Świat

Studenci z Euromajdanu: Za waszą i naszą Europę!

„Rozchodzimy się zmęczeni, ale nie przegrani”. Odezwy rady koordynacyjnej protestujących studentów.

***

Apel do studentów oraz do młodzieży Europy i świata

Drodzy przyjaciele i koledzy!

Szczerze dziękujemy Wam za wsparcie Euromajdanu i solidarność wyrażoną wobec osób protestujących na nim. Jesteśmy na majdanie nie tylko z powodu naszej przyszłości, ale także dla przyszłości Europy i całego świata. Mamy świadomość, że świat staje się coraz bardziej niesprawiedliwy i egoistyczny. Coraz bardziej zaczyna w nim dominować zysk, gwałtownie rośnie nierówność, szerzy się korupcja, wartości się dewaluują, zwiększa się ryzyko przemocy.

Dzisiaj bardzo wyraźnie odczuwamy to na Ukrainie. Dlatego wyszliśmy na majdan, aby w sposób pokojowy zaprotestować. Europejski wybór Ukrainy uważamy za jedno z efektywnych narzędzi, by pokonywac te niebezpieczeństwa. Ale rozumiemy także, że również Europa i świat nie są od nich wolne. Dlatego nasza walka o nową Ukrainę jest także walką o lepszą Europę i lepszy świat.

Linia frontu walki o lepszą Europę biegnie dziś przez Ukrainę.

Dziś z Waszej strony otrzymaliśmy bardzo duże wsparcie. Wy także zawsze możecie na nas liczyć.

Za Waszą i naszą Europę!

Ukraińska koordynacyjna rada protestujących studentów


***

Apel do Parlamentu Europejskiego i kierownictwa Unii Europejskiej

Prezydent Ukrainy na szczycie w Wilnie odmówił podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. My, studenci i młodzież Ukrainy, wyraziliśmy swoją dezaprobatę i wyszliśmy na majdany w naszych miastach. My, uczestnicy Euromajdanu, z całą odpowiedzialnością deklarujemy naszą gotowość wstąpienia do europejskiej społeczności i bycia jej częścią. Nie widzimy naszej przyszłości poza zjednoczoną Europą.

Zwracamy się do Was z prośbą, żebyście wypracowując swoją politykę wobec Ukrainy, brali pod uwagę w pierwszej kolejności wrażoną przez nas wolę. Pamiętajcie, że Ukraina to nie tylko Janukowycz i jego rząd. Ukraina – to my! My dokonaliśmy swojego europejskiego wyboru. Pomóżcie nam go realizować.

***

Apel do liderów opozycji oraz do opozycyjnych i niezależnych deputowanych wszystkich szczebli

Dziś przechodzimy ważny etap naszej wspólnej walki o europejski wybór Ukrainy. My wszyscy zademonstrowaliśmy, że Ukraina to dużo więcej niż tylko władza. Ukraińcy chcą i są gotowi do wstąpienia do Unii Europejskiej. Szczerze dziękujemy wszystkim, którzy w tych dniach aktywnie bronili europejskiego wyboru naszego społeczeństwa. Dziś – zmęczeni, ale nie przegrani – rozchodzimy się na swoje uczelnie i przygotowujemy się nie tylko do sesji, ale i do nowej walki.   

Jednocześnie bardzo dobrze rozumiemy, że obecna władza może używać prowokacji i stosować represje. Dlatego domagamy się od Was wniesienia do porządku obrad Rady Najwyższej i rad na wszystkich szczeblach kwestii dotyczących bezpieczeństwa osób protestujących na Euromajdanie. Powinny zostać stworzone mechanizmy, które nie tylko będą chronić nasze konstytucyjne prawa (w pierwszej kolejności prawo do swobodnego wyrażania woli); domagamy się także wezwania do odpowiedzialności tych, którzy te prawa będą naruszać.

Prosimy, abyście mieli pod kontrolą poczynania służb mundurowych oraz ministerstwa oświaty. My ze swojej strony zobowiązujemy się ujawniać naruszenia i natychmiast informować o nich Was oraz odpowiednie europejskie struktury. Od teraz wszyscy jesteśmy równoprawnymi partnerami w wielkiej wspólnej walce.

