Kraj

Międzynarodowy Strajk Kobiet

miedzynarodowy-strajk-kobiet

8 marca 2017 – kobiety na całym świecie łączą się w walce o swoje prawa!

Międzynarodowy Strajk Kobiet to pierwsza zakrojona na tak szeroką skalę akcja protestu przeciw konserwatywnej kontrrewolucji, której fala przetacza się przez świat. Idea wspólnego frontu przeciwko prawu godzącemu w wolność kobiet zrodziła się tuż po Ogólnopolskim Strajku Kobiet 3 października 2016 roku. Opór Polek zmusił wówczas rząd do odrzucenia projektu ustawy fundamentalistów religijnych, która zakładała między innymi dochodzenia i możliwe kary w przypadku poronień i odpowiedzialność karną za przerwanie ciąży z gwałtu nie tylko dla kobiet, ale też dla każdego, kto chciałby je wspomóc. Inspirowane Czarnym Poniedziałkiem protesty odbyły się wkrótce potem w Korei Południowej i Ameryce Łacińskiej.

Odzyskajmy Polskę dla kobiet!

W dniu 8 marca 2017 roku w Polsce i na świecie każda kobieta, która zdecyduje się sprzeciwić łamaniu jej praw, może dołączyć do Międzynarodowego Strajku Kobiet poprzez:

– strajk totalny, czyli zaprzestanie pracy w tym dniu,
– strajk czasowy – zaprzestanie pracy na 1-2 godziny,
– czarny ubiór lub czarne elementy ubioru, na przykład wstążki lub znaczki,
– bojkot firm posługujących się seksizmem w reklamie lub dyskryminujących pracownice ze względu na płeć,
– wyrażenie sprzeciwu wobec obecności w przestrzeni publicznej osób o poglądach mizoginicznych i bojkot ich działalności,
– strajk zakupowy (powstrzymanie się od dokonywania tego dnia jakichkolwiek zakupów),
– udział w blokadach dróg, demonstracjach, marszach, pikietach,
– uczestnictwo w godzinie „K” – o godzinie 18.00 w miastach, gdzie organizowane będą akcje strajkowe, nastąpi ich moment kulminacyjny – odczytanie sformułowanego przez Międzynarodowy Strajk Kobiet Manifestu.

Powyższe działania mają pokazać, jak bardzo działania antykobiece godzą w integralność tkanki społecznej i płynność życia codziennego. Tak zwany Dzień Bez Kobiet ma na celu uświadomienie opinii publicznej, że szacunek dla praw kobiet jest jednym z fundamentów funkcjonowania społeczeństwa.

Do Międzynarodowego Strajku Kobiet dołączyły organizatorki styczniowego Marszu Kobiet na Waszyngton, który zgromadził ponad pół miliona uczestniczek i uczestników! 8 marca przeprowadzą one w Stanach Zjednoczonych akcję „Dzień bez kobiet”.

Cipka kontratakuje, czyli Marsz Kobiet na Waszyngton

O Międzynarodowym Strajku Kobiet

Uznając ogólnoludzką wspólnotę celów i doświadczeń kobiet we wszystkich częściach świata, działaczki z różnych krajów zawiązały międzynarodową koalicję Paro Internacional de Mujeres / International Women’s Strike. Do tej pory dołączyły do niej przedstawicielki ponad 40 krajów, w tym: Argentyny, Australii, Boliwii, Belgii, Brazylii, Chile, Kostaryki, Czech, Ekwadoru, Anglii, Francji, Niemiec, Gwatemali, Hondurasu, Islandii, Irlandii Płn., Irlandii, Izraela, Włoch, Meksyku, Nikaragui, Peru, Polski, Rosji, Salwadoru, Szkocji, Korei Płd., Szwecji, Togo, Urugwaju, USA i Turcji.

