Świat

Stop rosyjskiej agresji na Ukrainę!

Mamy w tej chwili do czynienia ze zbrojną kontrrewolucją w odpowiedzi na ukraińską rewolucję.

W ciągu ostatnich miesięcy Ukraińcy i Ukrainki toczyli walkę o zaprowadzenie demokracji w swoim kraju. Zebrani na słynnym Majdanie musieli zmierzyć się z niespotykaną przemocą ze strony policji, represjami i terrorem aparatu władzy. Protestujących bito, porywano, torturowano, setki zginęły z rąk specjalnych jednostek policji, najemnych zbirów i snajperów. Miliony ludzi na Ukrainie powstały przeciw skorumpowanemu i krwawemu oligarchicznemu reżimowi Janukowycza, popieranemu przez Kreml. Zwyciężyły.

To prawdziwie niepodległościowe ludowe powstanie było na wskroś europejskie – na Majdanie wskrzeszono najprawdziwsze ideały Europy. Demos Ukrainy rzucił wyzwanie neofeudalnej oligarchii i pokazał całemu światu, że demokracja jest dziś żywa. Na Majdanie narodziła się nowa Europa – Europa solidarności, godności, samoorganizacji i wolności.

1 marca 2014 roku władze Rosji ogłosiły inwazję zbrojną na terytorium Ukrainy. W ostatnich dniach rosyjskie oddziały interweniowały na Krymie, blokując lotniska, media, budynki administracji, garnizony ukraińskich wojsk i granice. Mamy w tej chwili do czynienia ze zbrojną kontrrewolucją w odpowiedzi na ukraińską rewolucję – z puczem na skalę międzynarodową przeprowadzonym przez faszystowski reżim Putina.

Domagamy się od rosyjskich władz zaniechania zbrojnej interwencji na Ukrainie i wycofania rosyjskich wojsk z jej terytorium! Prawo do stanowienia o przyszłości Ukrainy jest prawem jej obywateli!

przeł. Mikołaj Denderski

Wasyl Czerepanyn – doktor nauk humanistycznych, dyrektor Centrum Badań nad Kulturą Wizualną, redaktor ukraińskiej edycji pisma „Krytyka Polityczna”.

Czytaj także:

Oleksij Radynski, Po lutowej przychodzi październikowa


__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Wasyl Czerepanyn
Wasyl Czerepanyn
Dyrektor Visual Culture Research Center w Kijowie
Jest szefem Ośrodka Badań nad Kulturą Wizualną w Kijowie oraz organizatorem Kijowskiego Biennale, międzynarodowego forum poświęconego sztuce, wiedzy i polityce.
Zamknij