Świat

W Kijowie pobito redaktora naczelnego ukraińskiej „Krytyki Politycznej”

Wyrazy solidarności i wsparcia dla Wasyla Czerepanina. 

Nieznani sprawcy w mundurach w dniu 23 września pobili w Kijowie redaktora naczelnego ukraińskiej edycji pisma „Krytyka Polityczna”, doktora nauk humanistycznych i wykładowcę na Uniwersytecie Narodowym Akademia Kijowsko-Mohylańska, szefa Centrum Badań nad Kulturą Wizualną.

Wasyl Czerepanyn aktywnie uczestniczy w społecznym, naukowym i artystycznym życiu stolicy Ukrainy, na jego zaproszenie w Kijowie na konferencji Ukraine: Thinking Together gościli m.in Agnieszka Holland, Timothy Snyder czy Iwan Krastew, organizuje otwarte debaty i wydarzenia artystyczne, angażował się w pracę Otwartego Uniwersytetu na kijowskim Majdanie. Jest częstym gościem w Polsce, wykładał także w Instytucie Studiów Zaawansowanych i niejednokrotnie wypowiadał się o polityce Ukrainy dla polskich mediów.

Wasyl Czerepanyn został zaatakowany w biały dzień na zatłoczonym, centralnym Placu Kontraktowym w Kijowie, nieopodal uniwersytetu, gdzie pracuje. Napastnicy w mundurach wzorowanych na wojskowych, ale nie posiadających oficjalnych oznaczeń, pobili go krzycząc, że jest „separatystą” – co nie ma nic wspólnego z rzeczywistością, a w świetle politycznego i społecznego zaangażowania redaktora ukraińskiej „Krytyki Politycznej”, jest po prostu absurdem.

Milicja przyjechała na miejsce zdarzenia za późno i nie udało jej się zidentyfikować lub ująć sprawców. Z licznymi obrażeniami twarzy, w tym złamaną kością jarzmową, Wasyl Czerepanym przebywa w szpitalu, gdzie najprawdopodobniej będzie musiał przejść operację. 

Wasylowi, naszemu przyjacielowi i wieloletniemu współpracownikowi, przekazujemy wyrazy solidarności i wsparcia, przyłączając się do apelu koleżanek i kolegów Wasyla z Kijowa – liczymy, że władze podejmą się jak najszybszego wyjaśnienia sprawy. 

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Zamknij