Ich pierwsza wspólna inicjatywa to akcja Mobilizacja/ Movilización z dnia 25 listopada 2016 roku. Międzynarodowy Strajk Kobiet, działając wówczas pod wspólnym hasłem „Solidarność naszą bronią” i jednolitą identyfikacją wizualną stworzoną przez Polkę, Aleksandrę Jasionowską, wystosował odezwę do rządów państw i zainaugurował zbiórkę podpisów pod petycją do Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Międzynarodowy Strajk Kobiet 8 marca jest w Polsce realizowany przez Ogólnopolski Strajk Kobiet – nieformalną, bezpartyjną inicjatywę kobiet, należących do różnych organizacji kobiecych, a także niezrzeszonych, które zorganizowały Ogólnopolski Strajk Kobiet – Czarny Poniedziałek 3 października 2016 r. w ponad 200 miastach w Polsce i za granicą; oraz lokalne grupy działania, aktywistki grup formalnych i nieformalnych.

Postulaty Międzynarodowego Strajku Kobiet w Polsce

Żądamy pełni praw reprodukcyjnych. Mówimy stanowcze NIE próbom zamachu na wolność i bezpieczeństwo reprodukcyjne kobiet.

Żądamy państwa wolnego od zabobonów. Mówimy stanowcze NIE dyktatowi religijnej doktryny i ideologii.

Żądamy pełnego wdrożenia i stosowania Konwencji Antyprzemocowej. Mówimy stanowcze NIE handlowi życiem i zdrowiem kobiet i dzieci w imię źle pojętej tradycji.

Żądamy poprawy sytuacji ekonomicznej kobiet. Mówimy stanowcze NIE utrwalaniu systemowych nierówności między płciami.

Wydarzenia Międzynarodowego Strajku Kobiet 8 marca w Warszawie

8.00–17.00 Punkt informacyjny Strajku Kobiet na „Patelni”, Hyde Park

8.30–9.30 Pikieta Polska jest Kobietą!, skrzyżowanie Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej

Większość obywateli naszego kraju to kobiety, jednocześnie jesteśmy największą dyskryminowaną grupą społeczną. Każdego dnia podważa się m.in. nasze prawo do decydowania o własnym ciele, prawo do równej płacy za równą pracę, pozbawia się nas instrumentów i ochrony państwa w walce z przemocą. Dlatego też w tym dniu na jednym z największych skrzyżowań w Warszawie w godzinach szczytu będziemy protestować na przejściach dla pieszych, informować o zagrożeniach dla praw kobiet w Polsce.

8.30–19.00 Wiedźmy w Warszawie, środki komunikacji miejskiej

W ramach wydarzenia Wiedźmy w Warszawie, spotkasz w stolicy wiedźmy, wiedunów i wiedźmaki. Swoją obecnością w środkach komunikacji miejskiej będą przypominać o zagrożeniach wobec praw kobiet. Dołącz do nas. Przebierz się i umieść na ubraniu postulaty strajku kobiet.

9.00–16.00 Komuna Kobiet, Jazdów 3/12

Komuna Kobiet to otwarty dom, pełen siostrzeństwa, solidarności i feminizmu. Miejsce wytchnienia i spotkania, próba wspólnego zamieszkiwania, poszukiwanie azylu i porozumienia. Warszawskie Dziewuchy i Przyjaciółki zapraszają na rozmowy i warsztaty; dyżury edukatorek i ekspertek; książki, filmy i teatr.

10.00–13.00 Ściana Furii – chodźmy coś zmalować!, pod siedzibą PiS-u na Nowogrodzkiej 84/86

3 października 2016 Ściana Furii stanęła pod biurem PiS na Nowogrodzkiej – wykrzyczałyśmy wtedy swoją wściekłość, swój sprzeciw wobec odbierania nam praw. 8 marca wracamy w to samo miejsce, tym razem by zmalować ogromną laurkę na dzień kobiet. Wypiszemy na niej nie życzenia–ale żądania polskich kobiet.

Ściana furii: Chodzi o wolny wybór

12.00–12.30 Życzenia okolicznościowe dla P. Beaty Szydło, KPRM, Al. Ujazdowskie 1/3
Odczytamy, a następnie przekażemy okolicznościowe życzenia od kobiet dla kobiety, w tym do podjęcia rzeczowej i merytorycznej debaty na temat naszej sytuacji w Polsce. Do obszernego listu, zawierającego także szereg kluczowych dla nas pytań o politykę państwa wobec kobiet dołączymy prezent zbiorowy, zgromadzony w listopadzie pod Pałacem Prezydenckim w proteście przeciw ustawie handlowej – 4000 zł za cierpienie i pogardę.

