Miasto

Trzymając w rękach malutkie dzieci, kobiety usiadły na świeżo wyciętych konarach drzew

lex-szyszko-protest

„Mamy do czynienia z prawdziwą katastrofą ekologiczną” – mówi Cecylia Malik, inicjatorka akcji „Matki Polki na Wyrębie”, która sprzeciwia się ustawie ministra Jana Szyszki, pozwalającej na bezkarną wycinkę drzew na prywatnych posesjach.

– Nasza akcja skierowana jest do rządzących. Chcemy, by poruszyła ich serca. Niech się poważnie zastanowią, czy minister środowiska Jan Szyszko dba o polską przyrodę. Dawniej drzewa też były wycinane, ale nie na taką skalę. Teraz to ma wymiar katastrofy ekologicznej – alarmuje Cecylia Malik, ekolożka, artystka i aktywistka, inicjatorka akcji „Matki Polki na Wyrębie”.

Piechna-Więckiewicz: Ustawa Szyszki jest barbarzyńska

W stołecznym parku im. Edwarda Rydza-Śmigłego spotkały się młode matki, które cichym protestem pokazały, że nie zgadzają się na masową wycinkę drzew.

Trzymając w rękach malutkie dzieci, usiadły na świeżo wyciętych konarach drzew. Potem w milczeniu karmiły je piersią. Towarzyszyli im mężowie, bliscy oraz partnerzy, którzy z bliska przyglądali się akcji.

lex-szyszko-protest

– Drzewa pełnią priorytetową rolę w ekosystemie, w którym żyjemy. Ich wycinka nie może podlegać prostemu rozumieniu prawa własności. Gwarantują zdrowie fizyczne i psychiczne kolejnych pokoleń. Skutki prowadzonych wycinek będą odczuwalne przez kolejne dziesięciolecia – tłumaczy Malik. – Przyszłość naszych dzieci nie jest nam obojętna. Chcemy żyć w kraju z czystym powietrzem – dodaje.

lex-szyszko-protest

„Matki Polki na Wyrębie” to nieformalny ruch obywatelski działający na rzecz ochrony polskiej przyrody. Grupa domaga się m.in. natychmiastowej dymisji ministra Szyszki.

lex-szyszko-protest

Przyjęta w pośpiechu i bez jakichkolwiek konsultacji społecznych ustawa o ochronie przyrody autorstwa Szyszki funkcjonuje od 1 stycznia. Błyskawicznie trafiła pod głosowanie i została przyjęta przez Sejm 16 grudnia 2016 r., wieczorem, podczas kontrowersyjnego posiedzenia Sejmu w sali kolumnowej.

Jan Syszko (łac. mordercus patologicus)

Zgodnie z dokumentem wycinka drzew na prywatnej posesji jest możliwa bez zezwolenia pod warunkiem, że ich usunięcie nie będzie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Każdy może od teraz wyciąć nawet kilkudziesięcioletnie drzewo bez informowania odpowiednich organów.

lex-szyszko-protest

Przeciwne pomysłom ministerstwa były organizacje zajmujące się ochroną środowiska, a także Kongres Ruchów Miejskich. Dotychczas kary za nielegalną wycinkę sięgały kilkunastu tysięcy zł. Teraz nie mogą przekroczyć 500 zł za drzewo i 200 za krzew.

lex-szyszko-protest

Projekt ustawy wzbudził społeczne protesty. Performans, w którym wzięły udział warszawianki oraz ich bliscy, zainspirowany był akcją „Matki Krakowianki”. Na początku marca grupa kobiet spotkała się na wykarczowanym fragmencie Parku Lotników, gdzie siedząc na pniach ściętych drzew karmiły swoje dzieci. Do wycinki doszło tam na mocy obowiązującej ustawy potocznie nazywanej Lex Szyszko.

Ministerstwo wyzysku środowiska

W środę, 22 marca, rozpoczyna się posiedzenie Sejmu, na którym posłowie obiecali wprowadzić poprawki do ustawy Szyszki. – Chcemy dać do zrozumienia politykom, że domagamy się, by poprawki do ustawy były skuteczne i dawały realną szansę na zatrzymanie masowych wycinek drzew – kończy Cecylia Malik.

lex-szyszko-protest lex-szyszko-protest lex-szyszko-protest lex-szyszko-protest lex-szyszko-protest lex-szyszko-protest lex-szyszko-protest lex-szyszko-protest lex-szyszko-protest lex-szyszko-protest lex-szyszko-protest

***

Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Natalia Sawka
Natalia Sawka
Dziennikarka AFP
Dziennikarka. Autorka felietonów, analiz politycznych, komentarzy i wywiadów. Publikowała m.in. w „Dużym Formacie” i „Wysokich Obcasach”, publikowała w Sonarze i BiQdata. Pracuje w warszawskim biurze Agence France-Presse, gdzie zajmuje się fact-checkingiem.

Komentarze archiwalne

 1. Jak można bronić drzew z małym dzieckiem na ręku i jednocześnie popierać aborcję. Zwolennicy tej strony i reprezentowanych tu pogladów w jakich kategoriach Wy myślicie?

  1. Typowa męska moralność. Najpierw gwałcić kobiety, a potem oceniać je że usuwają ciąże z gwałtu.

 2. Ale po co cycki wystawiały tępe idiotki? Nagle cała zebrana latorośl zgłodniała? Czy może była głodzona odpowiednio długo wcześniej? Tym powinien zająć się prokurator. Głodzenie dzieci i publiczne obnażanie się. W lesie jesteście?

 3. W Polsce stopniowanie: źle-gorzej-najgorzej- jeszcze gorzej niż najgorzej. Inaczej mówiąc, całe szczęście, że PO nie dostało się do władzy, bo chcieli prywatyzować lasy i wtedy wycinka by szła dopiero, byśmy nie nastarczyli dziewcząt z dziećmi do siadania na konarach. Trzeba by importować z Białorusi. Ale właściwie do prywatnego lasu policja nie wpuści, bo święta własność prywatna i małego intruza sobie zastrzeli. Bang-bang. To nie ja jestem nienormalny.

 4. Już mam dość tych wiewiórek i Kopacz z łopatą. Nikt nie podaje faktów: ile drzew faktycznie wycięto, ile zasadzono? Jak te statystyki wyglądają vs. zeszłe lata? Łzawe idiotyzmy i polityczne happeningi zamiast rzetelnej rozmowy o przyrodzie w Polsce.

 5. Wszystkie panie dobrze ubrane, zadbane więc pewnie nie są bezdomne. Zapewne by wybudować domy w których mieszkają trzeba było wyciąć drzewa. Dlaczego wtedy nie protestowały??? Dlaczego kupiły mieszkania od krwiożerczego dewelopera tym samym wspierając jego działalność ???
  Tak jak szczerze nienawidzę pisu, to ta ustawa to jedyna dobra rzecz którą zrobili.

 6. Zgodnie z zasadą “moja broszka moja sprawa”, nie wolno się wtrącać do czyjejś własności.Panie zamiast robić sceny mogły zasadzić po drzewku, ale wtedy nie było by show.Niestety nie chodzi o drzewa tylko o zatrzymanie zmian, które przywracają normalność.

   1. W wojsku Antoni wprowadza normalność – nie zdajesz sobie sprawy jak zepsuty i skorumpowany był ten sektor w Polsce.

 7. Fajne zdjęcia, dobry temat tylko dlaczego liczycie, że nikt nie sprawdzi ile prawdy jest w napisanym artykule. W przeszłości drzewa w miastach były wycinane zgodnie z chroniącymi je przepisami masowo a opłaty za ich wycinkę były egzekwowane z dużą wstrzemięźliwością.
  P/14 /087 Nr ewid. 179/2014/P/14/087/LKR NAJWYŻSZA IZBA KONTROLI DELEGATURA w KRAKOWIE Informacja o wynikach kontroli “Ochrona drzew w procesach inwestycyjnych w miastach”

Zamknij