Kraj

Nie Straż, nie straż

W imieniu środowiska Krytyki Politycznej Sławomir Sierakowski odpowiada ministrowi sprawiedliwości Jarosławowi Gowinowi.

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin w rozmowie w radiu Tok FM o wystąpieniach ONR i Młodzieży Wszechpolskiej ni z gruszki ni z pietruszki wypalił, że “środowisko Krytyki Politycznej apoteozuje Lenina”. Skąd to zamiłowanie do ciągłego wywoływania kontrowersji i ambicje prześcignięcia w pamięci potomnych Zbigniewa Ziobry, niech pozostanie jego prywatną tajemnicą. Ale chowanie wezwań do obalenia demokracji w Polsce i obrony przed judeosceptycyzmem za plecami środowiska Krytyki Politycznej, nawet w przypadku tego ministra sprawiedliwości, musi niepokoić.

Nie tym, że znowu obraża KP. Bo zdarzyło mu się publicznie obrażać Krytykę Polityczną i prywatnie przepraszać, która to praktyka należy do ekwipunku osób nie najbardziej honorowych i odważnych, a obrażanych zwalnia z obowiązku domagania się kolejnych przeprosin, bo satysfakcja z nich żadna. Powodem do niepokoju jest to, że jeśli ONR i kibole są dla Gowina równie wielkim zagrożeniem dla demokracji jak wykładowcy Instytutu Studiów Zaawansowanych, publicyści “Dziennika Opinii” albo autorzy książek Wydawnictwa Krytyki Politycznej, to trudno powiedzieć, kto jest bardziej niebezpieczny: Straż Narodowa, co ma obalić tę republikę, czy taki minister sprawiedliwości, który stoi na jej straży.

PS.: Ministrze sprawiedliwości! Przypominamy, że apoteozowanie Lenina, czyli propagowanie komunizmu jest w naszym kraju prawnie zakazane. Jeśli zauważył Pan coś podobnego, prosimy natychmiast zgłosić się z tym do prokuratury! Albo do lekarza.

***

Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Bio

Sławomir Sierakowski

| Socjolog, publicysta, współzałożyciel Krytyki Politycznej
Współzałożyciel Krytyki Politycznej. Prezes Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego. Socjolog, publicysta. Ukończył MISH na UW. Pracował pod kierunkiem Ulricha Becka na Uniwersytecie w Monachium. Był stypendystą German Marshall Fund, wiedeńskiego Instytutu Nauk o Człowieku, uniwersytetów Yale, Princeton i Harvarda. Obecnie Richard von Waizsäcker Fellow w Robet Bosch Academy w Berlinie. Jest członkiem zespołu „Polityki", stałym felietonistą „Project Syndicate” i autorem w „New York Times”, „Foreign Policy” i „Die Zeit”.