Fotorelacje, Kraj

Fotorelacja: Marsz dla klimatu w Katowicach

Marsz dla klimatu w Katowicach, COP24. Fot. Jakub Szafrański

Kilka tysięcy osób przeszło w sobotę 8 grudnia ulicami Katowic w Marszu dla Klimatu – proteście przeciwko opieszałości rządów w walce z globalnym ociepleniem.

Wśród uczestników i uczestniczek znaleźli się mieszkańcy miasta, członkowie delegacji i oficjalni obserwatorzy COP24 oraz osoby, które dojechały specjalnie na tą manifestację z innych części Polski i zagranicy.

Niestety kilkudziesięciu aktywistom utrudniono i uniemożliwiono uczestnictwo, zatrzymując ich na granicy lub poddając autokary drobiazgowej kontroli na drogach dojazdowych z Wrocławia i Warszawy. Co gorsza mimo całkowicie pokojowego i spokojnego przebiegu demonstracja nie dotarła do końca trasy. Policja bardzo szczelnie obstawiała kolumnę, a liczba funkcjonariuszy była przytłaczająca. Dodatkowo w tłum wmieszani byli funkcjonariusze w cywilnych ubraniach, którzy w końcowym fragmencie zgromadzenia zdecydowali się zatrzymać jednego z członków bloku antykapitalistycznego. Wywiązała się szarpanina, w wyniku której dwie kolejne osoby zatrzymano pod zarzutem napaści na policjanta. Świadkowie zajścia usiedli na ulicy domagając się uwolnienia kolegów. Kordon policji odciął kilkaset osób idących z tyłu pochodu uniemożliwiając dokończenie im wspólne dokończenie marszu.

Fotorelacja Jakuba Szafrańskiego

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Jakub Szafrański
Jakub Szafrański
Fotograf i publicysta Krytyki Politycznej
Pochodzi z Lublina, gdzie tworzył Klub Krytyki Politycznej. Publicysta i fotograf. W 2010-2012 pracował w dziale dystrybucji Wydawnictwa KP. Współtworzył stronę internetową. Akademicki mistrz polski w kick-boxingu 2009, a także instruktor samoobrony. Pracował we Włoszech, Holandii i Anglii. Laureat Stypendium pamięci Konrada Pustoły.
Zamknij