Felieton

Podręczny słownik na czas koronawirusa

koronawirus

Stronniczy przegląd fraz, których często używamy w ostatnich dniach.


Cena rynkowa – najbardziej sprawiedliwa z najbardziej sprawiedliwych cen świata. Dlatego zawiera w sobie 400-procentowy wzrost marży sprzedawcy w czasach pandemii.

Zawód pielęgniarki – jeden z najważniejszych zawodów w Polsce, a więc jeden z najgorzej w Polsce opłacanych.

Kwarantanna – okres, w którym klasa średnia wypłakuje się na Fejsie, że musi wreszcie pomieszkać w mieszkaniach, które pokupowała na kredyt.

Niewidzialna ręka rynku – jak sama nazwa wskazuje, to ręka, której nie widzisz. Zwłaszcza wtedy, gdy trzeba innym podać pomocną dłoń w czasie zarazy.

Koronawirus i przedsiębiorcy: jak trwoga, to do państwa

Roszczeniowość – sytuacja, gdy pracownik domaga się wypłaty, podczas gdy jego pracodawca dostał bezzwrotną pomoc od państwa.

Hiena – osoba robiąca kampanię wyborczą, gdy inni kandydaci z niej zrezygnowali. Hieny nie unikają kamer.

Śmieciówka – mowa nienawiści osób, które dobrowolnie zrezygnowały z życia o kilka kichnięć dłużej.

Wolny rynek ubezpieczeń – stan, w którym kilkadziesiąt milionów Amerykanów nie ma opieki społecznej i musi płacić za kwarantannę po kilka tysięcy złotych. Największy amerykański wynalazek XXI wieku po bonach żywnościowych i samodzielnym zestawie do naprawy zębów.

Koronawirus nie obali kapitalizmu, tylko dojedzie biednych

Chińczycy – ludzie, co, haha, jedzą nietoperze, wyśmiewani przez Polaków, którzy zajadają się umęczonymi świniami tarzającymi się we własnych odchodach.

Home office – najpopularniejsza przyczyna rozwodów na świecie w latach 2020-2021.

Joint procurement agreement – narzucana nam w obcych językach koncepcja utraty suwerenności poprzez wspólny zakup maseczek i testów wirusowych. Na szczęście Polska zdołała się przed nią obronić.

Musimy być zjednoczeni – hasło ukute ponoć przez kibiców Wisły i Cracovii po śmierci Jana Pawła II i wdrażane z żelazną wręcz konsekwencją przez PiS i PO w miesiącach po katastrofie smoleńskiej.

Marek Jędraszewski – arcybiskup, któremu ponoć sam pan Bóg postanowił udzielić korepetycji z tego, co naprawdę znaczy słowo „zaraza”. Nauka, zdaje się, idzie opornie.

„Tęczowa zaraza”. Uniwersytet Adama Mickiewicza reaguje na homofobiczny hejt Jędraszewskiego

Maski i kombinezony – produkty jednorazowego użytku. Dlatego lepiej wydać pieniądze na coś bardziej trwałego. Na przykład na wirtualny myśliwiec do studia TVP Info.

Dziennikarze niezależni – dziennikarze, którzy niezależnie od panującej pandemii pojechali na narty do Hiszpanii za kasę spółek skarbu państwa.

Psy szczekają, karawana jedzie dalej – obrazek z roku 2021, gdy ostatnia grupa rzekomych homo sapiens w zwartym szyku opuszcza Wyspy Brytyjskie.

Zamykanie granic jest przedwczesne – zapowiedź ministra Dworczyka, która przetrwała całe 48 godzin, co tylko umocniło wiarę w prawdomówność rządu w sprawie niezamykania miast.

Płynność – zdolność do spłacania krótkoterminowych zobowiązań, od wiosny 2020 zabezpieczana kontraktami terminowymi opartymi na parytecie makaronu. Brakiem płynności odznaczać się mogą tylko przedsiębiorcy. U zwykłych ludzi nazywa się to „zawinionym nieróbstwem” i jest dowodem na ich status homo sovieticus.

Rafał Aleksander Ziemkiewicz (w skrócie RAZ) – prawicowy publicysta, którego ksywa bierze się ponoć stąd, że RAZ jeden miał w czymś rację.

Papier toaletowy – zmaterializowany papier wartościowy, za który wiosną 2020 Polska odkupiła Alaskę od USA.

Laptopy – sprzęt, którego brakuje, aby administracja rządowa mogła pracować z domu. Dlatego rząd zamawia 280 limuzyn. Może będą mieć ekrany pokładowe?

Episkopat – zorganizowana grupa następcza, której członkowie następują po tym, jak zarażeni wierni idą do piachu. Episkopat brzydzi się irracjonalnymi fundamentalistami islamskimi.

Łukasz Szumowski – ran mu niegodnym całować, zwłaszcza że to mogą być rany powstałe w czasie pobytu na nartach we Włoszech.

Pożar katedry Notre-Dame – zdarzenie będące zapaścią współczesnej cywilizacji w przeciwieństwie do globalnego ocieplenia i pandemii, gdyż, jak powiedziano w TVP, na razie „trupów jest mało”.

Panika – stan, o którym mówi się tysiące razy, dzięki czemu tysiąc razy szybciej się materializuje. O tym, żeby nie panikować, non stop wspominają zwykle ludzie inteligentni.

Koronawirus: epidemia paniki vs. epidemia ignorancji

Lewica – współczesny ruch polityczny, który jest przekonany, że w Polsce rządzą Tomasz Lis z Wojciechem Maziarskim.

Niech jadą – program motywacyjny dla lekarzy namawiający ich do częstego jeżdżenia na sale operacyjne. Głównie zagraniczne.

Jarosław Kaczyński – mężczyzna, który nas porzucił. Niestety nie na długo.

Małgorzata Kidawa-Błońska – kobieta, która niestety z nami została.

***

Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Bio

Galopujący Major

| Komentator Krytyki Politycznej
Bloger, komentator życia politycznego, współpracownik Krytyki Politycznej. Autor książki „Pancerna brzoza. Słownik prawicowej polszczyzny”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej.