Kraj

Prowadzimy nasz strajk po to, by pchnąć dorosłych do tej dyskusji

mlodziezowy-strajk-klimatyczny

Gdy dorośli milczą w sprawie klimatu, odbierają własnym dzieciom szansę na bezpieczną przyszłość. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny pisze do Rafała Trzaskowskiego.

24 maja młodzież na całym świecie po raz kolejny organizuje strajk klimatyczny, wzywając polityków do podjęcia zdecydowanych działań, które zapobiegną katastrofie klimatycznej. Aktywiści i aktywistki z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego piszą do Rafała Trzaskowskiego

*
Szanowny Panie Prezydencie!

Piszemy do Pana, ponieważ obecnie podnoszona przez nas kwestia kryzysu klimatycznego zderza się w Polsce nie tylko z brakiem woli politycznej oraz zdecydowanych działań, ale również ze ścianą milczenia czołowych polityków naszego kraju. Działania aktywistów, takie jak głośna akcja Greenpeace w siedzibach Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej 14 maja, czy odbywające się od 15 marca strajki młodzieży z całej Polski dotychczas nie były w stanie zmienić kursu debaty publicznej.

Na wagary, w obronie własnej przyszłości. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

Naukowcy są zgodni, że mamy jedynie 11 lat na drastyczne obniżenie emisji gazów cieplarnianych, zapewniające przetrwanie naszego gatunku na Ziemi. Po upływie tego czasu nie będziemy mieć już żadnego wpływu na wzrost globalnej temperatury, który doprowadzi do nieodwracalnej katastrofy klimatycznej. Jednak przeglądając wypowiedzi polskich polityków, ledwie można zauważyć, że problem globalnego ocieplenia istnieje – nie mówiąc już o tym, iż wymaga natychmiastowej reakcji. Temat zmian klimatycznych jest lekceważony lub traktowany pobieżnie – tak jakby nie były one zagrożeniem dla naszego życia, zdrowia i społecznego spokoju.

Wiemy, że wielu polityków jest zarazem rodzicami. Równocześnie to właśnie oni mają wpływ na politykę klimatyczną naszego państwa. Każdy rodzic chce stworzyć jak najlepsze warunki dla przyszłości swojego dziecka, jednak czy w tych czasach można z czystym sumieniem powiedzieć, że zrobiło się dla niego wszystko, nie zapewniając mu czegoś tak podstawowego jak stabilny klimat? Gdy dorośli milczą w sprawie klimatu, odbierają własnym dzieciom szansę na bezpieczną przyszłość.

Co trzeba wiedzieć o globalnym ociepleniu

czytaj także

Co trzeba wiedzieć o globalnym ociepleniu

Megan Darby, Sara Stefanini

Dlatego my, członkowie i członkinie Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, młodzi warszawiacy i warszawianki, zwracamy się do Pana jako prezydenta miasta, w którym żyjemy oraz organizujemy nasze strajki. Zwracamy się do Pana również jako osoby będącej ojcem. Kryzys, który drastycznie wpłynie na życie nas wszystkich, jest ignorowany. Powtarzające się manifestacje dzieci i młodzieży w zaskakująco niewielkim stopniu poruszyły polityków naszego kraju. Kiedy zdecydowaliśmy się podnieść głos w sprawach najważniejszych, odpowiedziała nam cisza ze strony tych, do których się zwracaliśmy. Oczekujemy, że wykorzysta Pan swoją pozycję i związane z nią możliwości, by wprowadzić temat zmian klimatycznych do publicznej dyskusji. Obecnie jest to niezbędny krok, aby rozpocząć działania zapobiegające utracie przyszłości młodych ludzi i wszystkich nadchodzących pokoleń.

Powtarzające się manifestacje dzieci i młodzieży w zaskakująco niewielkim stopniu poruszyły polityków naszego kraju.

Czujemy się zobowiązani podkreślić, że doceniamy działania podjęte przez Urząd Miasta Warszawy w ramach projektu Adaptcity. Jednak zmiany klimatyczne, o ile nie podejmiemy systemowych rozwiązań, nie będą czymś, do czego damy radę się zaadaptować. Czy można na poważnie mówić o przystosowaniu się do swojego wyginięcia? Uważamy, że ambitne działania na rzecz klimatu wymagają od każdego wyjścia poza standardowe obszary aktywności. Udowodnił już Pan, że odważna polityka samorządowa może wpływać na politykę krajową. Teraz potrzeba, aby oficjalne wypowiedzi polityków i stan publicznej debaty odzwierciedlały rzeczywistość zagrożenia, jakim jest globalne ocieplenie.

Epitafium dla Miasteczka Wilanów (i nie tylko)

Aby wdrożyć konieczne zmiany zapobiegające wzrostowi globalnej temperatury powyżej 1,5℃ w stosunku do okresu przedprzemysłowego, potrzebny jest polityczny konsensus – nie uda nam się go osiągnąć, dopóki reakcja na globalne ocieplenie nie stanie się przedmiotem publicznej dyskusji z udziałem wszystkich stron politycznych oraz grup społecznych. Prowadzimy nasz strajk między innymi po to, by pchnąć dorosłych do tej dyskusji.

Dominujące w dzisiejszej polskiej debacie tematy są niezwykle ważne – dotyczą przyszłego kształtu polskiego społeczeństwa oraz jego wartości. Mimo to dopóki nie zapewnimy sobie bezpiecznej przyszłości bez katastrofalnych skutków zmian klimatycznych, wszelkie obietnice dotyczące naszej przyszłości musimy uznać za puste. Bo jaki jest sens budowania nowych ścieżek rowerowych, skoro już za kilka lat nadejdą czasy, kiedy podczas naturalnego sezonu rowerowego, czyli lata, wyjście na dwór będzie jednoznacznie równać się z udarem? Czy kolejna infrastruktura dla samochodów, które zanieczyszczają powietrze i w dużej mierze przyczyniają się do kryzysu klimatycznego, jest warta aż 200 mln zł?

Jeśli chcemy mieć dzisiaj wpływ na przyszłość, musimy skupić się na przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym. Konieczne jest, aby politycy każdego szczebla wykorzystali wszystkie dostępne im środki, by włączyć się w działania na rzecz klimatu i przyszłości społeczeństwa, które reprezentują. W Polsce szczególnie ważne jest, aby osoby posiadające wpływ na kształt debaty publicznej z racji swojej politycznej pozycji zaczęły stanowczo mówić o kryzysie klimatycznym. Dużą rolę odegrać mogą tu samorządowcy, mający bliższy kontakt z ludźmi, których życie jest zagrożone przez zmiany klimatyczne. Obecna sytuacja wymaga, aby wsparli mieszkanki i mieszkańców swoich regionów próbujących dotrzeć do najwyższych polityków państwowych. Głos aktywistów i aktywistek klimatycznych, dzieci, szerokich grup młodzieży oraz obywatelek i obywateli zaniepokojonych obecnym stanem klimatu nie może być dalej ignorowany. Odpowiedzialność za to spoczywa na reprezentujących ich politykach.

Liczymy, że zechce Pan odpowiedzieć na nasz apel i wesprzeć głos młodych warszawiaków i warszawianek. Już 24 maja trzeci Młodzieżowy Strajk Klimatyczny przejdzie głównymi ulicami Warszawy, jak i innych miast na terenie całej Polski. Strajk ten pokazuje jasno, czego młodzież oczekuje od rządzących. Może to być dobra okazja, aby wreszcie nastąpił przełom i kryzys klimatyczny znalazł się w centrum zainteresowania polskich polityków. Mamy nadzieję, że nasz protest będzie dla Pana, jako naszego reprezentanta, zobowiązujący i skłoni Pana do zaangażowania się w polską debatę o zagrożeniu zmianami klimatycznymi. Ponieważ walka o jutro musi się zacząć już dziś!

Z wyrazami szacunku,
członkowie Młodzieżowego Strajku Klimatycznego Warszawa

Wpiszmy rezygnację z węgla do konstytucji

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij