Kraj, Sterniczki

Dunin: Aborcja czasami jest dobra

Dla kobiety, dla społeczeństwa.

– Rodzenie wtedy, kiedy się tego nie chce, to tragedia. Może już pora, żeby powiedzieć: „tak, aborcja czasami jest dobra”. Dla kobiety, dla społeczeństwa. Czasami jest niezbędna, czyli jest dobra – mówi Kinga Dunin w programie Roberta Kowalskiego Sterniczki w Krytyce Politycznej.

Tak zdecydowaną opinię Dunin wygłosiła przy okazji sobotniego Marszu (resztek, jak sama uważa) Godności, którego uczestnicy protestowali przeciwko projektowi ustawy całkowicie zakazującej przerywania ciąży. Zdaniem pisarki i publicystki propozycja całkowitego zakazu aborcji spotka się ze zbyt dużym oporem społecznym, ale może posłużyć partii rządzącej do zaostrzenia dotychczasowego prawa.

– To jest marsz resztek godności kobiet. Fantastycznie, że ten ruch istnieje, ale ocknął się dopiero, kiedy odbierano kobietom ostatnie prawa. Jeżeli mam być Kasandrą, to powstanie tzw. nowy kompromis [aborcyjny – red.]. Gdzieś z łaski zezwoli się na aborcję wtedy, gdy życie kobiety jest zagrożone albo została zgwałcona – mówiła Kinga Dunin w Sterniczkach.

Zobacz Sterniczki w Krytyce Politycznej:

Zdaniem Dunin, winę za bierność kobiet w walce o swoje prawa ponosi przede wszystkim Kościół, ale również same środowiska pro choice. – To są lata religii w szkole. Lata propagandy i zawstydzania kobiet. Wobec kobiet udało się wypracować poczucie winy i wstydu z powodu tego, że mogłyby się opowiedzieć za aborcją. Tak działali również ci, którzy są jak najbardziej zaangażowani w walkę o godność kobiet, mówiąc, że „aborcja nigdy nie jest niczym dobrym, że jesteśmy przeciwko aborcji, tylko rozumiemy, że istnieją wyjątkowe przypadki”.

Kobieta zazwyczaj „puszcza się” z kimś

Pisarka zwróciła również uwagę na sam język debaty wokół aborcji, jej zdaniem z góry przenoszący całą odpowiedzialność na kobiety. – To jest ten wrogi kobietom dyskurs typu „nie uważałaś, to teraz masz”, „nie zezwolimy na aborcję tym, które się puszczały”. Jak kobieta się puszcza, to zazwyczaj z kimś. Zazwyczaj na decyzję kobiety o narodzeniu dziecka wpływa też to, jak zachowuje się jej partner – czy można na niego liczyć, czy chce tego dziecka – mówiła Dunin.

– Tutaj nie można nawet liczyć na alimenty – dodała.
– Kobiety dopuściły do tego, że przez tyle lat trwała w Polsce sytuacja, która jest wyjątkowa na tle cywilizowanego świata. Może jest już pora, żeby powiedzieć: „tak, aborcja czasami jest dobra”. Rodzenie wtedy, kiedy się tego nie chce, to jest tragedia – powiedziała Kinga Dunin w programie Roberta Kowalskiego.

 

**Dziennik Opinii nr 172/2016 (1372)

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Robert Kowalski
Robert Kowalski
Dziennikarz radiowy i telewizyjny
Dziennikarz radiowy i telewizyjny, jego program "Sterniczki" usunięto z radiowej Jedynki w ramach "dobrej zmiany". Obecnie program gości na stronie Krytyki Politycznej.
Zamknij