Czy Polska zechce, czy może, a jeśli tak, to w jaki sposób – zmieścić się w opisanym i postulowanym przez brytyjską ekonomistkę Kate Raworth obwarzanku? Podcast Michała Sutowskiego.
Czy stara ekonomia pozwala rozumieć nowe wyzwania, czemu porównanie Alabamy z Alaską nie mówi nic o skutkach globalnego ocieplenia, czy nobliści z ekonomii też się mylą i czemu nie tylko państwa są zdolne do planowania gospodarczego – opowiada Jan Chudzyński, aktywista klimatyczny i ekonomista, twórca profilu Ekonomia a klimat.
Cykl Obwarzanek po polsku
Czy w Polsce da się pogodzić lepsze życie dla wszystkich z granicami wytrzymałości naszej planety? Inspirowane książką Kate Raworth oraz cyklem seminariów rozmowy wyjaśnią, co to konkretnie znaczy: „zmień cel”, „orientuj się na odnawialność”, „traktuj wzrost agnostycznie” w polskich warunkach. W jaki sposób obywatelki i konsumenci, miasta i firmy, spółdzielnie i całe państwo mogą budować lepszy świat w kraju półperyferii podzielonym politycznie, z rozbudzonymi aspiracjami konsumpcyjnymi. I dlaczego to, co sprawiedliwe społecznie, pomoże środowisku, a polityka klimatyczna bez walki z nierównościami nie ma na to szans.
Jako globalna Północ jesteśmy winni Południu rekompensatę za dekady nierównego rozwoju
czytaj także
Polska nie stanie się bardziej ekologiczna poprzez represje i wymuszoną ascezę
czytaj także
czytaj także
Cykl Obwarzanek po polsku przygotowano we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla.