Ponad dwie trzecie ludzi w Czechach popiera równość małżeńską. Niestety, nie da się tego samego powiedzieć o tamtejszym parlamencie.
Miłość jest tylko jedna, a Tereza i Adela nagrały o tym piosenkę dla kampanii Małżeństwo dla wszystkich w Republice Czeskiej. Są partnerkami, ale w przeciwieństwie do setek innych, heteroseksualnych par nie mogą wziąć ślubu.
Podobnie jak inne pary i rodziny z dziećmi Tereza i Adela prowadzą zupełnie normalne życie ze wszystkimi jego radościami i troskami. Nie ma, wydawałoby się, żadnego powodu, aby porządek prawny w liberalnej demokracji rozróżniał związek kobiety i mężczyzny, dwóch kobiet, mężczyzn czy osób o dowolnej tożsamości seksualnej.
I to o tym będą niedługo decydować posłowie i posłanki w Republice Czeskiej. Współrządząca krajem Partia Piratów wystąpiła z propozycją ustawy, która pozwoliłaby parom tej samej płci na zawarcie małżeństwa i uzyskanie identycznych praw jak pary heteroseksualne, w tym do wspólnoty majątkowej, adopcji i wspólnego wychowania dzieci.
Zasadniczo zlikwidowałoby to związki partnerskie, które są legalne w Czechach od 2006 roku i uczyniłoby Republikę pierwszym krajem z byłego bloku wschodniego, który zalegalizowałby małżeństwa osób tej samej płci.
Czym jest projekt „Małżeństwo dla wszystkich”, jakie ma szanse? Gośćmi podcastu Praha Południe są:
- Kajetan Stobiecki, historyk, pracownik naukowy i komentator czeskiej polityki, również na łamach Krytyki Politycznej.
- Klára Kocmanová, posłanka Partii Piratów do czeskiego parlamentu.
- Marcin Filipowicz, profesor UW, bohemista, pracownik naukowy Uniwersytetu w Hradec Králové.
Praha Południe. Reportersko-opiniowy podcast Krytyki Politycznej z Republiki Czeskiej
Słuchaj na Spotify
Słuchaj na Apple Podcasts