12.00–15.00 Feministyczne czytanki, „Patelnia” przy wejściu do metra Centrum
Spotkamy się na “patelni”, by przeczytać fragmenty tekstów dotyczących praw kobiet oraz praw reprodukcyjnych i seksualnych. Przypomnimy teksty Tadeusza Boya-Żeleńskiego, Ireny Krzywickiej, Kathy Pollitt i Justyny Budzińskiej-Tylickiej. Będą z nami także Agnieszka Graff, Kazimiera Szczuka, Hanna Samson i Katarzyna Miller, które przeczytają fragmenty swoich książek.

12.30–13.00 Kwiaty Polskie – podziękowania dla Parlamentu, ul. Wiejska 4/6/8
Chcemy podziękować obecnemu Parlamentowi. Mamy za co! Przyniesiemy ze sobą okolicznościowe bukiety goździków i utworzymy chór kobiet. Ale nie zamierzamy być już miłe. Ten Sejm dostanie od nas takie podziękowania, na jakie zasłużył idąc na wojnę z kobietami. Będzie ostro i punkowo. Bo jesteśmy wściekłe. I nie zamierzamy tego kryć. Sorry, Polsko!

13.00–14.00 Pomachajmy biskupom na pożegnanie!, Krakowskie Przedmieście 3
Postępowanie biskupów zupełnie rozminęło się z moralnością. W swej chciwości sięgają już nie tylko po nasz majątek, ale nawet po nasze wolności i prawa, w szczególności prawa i wolności kobiet. Jest to jaskrawe naruszenie konstytucyjnej zasady rozdzielności Kościoła i państwa, a także pogwałcenie międzynarodowych konwencji. Dlatego w obronie własnej musimy uciec się do radykalnego rozwiązania i czym prędzej biskupów odprawić. Niech udadzą się tam, dokąd uniesie ich własne ego…

15.00 – 16.45 Blondynki wywołują polityków – protest kobiet. Demonstracja przeciwko przemocy, Rotunda
Najwyższa pora na konkrety. Zadamy pytania skierowane do polityków uzurpujących sobie prawo do decydowania o naszym życiu bez potrzeby konsultacji i uzgodnień, ponad naszymi głowami. Udowodnimy gwałtownie narastającą systemową przemoc państwa wobec kobiet. Ale chcemy dowiedzieć się także od polityków obecnej opozycji, czy respektują prawa człowieka kobiet i dlaczego nie. Demonstrację zakończymy wspólnym przeniesieniem symbolicznej niebieskiej linii na pl. Konstytucji.

16.30–17.00 Freedom Disco, „Patelnia” przy wejściu do metra Centrum
Taneczny flashmob. Wolność to nie kłamstwa i gładkie słowa polityków, nie da się jej kupić w supermarkecie ani w Kościele. Mamy ją w sobie, w naszych marzeniach i działaniach. Ale wolność jest tylko tam, gdzie jest też miejsce na kobiecą solidarność. Zatańczmy razem, poczujmy siłę i radość kobiet. Bo jeśli nie mogę tańczyć, to nie jest moja rewolucja!

17.00–19.00 Finał #8M, plac Konstytucji
Na finale spotykamy się wszyscy! O godzinie 18.00 (ogólnoświatowa godzina „K”) pokażemy czerwoną kartkę rządzącym i zrobimy taki hałas, jakiego jeszcze to miasto nie słyszało! Zademonstrujemy naszą siłę i przedstawimy nasze żądania: pełni praw reprodukcyjnych, państwa wolnego od zabobonów, wdrożenia i stosowania Konwencji Antyprzemocowej i poprawy sytuacji ekonomicznej kobiet.

Czytaj także:

informacja o wydarzeniach 8 marca w całej Polsce

Komentarze

System komentarzy niedostępny w trybie prywatnym przeglądarki.

Komentarze archiwalne

  1. A będą krzyczeć jak ostatnio: DOŚĆ DYKTATURY KOBIET ???
    To by ciekawe było…