Newsletter KP

Słabe państwo na progu paniki [Newsletter KP]

Za oknem wieczny listopad, dobre humorki pożera depresja klimatyczna, a polskiemu systemowi ochrony zdrowia pokazuje się faki. Do tego wszystkiego media postanowiły wprowadzić Polaków i Polki w przeliczalną na kliki panikę przed koronawirusem. Co prawda w Warszawie dużo łatwiej zginąć pod kołami samochodu niż od jakiegokolwiek wirusa, ale trudno się dziwić, że zażarło: polskie państwo nie rozpieszcza naszego doń zaufania. I nie jest w tym osamotnione.

Co tydzień redakcja Krytyki Politycznej poleca Wam w newsletterze najciekawsze teksty ostatnich dni. Czytelniczki i czytelnicy, którzy są zapisani na newsletter, dostali poniższy tekst już wczoraj. W tym tygodniu newsletter przygotowała Kaja Puto. Zapiszcie się na newsletter, a regularnie będziecie dostawać od nas autorski przegląd tygodnia.

*

Czy jesteśmy gotowi na wirusa Covid-2019? To pytanie stawiają sobie dziś wszystkie europejskie rządy. Choć śmiertelność spowodowana wirusem nie jest wysoka, wirus – jak pokazuje przykład Włoch – potrafi się szybko rozprzestrzeniać. A to wywołuje panikę, która okazuje się dla władzy nie mniejszym wyzwaniem niż sama choroba – o czym pisze dla nas Maria Libura.

Koronawirus: pandemia, panika i polityka

czytaj także

Jak bardzo brak zaufania do rządzących wpływa na okołokoronawirusową panikę, pokazują newsy z Ukrainy. Mieszkańcy regionu, do którego mieli trafić na kwarantannę ich ewakuowani z Wuhan współobywatele, zablokowali drogę, by do tego nie dopuścić. Smutny obrazek braku ludzkiej solidarności? Nie tylko – pisze Olena Babakova. Ukraińcy po prostu nie wierzą w swoje państwo.

Co się dzieje, kiedy obywatele nie ufają państwu: ukraińska panika wokół koronawirusa

„Około 8 milionów ludzi w Stanach Zjednoczonych rozpoczęło kampanię crowdfundingową, by pokryć koszty opieki zdrowotnej dla siebie lub członka swojej rodziny” – alarmuje na naszych łamach Jake Johnson. Bernie Sanders słusznie zauważa, że „nikt nie powinien błagać o pieniądze, aby uzyskać niezbędną opiekę zdrowotną w najbogatszym kraju świata”. Tylko że takie stanowisko w USA wydaje się radykalizmem.

Progresywna polityka w interesie średniaków

Również i u nas „radykalnie lewicowymi” nazywa się rozwiązania w polityce społecznej, co do których w wielu krajach Europy Zachodniej panuje ponadpartyjny konsensus. Dzieje się tak dlatego – pisze Piotr Wójcik – że nasza klasa średnia błędnie odbiera je jako zagrożenie. A przecież ograniczenie lawinowo rosnących nierówności jest właśnie w jej interesie.

Progresywna polityka w interesie średniaków

Tymczasem państwo z tektury zabija – przekonaliśmy się o tym w ferie, kiedy trzy narciarki padły ofiarą fruwającej w powietrzu samowolki budowlanej. Ale to niejedyna bolączka Tatr: w dobie przemian klimatycznych szkodzi jej również sztuczne naśnieżanie. Szczególnie takie, której towarzyszy ułańska fantazja, o czym piszę nieco skruszona w felietonie z narciarskich wczasów.

Zagadka: Ile górskich rzek trzeba wysuszyć, żebyś mógł ponadupcać na nartach?

Za nami kolejna rocznica wyzwolenia Auschwitz. Polska prawica jak zwykle upierała się z tej okazji, że Polacy masowo pomagali Żydom. Tezie tej przeczą liczne dowody historyczne, ale również świadectwa literackie. Bożena Keff przygląda się polskiej prozie lat 40. i 50. I wraz z Zofią Nałkowską, Kazimierzem Brandysem czy Tadeuszem Różewiczem rozmyśla nad polskimi postawami wobec Zagłady. Ku przestrodze.

**
Jeśli chcesz co tydzień otrzymywać nasz newsletter – zapisz się.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Kaja Puto
Kaja Puto
Reportażystka, felietonistka
Dziennikarka i redaktorka zajmująca się tematyką Europy Wschodniej, migracji i nacjonalizmu. Współpracuje z mediami polskimi i zagranicznymi jako freelancerka. Związana z Krytyką Polityczną, stowarzyszeniem reporterów Rekolektyw i stowarzyszeniem n-ost – The Network for Reporting on Eastern Europe. Absolwentka MISH UJ, studiowała też w Berlinie i Tbilisi. W latach 2015-2018 wiceprezeska wydawnictwa Ha!art.
Zamknij