***

Rezolucja ukraińskiej koordynacyjnej rady protestujących studentów

My, protestujący studenci, dziękujemy za solidarność i wsparcie okazane ukraińskiej młodzieży, która nie zważając na zakazy i groźby wykładowców, dziekanów i rektorów, wyszła na ulice swoich miast, żeby razem z nami walczyć o swoją przyszłość. Dziękujemy naszym rodzicom, wykładowcom i starszemu pokoleniu. Dziękujemy im za to, że byli obok nas w czasie Euromajdanu, za to, że nas wspierali i pomagali nam.

Świat zobaczył, że ukraińskie społeczeństwo jest o wiele bardziej cywilizowane, wykształcone i przyzwoite niż prezydent czy premier Ukrainy. Zwróciliśmy Ukrainie godność, uratowaliśmy ją od wstydu, do którego doprowadziła swoimi transakcjami i kłamstwami ukraińska władza. Udowodniliśmy, że Ukraińcy nie są tępym, apatycznym, zlęknionym narodem, który pokornie patrzy, jak przez wzgląd na interes kilku ludzi jest odcinany od cywilizowanego świata. Pokazaliśmy, że moment, w którym udało się nie wrócić do „czasów sowieckich”, mamy za sobą.

Niezależnie od tego, kiedy Ukraina podpisze umowę stowarzyszeniową, kiedy przyłączy się do Unii Europejskiej, my jesteśmy pokoleniem, które światopoglądowo, mentalnie już jest europejskim. My to naprawdę Europa. 

Dlatego jest nam wstyd za to, że nasz prezydent jest nieudacznikiem. Tyle czasu przygotowywał się do podpisania umowy stowarzyszeniowej, uchwalając dziesiątki ustaw, tracąc na to czas, siły i pieniądze, a po przyjeździe do Wilna niczego nie zrobił. To tak samo, jakby otrzymać grant na studia na Oksfordzie, skompletować wszystkie potrzebne dokumenty, dostać wizę, spakować się, powiadomić wszystkich bliskich i krewnych, ale w ostatnim momencie zdecydować się na szkołę zawodową.

Przypominamy, nasz protest był i pozostaje pokojowym i demokratycznym. Wierzymy, że to jedyny sposób, aby wygrać z tą władzą.

Nasze zwycięstwo – to doświadczenie zjednoczenia, nasze zwycięstwo – to świadomość tego, że jesteśmy zdolni do tworzenia swojej historii, do wpływania na przebieg wydarzeń; nasze zwycięstwo – to społeczeństwo obywatelskie, jakie tworzymy wszyscy razem.

Nasz strajk wszedł do historii jako drugi w dziejach Ukrainy studencki protest pokojowy. Dowodzimy w ten sposób, że na Ukrainie wychowało się nowe, wolne pokolenie młodzieży, której nie sposób zastraszyć, która jest zdolna do wykształcenia swoich liderów, zdolna do samodzielnego, krytycznego myślenia, podejmowania decyzji, trwania przy swoim wyborze i swoich zasadach.

Nasze warunki są ponad partyjnymi ambicjami liderów. Nasz ruch jest APARTYJY, ale nie APOLIYCZNY. Nasz główny cel to wejście Ukrainy do zjednoczonej Europy. Wyraziliśmy swoją obywatelską postawę, usłyszała nas władza, opozycja, ukraińskie społeczeństwo i świat. Odtąd studenci kontynuują swój protest jako aktywni obywatele, którzy są świadomi swojego wyboru. My wstrzymujemy strajk, ale na podstawie wypracowanych kontaktów i znajomości rozbudowujemy ogólnoukraińską sieć studenckich komitetów, która połączy wszystkie uczelnie. Ta sieć w błyskawicznym tempie zorganizuje ogólnopaństwową akcję w decydującym momencie. Cały czas będziemy wzmacniać siłę i potencjał, jaki jest w studenckim proteście. 

W ramach studenckich komitetów stworzymy organ, który będzie rozpatrywał oświadczenia studentów o represjach związanych z udziałem w Euromajdanie i natychmiast będzie zwracał się w tej sprawie do wspólnoty europejskiej.

Zapewniamy Was, że wyrazimy swoje zdanie podczas wyborów prezydenckich w 2015 roku i wtedy już będziemy bronić swojego wyboru do końca.

Przedstawiciele

Tłum. Aleksandra Kuźmicz

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij