Kinga Dunin

Z rodziną najlepiej wychodzi się na spocie

„Usiądźmy przy jednym stole, jak jedna wielka rodzina” – ciepło zachęca nas Donald Tusk na spocie, który ma stanowić symboliczną przeciwwagę dla dzisiejszego marszu PiS. „Jesteśmy wielkim narodem” – tak zaczyna i miło się do nas uśmiecha. Ten nacjonalistyczny bajer aż tak bardzo nie różni go od Kaczyńskiego i reszty, tyle że wizji narodu wciąż walczącego o niepodległość przeciwstawia wizję narodu spełnionego i rodzinnego. Obie są jednak równie fałszywe.

Jeśli Polacy to jedna rodzina, to jak ona wygląda naprawdę? Babcia od lat kwęka w łóżku, ale niestety rodzina nie ma pieniędzy, żeby posłać ją do lekarza, chociaż pan domu rozwalony na kanapie kawior popija szampanem. Niepełnosprawne dzieci trzyma się w komórce, żeby nie psuły obrazu. Kobiety bije, żeby znały swoje miejsce. Wujka geja obchodzi się szerokim łukiem. Nikt nikomu nie pomaga, bo każdy walczy o swoje. Kiedy zaczyna brakować pieniędzy, pasa zaciskać mają najsłabsi. Staropolska gościnność kończy się za murami ośrodków dla uchodźców.  

Jeśli to jest rodzina, to dość patologiczna i na dodatek zakłamana. 

Możemy wybierać między kłamstwem Kaczyńskiego i Tuska. Między nacjonalizmem jadowitym a waniliowym. Między instrumentalną nienawiścią, a fałszywą miłością. Z pudełka wyskakują na zmianę diabełek i aniołek. Zbliżają się święta, kolędnicy ruszyli z szopkami. 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Kinga Dunin
Kinga Dunin
Socjolożka, publicystka, pisarka, krytyczka literacka
Socjolożka, publicystka, pisarka, krytyczka literacka. Od 1977 roku współpracowniczka KOR oraz Niezależnej Oficyny Wydawniczej. Po roku 1989 współpracowała z ruchem feministycznym. Współzałożycielka partii Zielonych. Autorka licznych publikacji (m.in. „Tao gospodyni domowej”, „Karoca z dyni” – finalistka Nagrody Literackiej Nike w 2001) i opracowań naukowych (m.in. współautorka i współredaktorka pracy socjologicznej "Cudze problemy. O ważności tego, co nieważne”). Autorka książek "Czytając Polskę. Literatura polska po roku 1989 wobec dylematów nowoczesności", "Zadyma", "Kochaj i rób".
Zamknij