Świat

Życie w rękach położnych

Nie możemy spocząć, póki nie zaradzimy tym milionom śmierci, które co roku towarzyszą ciążom, porodom i wczesnemu życiu.

Kilka ostatnich dziesięcioleci przyniosło niewyobrażalny postęp w zakresie ochrony zdrowia kobiet i dzieci. Od 1990 r. o 50% zmniejszyła się liczba przypadków śmierci dzieci na skutek chorób, którym można zapobiec, a śmiertelność wśród matek zmalała o 45%. Jednak pomimo tego nadal stanowczo zbyt wiele matek i noworodków umiera z powodu niedostatecznej opieki zdrowotnej. Dostęp do wykwalifikowanych położnych uratowałby życie wielu spośród nich.

Co roku średnio milion dzieci umiera w ciągu pierwszego dnia po urodzeniu. Ponad milion noworodków rodzi się martwych. Ponad 300 tysięcy matek umiera w czasie ciąży i porodu – to liczba ofiar śmiertelnych przekraczająca całą populację Namibii. Większości z tych śmierci – dokładnie 56% – można zapobiec.

Prawo kobiet do aborcji zatrzyma… epidemię Zika

Gdyby wszystkie kobiety podczas ciąży i porodu miały dostęp do położnej, nie wspominając już o odpowiednio wyposażonych oddziałach świadczących podstawową opiekę w nagłych wypadkach, co roku można byłoby uratować milion ludzkich istnień. A jednak położnictwo jest chronicznie lekceważone i niedostatecznie finansowane przez rządy i społeczności na całym świecie.

Jako osobom towarzyszącym przy porodach, to właśnie położnym najłatwiej jest ratować życie matek i ich dzieci. Dobrze wyszkolona, znająca się na rzeczy położna może wykonać 87% wszelkich koniecznych zadań w zakresie ochrony zdrowia podczas ciąży i po porodzie. Położne zapewniają wysokiej jakości, wszechstronną opiekę w wielu obszarach zdrowia. Nie ma znaczenia, czy jest się miliarderem w Ameryce, czy małorolnym rolnikiem w Tanzanii, wykwalifikowana położna zapewni nam profesjonalne wsparcie, jakiego nie zaoferuje żaden inny pracownik służby zdrowia.

Matka z dzieckiem i położna w Ugandzie. Fot. The White Ribbon Alliance, flickr.com
Matka z dzieckiem i położna w Ugandzie. Fot. The White Ribbon Alliance, flickr.com

Opieka położnych sięga o wiele dalej niż sama ciąża i poród, obejmując podstawową edukację, monitorowanie stanu zdrowia i podstawową opiekę zdrowotną dla niemowląt, nastolatków i matek podczas całego cyklu życia. Położne są na pierwszej linii frontu w zakresie prowadzenia profilaktyki chorób. To one udzielają informacji o zdrowiu reprodukcyjnym, co może pomóc w powstrzymaniu rozprzestrzeniania się wirusa HIV i innych chorób przenoszonych drogą płciową. Uczą higieny i zdrowego trybu życia. I to one właśnie często szczepią i monitorują szczepienia kobiet w ciąży, noworodków i niemowląt.

Dodatkowo, zintegrowane podejście w ramach pierwszego kontaktu pozwala położnym przekroczyć przepaść dzielącą ośrodki zdrowia w odizolowanych obszarach wiejskich i społeczności, którym mają one służyć. Dzięki specyficznemu wykształceniu i warunkom pracy, położne są często filarem, na którym spoczywa powszechna opieka zdrowotna.

Skoro położne są tak praktycznym i oszczędnym rozwiązaniem wielu problemów związanych ze zdrowiem nie tylko matek, ale i całych społeczności, to brak większego politycznego wsparcia dla nich ze strony polityków, którzy twierdzą, że dbają o bezpieczeństwo kobiet i dzieci, jest zadziwiający. I nie jest to problem występujący jedynie w krajach o niskim i średnim poziomie dochodów – nawet państwom o wysokim poziomie dochodów, takim jak Kanada, także trudno jest zaspokoić potrzeby w zakresie doboru i finansowania wystarczająco dużej liczby położnych.

To musi się zmienić. Aby wyrównać różnice między tymi, którzy korzystają z dobrej opieki zdrowotnej i tymi, którzy z niej korzystać nie mogą, na całym świecie, potrzeba 350 tysięcy więcej położnych. Z punktu widzenia finansów publicznych kształcenie położnych jest wyjątkowo skutecznym i oszczędnym sposobem na osiągnięcie tego celu. Polityka i finansowanie ukierunkowane na kształcenie i szkolenie położnych oraz uregulowanie prawne ich pracy mogą przynieść nawet szesnastokrotny zwrot z inwestycji, bo kiedy położne obecne są w czasie ciąży i porodu, matki rzadziej potrzebują kosztownych nagłych interwencji, takich jak cesarskie cięcie.

Petersen: Przyjmować poród po ludzku

czytaj także

Petersen: Przyjmować poród po ludzku

Fragment książki Sylwii Szwed

To, że rządy i organizacje społeczeństwa obywatelskiego poświęciły położnym tak niewiele uwagi, jest w równej mierze zaskoczeniem, jak i rozczarowaniem. Wszystkie rządy, które wysoko sobie cenią swoich obywateli, i wszyscy obywatele, którzy wysoko sobie cenią swoje rodziny, powinni wspierać politykę rozszerzającą ten obszar opieki zdrowotnej. Mając dostęp do odpowiednich środków położne będą ratować życie przed, w trakcie i po porodzie, a wyniki zdrowotne będą przez to ogólnie lepsze.

Program szkoleniowy dla położnych w Kambodży. Fot. Department of Foreign Affairs and Trade
Program szkoleniowy dla położnych w Kambodży. Fot. Department of Foreign Affairs and Trade, Flickr.com

Aby zwrócić uwagę na wyjątkową rolę położnych, Międzynarodowa Konfederacja Położnych (ICM) organizuje w tym tygodniu po raz trzydziesty pierwszy swój odbywający się co trzy lata Kongres, tym razem w Toronto. Od blisko stu lat Konfederacja działa na rzecz kobiet poprzez wspieranie opiekujących się nimi położnych.

Nie możemy spocząć, póki nie zaradzimy tym milionom śmierci, które co roku towarzyszą ciążom, porodom i wczesnemu życiu. Dlatego prosimy rządy i darczyńców na całym świecie o zwrócenie należnej uwagi na położnictwo – zdroworozsądkowe rozwiązanie ogólnoświatowego kryzysu służby zdrowia.

Światowi przywódcy muszą ująć się za tymi, którzy wspierają kobiety i dzieci w najbardziej newralgicznych momentach życia. Nadszedł czas, aby przyznać im środki, które pozwolą im wykonywać tę niezbędną pracę. Nie tylko o noworodki troszczą się przecież położne, ale o całe nasze życie.

Czy Afryka ma problem przez… zbyt wiele szpitali?

**
Jakaya Kikwete, były prezydent Tanzanii, jest członkiem Międzynarodowej Komisji ds. Finansowania Ogólnoświatowej Możliwości Kształcenia (ang. International Commission on Financing Global Education Opportunity).

Toyin Saraki jest założycielką i przewodniczącą fundacji Wellbeing Foundation Africa.

Copyright: Project Syndicate, 2017. Z angielskiego tłumaczyła Katarzyna Byłów-Antkowiak.

Dąbrowska: Nic cudownie nie spływa na nas podczas porodu

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij