Kraj

Sierakowski: Dziś nie mamy opozycji

sierakowski-temat-dnia

Opozycja powinna nauczyć się bezkompromisowości, jaką ma jej główny przeciwnik, ale w granicach prawa – to powinna być jedyna różnica między tymi siłami – w Temacie Dnia Gazety Wyborczej Sławomir Sierakowski skomentował wydarzenia ostatnich dni i sytuację opozycji.

Szef Krytyki Politycznej jednoznacznie skrytykował działanie opozycji:
– Kaczyński reaguje tylko na siłę – jak widzi, że ma frajerów po drugiej stronie, to czemu ma się zatrzymywać. Będzie szedł dalej. Nie należało patrzeć jak to będzie wyglądało, należało powiedzieć: – Koniec, stop. Albo wyniesiecie nas stąd siłą albo musicie się cofnąć.

– Chodziło o to, że trzeba zatrzymać PiS w łamaniu prawa. Inaczej będzie się czuł w tym absolutnie bezkarny.

Publicysta widział w strajku sejmowym szansę na twarde działanie przeciwko partii rządzącej:
– Pojawiła się pierwsza sytuacja, w której PiS nie mieli dobrego ruchu. Gdyby posłowie opozycji wytrwali w strajku okupacyjnym na Sali plenarnej, PiS musiałby zapłacić za złamanie prawa. Blokujących polityków opozycji, PiS musiałby wyprowadzić siłą albo się cofnąć. Jedno i drugie by im zaszkodziło. Mamy do czynienia z dupą a nie opozycją.

Blokujących polityków opozycji, PiS musiałby wyprowadzić siłą albo się cofnąć. Jedno i drugie by im zaszkodziło. Mamy do czynienia z dupą a nie opozycją.

– Tego należało bronić, tu opozycja powinna stanąć twardo, ale nie umiała i nie stanęła. PiS może robić, co chce. Może kierować do Trybunału, ale jakie to ma znaczenie – ten Trybunał to pseudo-trybunał, prezydent to pseudo-prezydent, wszystkie niezależne instytucje zamienili w atrapy.

Wszyscy gracze opozycji, według Sierakowskiego, zachowują się niezrozumiale i bezsensownie:
– Po drugiej stronie powinni być politycy, którzy wiedzą kiedy trzeba być bezkompromisowym i umieć, na swoich warunkach, zawrzeć kompromis. Dzisiaj tak nie jest.

– PSL to są tchórze, jak zwykle. Oni za niczym nie staną poważnie chyba, że dostaną propozycję objęcia jakiejś funkcji w rządzie. Wtedy zrobią wszystko żeby tak było. Żadnej innej substancji stałej w tej partii nie ma i nigdy nie było.

Matyja: Niewiele zostało z państwa jako czegoś ponadpartyjnego

– Nowoczesna okazała się partią niedojrzałą. Nie potrafi wytrwać w poglądach, nie umie zachować się konsekwentnie, nie wiadomo o co jej chodzi. Najpierw blokuje mównicę z opozycją, później chce zgłaszać poprawki w senacie. Przecież jeśli chce zgłaszać w senacie coś to znaczy, że uznaje legalność przegłosowania budżetu. To po co blokowała mównicę? Tego Ryszard Petru w życiu nie wyjaśni.

– Najdłużej trzymała się Platforma Obywatelska, oczywiście dookoła była ględźba medialna, że to groteskowe, źle wygląda, ludzie nie rozumieją, ale od kiedy PiS przejmuje się tym jak, co wygląda.

Metody obierane przez opozycję powinny odpowiadać tym, których używa PiS:
– Jarosław Kaczyński – najgorzej oceniany polityk od 25 lat, rok do roku, w każdym sondażu – rządzi absolutnie Polską. Dlatego, że nie oglądał się na opinię publiczną, jakby się oglądał na to, jak wygląda, to by nie wychodził z domu.

Jarosław Kaczyński – najgorzej oceniany polityk od 25 lat, rok do roku, w każdym sondażu – rządzi absolutnie Polską

– Opozycja powinna nauczyć się bezkompromisowości, jaką ma jej główny przeciwnik, ale w granicach prawa – to powinna być jedyna różnica. Te siły nie powinny się różnić w determinacji i w konsekwencji, bo nie będzie to nigdy żadna przeciwwaga dla PiS-u. Powinny różnić się wyłącznie w tym, że jedna trzyma się zasad demokracji liberalnej, a druga nie. Dziś nie mamy opozycji.

– PiS jest wygrany i to widać – uśmiechnięty Ryszard Terlecki mówi: „Cieszę się, że wszystko wróciło do normy, wszystko jest w porządku, tylko opozycja się wygłupiła”. I on ma rację. PiS może ich teraz wyśmiać, bo tylko na to zasługują.

Zawisza: Liberalna opozycja to alimenty, piosenki Muchy i setki w TVN-ie

Sierakowski skonkludował:
– Nie wiem jak dalej będzie rozwijać się ta sytuacja. Na scenie politycznej jest pustynia.

 

**

Na podstawie Wyborcza.pl

Bio

Zofia Sikorska

| Redaktorka strony KrytykaPolityczna.pl
Studiuje socjologię i historię sztuki w ramach MISH UW. Redaktorka strony KrytykaPolityczna.pl

Komentarze

System komentarzy niedostępny w trybie prywatnym przeglądarki.

Komentarze archiwalne

  1. Mam kłopoty z oceną wezwań red.Sierakowskiego do radykalizmu. Gdyby radykalną diagnozę formułował etyk/filozof, byłyoby to zrozumiałe. Ale wezwania do radykalnych działań jak na polityka (in spe) są za słabo uzasadnione (odpowiedzialne). Red.Sierakowski cały czas nie może się zdecydować, kim chce być. Radykalizm będzie odcinać coraz większą część środka, który jest decydujący dla rozstrzygnięcia tego konfliktu. PiSowi radykalizm opozycji średnioterminowo jest na rękę (długoterminowo nikt nie wie, co jest dla niego korzystne).

  2. A jak długo red. Sierakowski wytrwał pod Sejmem w geście solidarności z protestującymi? Od początku do końca. czy tak trochę i czasami? No cóż, trzeba się pogodzić, że szeregi lemingów topnieją, bo nawet do nich zaczyna docierać, że ma marznąć i płacić, podczas kiedy świetlani przywódcy wysiadują w cieplutkich redakcjach, od czasu do czasu wpadając na ośmiorniczki do modnych restauracji, a długie wieczory spędzają we własnym, rzecz jasna doborowym, gronie przy kominku, winku i koniaczku lamentując nad “głupotą ciemnego narodu”.

  3. “Jarosław Kaczyński ……. jakby się oglądał na to, jak wygląda, to by nie wychodził z domu.” Naprawdę nie da się bez takich wycieczek osobistych? Kaczyński jest zły, bo jest brzydki? Nie dlatego że jest cynicznym kłamcą i manipulatorem, nie dlatego że po “trupach” dąży do władzy, nie dlatego że tchórzliwie kryje się za plecami swoich marionetek, tylko dlatego że jest brzydki i nie powinien przez to wychodzić z domu? Zastanówcie się czasami nad tym, co piszecie.

  4. Redakcjo, zlikwidujcie możliwość komentowania artykułów. Bądźcie w tym kraju oazą normalności i kultury.

  5. Największymi bohaterami narodowymi Polski byli Bauman, Kiszczak i Jaruzel. Tak wierzę, inaczej nie mogę.

  6. Sierakowski swoimi radami doprowadził do upadku lewicy. Teraz jego madrości pogrążą PO i N.