Kraj

Nie Straż, nie straż

W imieniu środowiska Krytyki Politycznej Sławomir Sierakowski odpowiada ministrowi sprawiedliwości Jarosławowi Gowinowi.

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin w rozmowie w radiu Tok FM o wystąpieniach ONR i Młodzieży Wszechpolskiej ni z gruszki ni z pietruszki wypalił, że „środowisko Krytyki Politycznej apoteozuje Lenina”. Skąd to zamiłowanie do ciągłego wywoływania kontrowersji i ambicje prześcignięcia w pamięci potomnych Zbigniewa Ziobry, niech pozostanie jego prywatną tajemnicą. Ale chowanie wezwań do obalenia demokracji w Polsce i obrony przed judeosceptycyzmem za plecami środowiska Krytyki Politycznej, nawet w przypadku tego ministra sprawiedliwości, musi niepokoić.

Nie tym, że znowu obraża KP. Bo zdarzyło mu się publicznie obrażać Krytykę Polityczną i prywatnie przepraszać, która to praktyka należy do ekwipunku osób nie najbardziej honorowych i odważnych, a obrażanych zwalnia z obowiązku domagania się kolejnych przeprosin, bo satysfakcja z nich żadna. Powodem do niepokoju jest to, że jeśli ONR i kibole są dla Gowina równie wielkim zagrożeniem dla demokracji jak wykładowcy Instytutu Studiów Zaawansowanych, publicyści „Dziennika Opinii” albo autorzy książek Wydawnictwa Krytyki Politycznej, to trudno powiedzieć, kto jest bardziej niebezpieczny: Straż Narodowa, co ma obalić tę republikę, czy taki minister sprawiedliwości, który stoi na jej straży.

PS.: Ministrze sprawiedliwości! Przypominamy, że apoteozowanie Lenina, czyli propagowanie komunizmu jest w naszym kraju prawnie zakazane. Jeśli zauważył Pan coś podobnego, prosimy natychmiast zgłosić się z tym do prokuratury! Albo do lekarza.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Sławomir Sierakowski
Sławomir Sierakowski
Socjolog, publicysta, współzałożyciel Krytyki Politycznej
Współzałożyciel Krytyki Politycznej. Prezes Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego. Socjolog, publicysta. Ukończył MISH na UW. Pracował pod kierunkiem Ulricha Becka na Uniwersytecie w Monachium. Był stypendystą German Marshall Fund, wiedeńskiego Instytutu Nauk o Człowieku, uniwersytetów Yale, Princeton i Harvarda oraz Robert Bosch Academy w Berlinie. Jest członkiem zespołu „Polityki", stałym felietonistą „Project Syndicate” i autorem w „New York Times”, „Foreign Policy” i „Die Zeit”. Wraz z prof. Przemysławem Sadurą napisał książkę „Społeczeństwo populistów”.
Zamknij