Galopujący Major

Podręczny słownik na czas koronawirusa

koronawirus

Stronniczy przegląd fraz, których często używamy w ostatnich dniach.

Cena rynkowa – najbardziej sprawiedliwa z najbardziej sprawiedliwych cen świata. Dlatego zawiera w sobie 400-procentowy wzrost marży sprzedawcy w czasach pandemii.

Zawód pielęgniarki – jeden z najważniejszych zawodów w Polsce, a więc jeden z najgorzej w Polsce opłacanych.

Kwarantanna – okres, w którym klasa średnia wypłakuje się na Fejsie, że musi wreszcie pomieszkać w mieszkaniach, które pokupowała na kredyt.

Niewidzialna ręka rynku – jak sama nazwa wskazuje, to ręka, której nie widzisz. Zwłaszcza wtedy, gdy trzeba innym podać pomocną dłoń w czasie zarazy.

Koronawirus i przedsiębiorcy: jak trwoga, to do państwa

Roszczeniowość – sytuacja, gdy pracownik domaga się wypłaty, podczas gdy jego pracodawca dostał bezzwrotną pomoc od państwa.

Hiena – osoba robiąca kampanię wyborczą, gdy inni kandydaci z niej zrezygnowali. Hieny nie unikają kamer.

Śmieciówka – mowa nienawiści osób, które dobrowolnie zrezygnowały z życia o kilka kichnięć dłużej.

Wolny rynek ubezpieczeń – stan, w którym kilkadziesiąt milionów Amerykanów nie ma opieki społecznej i musi płacić za kwarantannę po kilka tysięcy złotych. Największy amerykański wynalazek XXI wieku po bonach żywnościowych i samodzielnym zestawie do naprawy zębów.

Koronawirus nie obali kapitalizmu, tylko dojedzie biednych

Chińczycy – ludzie, co, haha, jedzą nietoperze, wyśmiewani przez Polaków, którzy zajadają się umęczonymi świniami tarzającymi się we własnych odchodach.

Home office – najpopularniejsza przyczyna rozwodów na świecie w latach 2020-2021.

Joint procurement agreement – narzucana nam w obcych językach koncepcja utraty suwerenności poprzez wspólny zakup maseczek i testów wirusowych. Na szczęście Polska zdołała się przed nią obronić.

Musimy być zjednoczeni – hasło ukute ponoć przez kibiców Wisły i Cracovii po śmierci Jana Pawła II i wdrażane z żelazną wręcz konsekwencją przez PiS i PO w miesiącach po katastrofie smoleńskiej.

Marek Jędraszewski – arcybiskup, któremu ponoć sam pan Bóg postanowił udzielić korepetycji z tego, co naprawdę znaczy słowo „zaraza”. Nauka, zdaje się, idzie opornie.

„Tęczowa zaraza”. Uniwersytet Adama Mickiewicza reaguje na homofobiczny hejt Jędraszewskiego

Maski i kombinezony – produkty jednorazowego użytku. Dlatego lepiej wydać pieniądze na coś bardziej trwałego. Na przykład na wirtualny myśliwiec do studia TVP Info.

Dziennikarze niezależni – dziennikarze, którzy niezależnie od panującej pandemii pojechali na narty do Hiszpanii za kasę spółek skarbu państwa.

Psy szczekają, karawana jedzie dalej – obrazek z roku 2021, gdy ostatnia grupa rzekomych homo sapiens w zwartym szyku opuszcza Wyspy Brytyjskie.

Zamykanie granic jest przedwczesne – zapowiedź ministra Dworczyka, która przetrwała całe 48 godzin, co tylko umocniło wiarę w prawdomówność rządu w sprawie niezamykania miast.

Płynność – zdolność do spłacania krótkoterminowych zobowiązań, od wiosny 2020 zabezpieczana kontraktami terminowymi opartymi na parytecie makaronu. Brakiem płynności odznaczać się mogą tylko przedsiębiorcy. U zwykłych ludzi nazywa się to „zawinionym nieróbstwem” i jest dowodem na ich status homo sovieticus.

Rafał Aleksander Ziemkiewicz (w skrócie RAZ) – prawicowy publicysta, którego ksywa bierze się ponoć stąd, że RAZ jeden miał w czymś rację.

Papier toaletowy – zmaterializowany papier wartościowy, za który wiosną 2020 Polska odkupiła Alaskę od USA.

Laptopy – sprzęt, którego brakuje, aby administracja rządowa mogła pracować z domu. Dlatego rząd zamawia 280 limuzyn. Może będą mieć ekrany pokładowe?

Episkopat – zorganizowana grupa następcza, której członkowie następują po tym, jak zarażeni wierni idą do piachu. Episkopat brzydzi się irracjonalnymi fundamentalistami islamskimi.

Łukasz Szumowski – ran mu niegodnym całować, zwłaszcza że to mogą być rany powstałe w czasie pobytu na nartach we Włoszech.

Pożar katedry Notre-Dame – zdarzenie będące zapaścią współczesnej cywilizacji w przeciwieństwie do globalnego ocieplenia i pandemii, gdyż, jak powiedziano w TVP, na razie „trupów jest mało”.

Panika – stan, o którym mówi się tysiące razy, dzięki czemu tysiąc razy szybciej się materializuje. O tym, żeby nie panikować, non stop wspominają zwykle ludzie inteligentni.

Koronawirus: epidemia paniki vs. epidemia ignorancji

Lewica – współczesny ruch polityczny, który jest przekonany, że w Polsce rządzą Tomasz Lis z Wojciechem Maziarskim.

Niech jadą – program motywacyjny dla lekarzy namawiający ich do częstego jeżdżenia na sale operacyjne. Głównie zagraniczne.

Jarosław Kaczyński – mężczyzna, który nas porzucił. Niestety nie na długo.

Małgorzata Kidawa-Błońska – kobieta, która niestety z nami została.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Galopujący Major
Galopujący Major
Komentator Krytyki Politycznej
Bloger, komentator życia politycznego, współpracownik Krytyki Politycznej. Autor książki „Pancerna brzoza. Słownik prawicowej polszczyzny”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej.
Zamknij