Rozmowa z Urszulą Ptak, mieszkającą w Niemczech nauczycielką zawodowo zajmującą się integracją migrantów.
Świat wciąż patrzy na Ukrainę przez rosyjskie okulary [rozmowa]
Kiedy widzisz bezmiar cierpienia wywoływanego przez Rosjan, dzieci bez rąk i nóg, zmienia ci się optyka. Popychanie nas w tej sytuacji do pokojowego dialogu odbieram jako akt przemocy – mówi ukraińska filozofka Olha Mukha.
Syria, Izrael, Rosja, Turcja. Co się dzieje na Bliskim Wschodzie? [rozmowa]
Hezbollah liże rany w Libanie po błyskawicznej wojnie z Izraelem, Syria została przejęta przez protureckie i dżihadystowskie milicje, a Iran boi się, że będzie następny. Co będzie dalej, zależy od Trumpa – mówi doktorka nauk o polityce Agnieszka Bryc.
Ukraina: Cała nadzieja w Trumpie? „Lepszy koszmarny koniec niż koszmar bez końca”
Putin czuje się silny, prowokuje Zachód. Jeśli wkurzy tym Trumpa – spekulują niektórzy – wybuchnie walka kogutów, na której Ukraina może tylko skorzystać.
Protestujący w Gruzji nie mają szans
Rozmowa z Wojciechem Wojtasiewiczem, ekspertem PISM.
Ukraina wybiera między dżumą a cholerą [korespondencja z Kijowa]
Ponad połowa Ukraińców chce zakończenia wojny tak szybko, jak to możliwe. Do ustępstw bardziej skłonne są ostrzeliwane niemal codziennie południe i wschód kraju, znacznie mniej – względnie spokojny zachód.
Ostateczna porażka rządu Scholza. Do władzy w Niemczech powróci chadecja
Dla Polski rządy chadecji to dobra wiadomość, szczególnie w wariancie z Zielonymi, bo partia ta nie ma żadnych sentymentów wobec Rosji.
Związek strzelecki w zgodzie z lewicowymi wartościami [rozmowa]
Chcemy pokazać, że patriotyzm może mieć inkluzywny wymiar – mówi Krzysztof Ruciński, założyciel Związku Strzeleckiego im. Kazimierza Pużaka.
Dlaczego wybory w Gruzji wygrał Kreml?
W sobotę w Gruzji odbyły się historyczne wybory parlamentarne. Sprzyjająca Rosji partia władzy wygrała je w cuglach. Jak to możliwe w kraju, w którym według badań nawet 90 proc. obywateli chce przystąpienia do Unii?
Można powiedzieć, że wojna przysłużyła się promocji ukraińskiego kina [rozmowa]
W Ukrainie powstają nie tylko filmy o wojnie, ale też sporo filmów o latach 90. i dorastaniu w tamtym czasie – to tendencja, którą obserwowaliśmy już przed wojną – mówi Martyna Lach, organizatorka Ukraina! Festiwal Filmowy.
Triumf radykałów w Austrii. Tak biedniejąca klasa średnia mści się na słabszych
Austriacki mainstream chciałby otoczyć zwycięską partię kordonem sanitarnym, ale nawet jeśli uda się stworzyć szeroką koalicję przeciwko skrajnej prawicy, kraj czekają mroczne czasy.
Niemcy zamykają granice. Czy to początek końca strefy Schengen? [rozmowa]
Presja opinii publicznej na zaostrzenie polityki migracyjnej jest tak duża, że podporządkowują się jej właściwie wszystkie partie, co tylko pogłębiło się po wyborach we wschodnich Niemczech – mówi dr Łukasz Jasiński, analityk ds. Niemiec w Programie Trójkąta Weimarskiego.