyjeżdża – mówi Sierakowski.

Uchodźcy to ofiary, a nie źródło terroryzmu

**
Na podstawie TOK.fm.pl

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij