Podcasty

Izrael przestał być państwem europejskim

W „Bloku wschodnim” rozmawiamy z drą Agnieszką Bryc, politolożką specjalizująca się w sprawach bliskowschodnich o politycznym klinczu w trójkącie Izrael–Rosja–Iran.

Widmo wojny irańsko-izraelskiej, stale obecne w relacjach tych dwóch państw, staje się w ostatnim czasie coraz bardziej realne. Zbrojna inwazja Izraela w Gazie i ostatnio w Libanie wywołała reakcję Teheranu w postaci wypuszczenia dronów i pocisków balistycznych w kierunku Izraela. Konfrontacja tych dwóch graczy, pozostających de facto w stanie wojny, ale do tej pory prowadzonej w cieniu, teraz staje się konfrontacją otwartą.

SŁUCHAJ NA SPOTIFY:

SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS

SŁUCHAJ NA SPREAKER

Agnieszka Bryc uspokaja nasze obawy co do otwartej wojny regionalnej. Chociaż obie potęgi są egzystencjalnymi wrogami, politolożka nie przewiduje wybuchu regularnych działań wojennych w najbliższym czasie. Wspólnie próbujemy więc zrozumieć, w jakim kierunku rozwinie się ten konflikt i jaką rolę w tej bliskowschodniej układance odgrywa Rosja. Kreml, uważany za tradycyjnego sojusznika Izraela, po ataku terrorystycznym Hamasu zareagował krytyką jego władz i zdaje się popierać Hamas. Jednocześnie Iran od wielu miesięcy dostarcza Rosji słynne drony uderzeniowe Shahed i być może broń balistyczną. W tym czasie Izrael wcale nie kwapił się z wyrażeniem poparcia dla Ukrainy w jej wojnie obronnej przeciwko Rosji. Agnieszka wyjaśnia nam tę skomplikowaną logikę ulotnych sojuszy.

Žižek: Na Bliskim Wschodzie bez zmian

Podobnie jak Rosja, która dokonuje zwrotu azjatyckiego w swojej polityce, Izrael też przestaje być państwem tożsamościowo europejskim, a ewoluuje w kierunku modelu państwa bliskowschodniego. Oznacza to, że nie ma sojuszy, których nie można zawrzeć, i nie ma partnerów, których nie można zdradzić. Doszukujemy się tu podobieństw do rosyjskiej rzeczywistości politycznej, rządzącej się etyką „pacanską”, czyli osiedlowych dresiarzy respektujących jedynie siłę i biegłych w taktycznej zmianie sojuszników. Agnieszka Bryc konceptualizuje dla nas ten proces, nazywając go w rozmowie „natywizacją”, która dotyczy nie tylko klasy rządzącej, ale też szerzej społeczeństw Rosji i Izraela.

Blok wschodni

„Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu Blok wschodni, który prowadzą Paulina Siegień i Wojciech Siegień. O państwach, które leżą na wschód od Polski, chcemy mówić centralnie, bo uważamy, że tam dzisiaj decyduje się przyszłość Europy i demokracji. Dlatego naszą uwagę kierujemy w stronę Ukrainy, która zmaga się z otwartą i niesprowokowaną rosyjską agresją. Ale będziemy odwiedzać także inne państwa, które w wyniku rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie stanęły na geopolitycznym rozdrożu i szukają odpowiedzi na pytanie o swoje miejsce na mapie międzynarodowych sojuszy.

Obserwuj kanał, żeby nie przegapić nowych odcinków.

Podcast powstaje dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

 

**

Paulina Siegień – dziennikarka i reporterka związana z Trójmiastem, Podlasiem i Kaliningradem. Pisze o Rosji i innych sprawach, które uzna za istotne, regularnie współpracuje także z New Eastern Europe. Absolwentka Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego i filologii rosyjskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka książki Miasto bajka. Wiele historii Kaliningradu (2021), za którą otrzymała Nagrodę Conrada.

Wojciech Siegień – etnolog, psycholog, absolwent Kolegium MISH UW, ekspert ds. Europy Wschodniej. Prowadził badania terenowe w Białorusi i Rosji, a od 2017 roku w Donbasie. Specjalizuje się w problematyce militaryzacji społecznej i kulturowej. Wraz z Pauliną Siegień prowadzi podcast Na Granicy.

Posłuchaj też innych podcastów Krytyki Politycznej: 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij