Idee nie działają.
Same.
Ktoś musi stanąć za ideą.
Człowiek. Jeden lub wielu.

Idee pomagają wymyślić świat na nowo, kiedy trzeba to zrobić.
Ułatwiają zrozumienie, podtrzymują nadzieję, uwalniają od lęku.
Idee nie są odważne. Nie mają wyobraźni. Nie mają kolorów.
To człowiek, który stanął po stronie idei – jest bohaterem.

Zobaczył i pokazuje innym to, co niewidoczne.
Uwierzył, że utopia wypowiedziana dziś,
jutro może stać się barwną rzeczywistością.

Idee rodzą się z krytyki.
Powstają z myślenia.
A kiedy budzi się rozum, kończy się marazm.
Krytyczne myślenie napędza do działania.

Idee to słowa.
Które mają wartość i moc.
Nie chcemy ich tylko tworzyć ani bronić.
Zamierzamy je urzeczywistnić.

Dla Polski otwartej, zielonej i solidarnej.
Tworzonej wspólnie z wami.
Słowem i działaniem.

Przepisujemy idee na rzeczywistość.
Krytyka Polityczna

Felieton

Atak na prezydenta Adamowicza

Paweł Adamowicz

W całej Polsce organizowane są dziś marsze i wiece przeciwko przemocy i nienawiści. Ludzie, poproszeni o to przez lekarzy i otoczenie prezydenta Adamowicza, oddają krew.

Wczoraj wieczorem prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem podczas koncertu finałowego Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Kiedy dotarła do mnie ta wiadomość byłam zszokowana. Pół nocy śledziłam doniesienia medialne w oczekiwaniu na jedną tylko wiadomość: jaki jest stan zdrowia pana prezydenta.

Operacja trwała do późnych godzin nocnych. Kiedy przed drzwi kliniki wyszedł lekarz poinformować, że Paweł Adamowicz żyje, że operacja się zakończyła i o tym, że teraz decydujące będą najbliższe godziny, odetchnęłam z ulgą. Ale wiem, że teraz czeka na najtrudniejsze. Zachowanie spokoju i nieskoczenie sobie do gardeł. Nierozkręcenie spirali nienawiści i wzajemnych oskarżeń.

W całej Polsce organizowane są dziś marsze i wiece przeciwko przemocy i nienawiści. Ludzie, poproszeni o to przez lekarzy i otoczenie prezydenta Adamowicza, oddają krew. Wierzący modlą się.

Nie chcę komentować tej tragedii. W tej chwili, w poniedziałkowy poranek, najważniejsze jest zdrowie prezydenta Gdańska i to, co w tej chwili najbardziej chcę przeczytać, to że stan zdrowia Pawła Adamowicza jest stabilny.

Bio

Agnieszka Wiśniewska

| Redaktorka naczelna strony KrytykaPolityczna.pl
Redaktorka naczelna strony KrytykaPolityczna.pl, w latach 2009-2015 koordynowała działania Klubów Krytyki Politycznej. Absolwentka polonistyki na UKSW, socjologii na UW i studiów podyplomowych w IBL PAN. Autorka biografii Henryki Krzywonos "Duża Solidarność, mała solidarność" oraz wywiadu-rzeki z Małgorzatą Szumowską "Kino to szkoła przetrwania". Redaktorka książek filmowych w Wydawnictwie Krytyki Politycznej. m.in."Kino polskie 1989-2009. Historia krytyczna", "Polskie kino dokumentalne 1989-2009. Historia polityczna". Współautorka książki "Współpraca. Przewodnik dla dzieci".

Komentarze

System komentarzy niedostępny w trybie prywatnym przeglądarki.