Elżbieta Rutkowska, która prowadzi w Gdańsku Świetlicę Krytyki Politycznej, otrzymała Gdańską Nagrodę Równości im. Pawła Adamowicza za pracę na rzecz partnerstwa, równości i różnorodności − gratulujemy!
11 grudnia w Europejskim Centrum Solidarności odbyła się Gala Nagrody Równości im. Pawła Adamowicza. Nominowanych było 13 osób, ostatecznie laureatkami zostały Elżbieta Rutkowska, Elisabeta Mîndra Căldărar i Patrycja Medowska.
Gdańska Nagroda Równości przyznawana jest osobom działającym na rzecz praw człowieka, w imię idei równości i różnorodności. Została ustanowiona w 2017 roku przez prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, za rozwiązania, pracę i idee na rzecz praw człowieka, równości, sprawiedliwości społecznej i różnorodności.
W tym roku 11 grudnia została przyznana po raz trzeci i przyjęła imię tragicznie zmarłego Pawła Adamowicza.
czytaj także
Elżbieta Rutkowska została nagrodzona za pracę na rzecz partnerstwa, równości i solidarności społecznej, którą prowadzi w Gdańsku już od dziewięciu lat. Elżbieta Rutkowska od 2012 roku kieruje Świetlicą Krytyki Politycznej w Trójmieście. Stworzyła tam przestrzeń dla współpracy wielu trójmiejskich organizacji działających na rzecz równości i różnorodności (m.in. Centrum Praw Kobiet – Oddział Gdańsk, Otwarte Klatki, Socjokolektiv, Tolerado, Młoda Zaraza, Viva Akcja dla zwierząt – Trójmiasto).
czytaj także
To między innymi dzięki jej pracy Manifa Trójmiasto, tworzona partnersko przez wiele organizacji, odbywa się regularnie od 2012 roku. Ela stała też za porozumieniem TAK Trójmiejskiej Akcji Kobiecej z Kongresem Kobiet, dzięki czemu zorganizowane zostały regionalne Kongresy Kobiet Pomorza w Gdańsku. Elżbieta Rutkowska jest również spiritus movens Chóru TAK, warsztatów świeckiego rodzicielstwa, Klubu Sąsiedzkiego przy Świetlicy Krytyki Politycznej, budowy Centrum Równego Traktowania, działań edukacyjnych dla imigrantów z Ukrainy. Brała też udział w organizacji Centrum Równościowego podczas obchodów 4 czerwca w Gdańsku w ECS.
czytaj także
Elisabeta Mîndra Căldăra od 2018 roku współtworzyła projekt letniej świetlicy kulturowej dla dzieci, głównie romskich imigrantów. Căldăra, która sama jest imigrantką z Rumunii, nagrodę otrzymała za bohaterstwo, pracę na rzecz praw człowieka i praw dziecka. Pomimo niechęci, a nawet gróźb ze strony swojej społeczności i niechęci gdańskich sąsiadów skutecznie mediowała, przekonując do zgody na uczestnictwo dzieci w zajęciach świetlicy; pokonuje bariery, pomaga budować zaufanie do społeczności romskiej.
czytaj także
Patrycja Medowska, zastępczyni dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności i szefowa Wydziału Kultury Obywatelskiej, otrzymała nagrodę za program Solidarność Codziennie. Program pozwolił na realizację projektów gdańskich społeczników i aktywistów. Dzięki jej otwartości ECS stał się rzeczywistym centrum społecznym, tętniącym życiem i otwartym na wszystkich mieszkańców Gdańska. Patrycja Medowska jest też tutorką Szkoły Liderów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Do Gdańskiej Nagrody Równości nominowano: Elisabetę Mîndrę Căldărar, Tomasza Grybka, Magdalenę Kaczmarczyk, Dominika Kaszewskiego, Tomasza Maruszaka, Patrycję Medowską, Piotra Pawłowskiego, Elżbietę Rutkowską, Martę Siciarek, Danutę Sowińską, Katarzynę Warecką, Joannę Marię Wiśniowską i Danutę Wójcicką.
„Tylko otwarcie się na innych zapewni pokój. Takie było też przekonanie Pawła Adamowicza, który doszedł do niego, pracując dla Gdańska. […] I gratuluję wszystkim trzynastu nominowanym, sama nominacja jest najważniejsza, bo to dostrzeżenie wysiłku, pracy na rzecz wartości i innych ludzi”, powiedział dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności Basil Kerski.
Specjalne wyróżnienie Gdańska Rada ds. Równego Traktowania przyznała też pośmiertnie Pawłowi Adamowiczowi, za budowę Gdańska solidarnego, otwartego i równego. Wyróżnienie to przyjęła Magdalena Adamowicz, żona zmarłego prezydenta.