Celem cyklu organizowanego przez Krytykę Polityczną i Fundację im. Heinricha Bölla jest m.in. stworzenie forum wymiany poglądów i umożliwienia nawiązania kontaktów między osobami należącymi do różnych grup aktywistycznych czy eksperckich.
Od wydania Ekonomii obwarzanka w 2017 roku koncepcja zaproponowana przez Kate Raworth cieszy się statusem jednej z najgłośniejszych i najchętniej dyskutowanych koncepcji ekonomicznych współczesności, a Krytyka Polityczna od początku zaangażowała się w popularyzację pomysłu i próby praktycznego przełożenia go na polski grunt.
Efektem było nie tylko polskie tłumaczenie książki angielskiej ekonomistki, ale też przygotowany przez Michała Sutowskiego Obwarzanek uzbrojony, który możecie za darmo pobrać tu, a także cykle podcastowe, debaty i wywiady z ekspertami i ekspertkami, których część przygotowała teksty do opublikowanego w 2023 roku Obwarzanka po polsku.
Próba znalezienia sposobu na to, by na nowo zdefiniować rozwój, albo odkryć, by zacytować samą Raworth – agnostyczny stosunek do wzrostu, czyli jednocześnie porzucić fetysz nieustannego wzrostu PKB i nie ulegać mrocznym prorokom snującym dystopijne wizje o regresie – będzie przyświecała też Akademii obwarzanka – cyklowi wykładów i wizyt studyjnych dla środowisk aktywistycznych, politycznych, eksperckich i studenckich. Na zakończenie uczestnicy i uczestniczki będą mogli zaprezentować wypracowane przez siebie propozycje polityk pracownikom odpowiednich ministerstw.
Szczegółowe informacje na temat Akademii znajdziecie w formularzu, dzięki któremu możecie zapisać się na obejmujący pięć bloków tematycznych cykl. Wśród prowadzących znajdą się m.in. osoby związane z Instytutem Krytyki Politycznej, od początku zaangażowane w badania nad koncepcją Raworth: Michał Sutowski, Przemysław Sadura i Joanna Wowrzeczka.
Czytaj i zapisz się
Zgłoszenia do projektu przyjmujemy do 2 września 2024 roku.
Aby ukończyć projekt, uczestnik musi wziąć udział w co najmniej 75 proc. zajęć.
Zapraszamy i do zobaczenia!