W najnowszym odcinku „Przy Kawie o Sprawie” ekspertki zastanawiają się, czy moda na używanie męskich końcówek grozi seksualizacją polskich dzieci. Na nowy odcinek programu zaprasza Agata Diduszko-Zyglewska.

– Każdy w Polsce wie, że pilotka to osoba kierująca samolotem, a pilot to urządzenie elektroniczne do sterowania telewizorem. Każdy wie, że prezeska to człowiek na czele zarządu lub partii, a dyrektorka to ktoś, kto szefuje instytucji. W polszczyźnie forma rzeczownika nie przesądza przecież o tym, czy mamy na myśli mężczyznę czy kobietę – przekonuje we wstępie do programu prowadząca Agata Diduszko-Zyglewska. – A jednak środowiska maskulinistyczne upierają się przy używaniu męskich końcówek. Dla jednych to nieszkodliwa fanaberia, ale dla innych niebezpieczna ideologia, której celem jest seksualizacja języka i używających go dzieci!

Publicystka Agata Szczęśniak postuluje rezygnację nie tylko z męskich końcówek, ale w ogóle z używania liter, które potencjalnie mogą powodować u dzieci predylekcję do masturbacji i w następstwie prowadzić do ślepoty. Piętnuje też orgie liternicze w liberalnych mediach.

Dr Elżbieta Korolczuk staje w obronie ograniczonego (ale bez ostentacji, najlepiej tylko w domu, kiedy nikt obcy nie będzie narażony na kontakt) używania męskich końcówek i ponownie ostrzega przed groźbą wyginięcia mężczyzn, a także chwali lewicową inicjatywę zapewnienia mężczyznom bezpiecznych pierwszych miejsc na listach wyborczych.

Narodowa pisarka dr Sylwia Chutnik naświetla stan badań nad możliwościami eliminacji liter z pisarstwa i przywołuje cenne słowa profesora ministra kultury, który – zapewne intuicyjnie wyczuwając niebezpieczeństwa płynące z nadużywania męskich końcówek – namawia mężczyzn do wstrzemięźliwości twórczej.

Prof. Gertruda Grabb przedstawia nową, bezcenną – i jak zawsze opartą na tradycyjnych porzekadłach – inicjatywę Stowarzyszenia Tradycyjnych Matek i Żon, a wodzianek Grześ Laszuk zachęca do słuchania Radia Kapitał, które z myślą o bezpieczeństwie dzieci i dorosłych stosuje w swoich audycjach wyłącznie człony wyrazów.

W najnowszej Przy kawie o sprawie znajdziecie też zapowiedź Europejskiego Kongresu Kobiet, który w całości zostanie poświęcony zagadnieniu uczynienia Polski, a w perspektywie także całej Europy, strefą wolną od męskich końcówek, a także wszystkich liter z wyjątkiem litery „t”, która kształtem przypomina krzyż.

Bezpiecznego oglądania!

Na Europejski Kongres Kobiet w Szczecinie (27–28.09.2019) zarejestrujesz się tutaj.

***
#PrzyKawieoSprawie nie ma na celu wyśmiewania konkretnych polityków, poglądów ani religii, pokazuje natomiast, jak niewłaściwe połączenie polityki, religii i mizoginii w polskich mediach prowadzi do degradacji debaty publicznej. Teksty użyte w programie to w dużej mierze cytaty i parafrazy prawdziwych wypowiedzi publicystów i polityków na temat najintymniejszych sfer życia polskich kobiet. Z badań wynika, że w debacie medialnej na każdy głos kobiecy przypada siedem głosów męskich. Nie podobają nam się #mediabezkobiet

Włączamy telewizor, radio, idziemy na debatę, a tam sami panowie. Nie mamy nic przeciwko mężczyznom, ale wydaje nam się, że dobrze by było, gdyby w debacie publicznej uczestniczyły także kobiety. W końcu stanowią połowę społeczeństwa. Z doświadczenia wiemy, jak często argumentem tłumaczącym nieobecność kobiet w debacie jest mówienie, że po prostu „nie ma ekspertek”, które mogą zabrać głos na dany temat. Nie podobają się nam #MediaBezKobiet i chcemy je zmienić. Budujemy ogólnopolską bazę ekspertek (www.ekspertki.org) Włączcie się!

Koncepcja programu, scenariusz i prowadzenie: Agata Diduszko-Zyglewska
Gościnie: Sylwia Chutnik, Elżbieta Korolczuk, Agata Szczęśniak
Asystent: Grzegorz Laszuk
Zdjęcia i montaż: New Media Project
Oprawa graficzna: Katarzyna Błahuta
Produkcja: Krytyka Polityczna

Dziękujemy Grzegorzowi Lewandowskiemu i Barowi Studio w Warszawie za wsparcie i gościnę.
Film został zrealizowany przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie.
Premiera odcinka na dużym ekranie odbywa się podczas Europejskiego Kongresu Kobiet w Szczecinie 28 września 2019 r. w Operze na Zamku.

Przy kawie o sprawie S02E01:

Przy kawie o sprawie S01E06:

Przy kawie o sprawie S01E05:

Przy kawie o sprawie S01E04:

Przy kawie o sprawie S01E03

Przy kawie o sprawie S01E02

Przy kawie o sprawie S01E01

Rys. Marta Frej dla Krytyki Politycznej
Rys. Marta Frej dla Krytyki Politycznej

 

KP-kobiety-program-Marta-Frej
Rys. Marta Frej dla Krytyki Politycznej

 

baner-ekspertki

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Agata Diduszko-Zyglewska
Agata Diduszko-Zyglewska
Polityczka Lewicy, radna Warszawy
Dziennikarka, działaczka społeczna, polityczka Lewicy, w 2018 roku wybrana na radną Warszawy. Współautorka mapy kościelnej pedofilii i raportu o tuszowaniu pedofilii przez polskich biskupów; autorka książki „Krucjata polska” i współautorka książki „Szwecja czyta. Polska czyta”. Członkini zespołu Krytyki Politycznej i Rady Kongresu Kobiet. Autorka feministycznego programu satyrycznego „Przy Kawie o Sprawie” i jego prowadząca, nominowana do Okularów Równości 2019. Współpracuje z „Gazetą Wyborczą" i portalem Vogue.pl.
Zamknij