Kraj

Prezydent podpisał specustawę zwaną „lex Ardanowski”

Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt.

We wtorek, 28 stycznia, prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt. Informacja na ten temat pojawiła się na stronie prezydenta w środę.

– Tak zwana specustawa do spraw walki z ASF, zwana też „lex Ardanowski”, pod przykrywką rozwiązywania problemu afrykańskiego pomoru świń usiłuje zamknąć las dla zwykłych ludzi. Ba! Nie tylko o zamykanie lasu chodzi. Ustawa stanowi bowiem, że człowiek przebywający w lesie może być nawet uznany za przestępcę „celowo utrudniającego polowanie”. Wtedy i o zamykanie ludzi może iść, a co najmniej o zamykanie im ust i oczu – pisała na naszych łamach Karolina Kuszlewicz.

Ustawa stanowi, że celowe utrudnianie lub uniemożliwianie polowania jest przestępstwem zagrożonym karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Ustawa wprowadza do tego możliwość używania przez myśliwych broni palnej z tłumikami, czyli tzw. broni szczególnie niebezpiecznej.

„Polowanie na ludzi” w ramach polowania na zwierzęta?

– Tylko niewielki procent dzików przenosi ASF, a są one sanitariuszami lasu. Kiedy je wyniszczymy, będziemy mieć do czynienia z plagą much, kleszczy i innych owadów, które zaczną wyżerać uprawy leśne i uprawy rolne − mówi w rozmowie z Krytyka Polityczną Ewa Zgrabczyńska, dyrektorka poznańskiego zoo.

Rzeź zwierząt nie jest lekarstwem na choroby

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij