Fotorelacje, Kraj

„Ty uczyłeś otwartości, miłości, empatii”

Pogrzeb prezydenta Pawła Adamowicza. Fot. Jakub Szafrański

Tłumy osób na ulicach poruszonych i wzruszonych. Żegnali prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

W sobotę w Gdańsku odbył się pogrzeb prezydenta miasta Pawła Adamowicza. Żegnały go tysiące ludzi. W Gdańsku gromadzono się przed telebimami ustawionymi w kilku miejscach miasta. Podobnie gromadzono się przed telebimami w innych miastach w Polsce.

Byliśmy w Gdańsku i widzieliśmy tłumy osób na ulicach poruszonych i wzruszonych. Zjechali z całego miasta, w innych miast, podobnie jak część z nas. Mieli ze sobą flagi miasta, Polski przepasane kirem. Na kurtkach i płaszczach naklejki przypominające o Pawle Adamowiczu. W witrynach sklepów – od kebabów przez salony piękności po zakłady rzemieślnicze – wiszą portrety prezydenta.

Paweł Adamowicz – prezydent gdańszczanek i gdańszczan

Przemówień najbliższych Pawła Adamowicza słuchaliśmy już w Świetlicy Krytyki Politycznej pochyleni nad ustawionym na stole telefonem. W gronie przyjaciół, aktywistek, działaczy w Gdańska i innych miast. Poruszyły nas słowa Magdaleny Adamowicz: „Ty uczyłeś otwartości, miłości, empatii, zachęcałeś do czynienia dobra tu, w małej ojczyźnie, w Gdańsku, ja wierzę, że to dobro rozleje się dalej na inne miasta, na cały świat, że podziały zaczną się zacierać, że skończy się fala nienawiści”.

Mamy nadzieję, że słowa te zapamiętamy na długo.

Fotorelacja Jakuba Szafrańskiego

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Jakub Szafrański
Jakub Szafrański
Fotograf i publicysta Krytyki Politycznej
Pochodzi z Lublina, gdzie tworzył Klub Krytyki Politycznej. Publicysta i fotograf. W 2010-2012 pracował w dziale dystrybucji Wydawnictwa KP. Współtworzył stronę internetową. Akademicki mistrz polski w kick-boxingu 2009, a także instruktor samoobrony. Pracował we Włoszech, Holandii i Anglii. Laureat Stypendium pamięci Konrada Pustoły.
Zamknij